REIZEN 21 ms&ÊM Een onwerkelijk dik pak sneeuw en alle uren van de dag een blauwe gloed. In Santa's resort, 250 kilometer boven de poolcirkel in Finland, gaan we gehuld in koudebestendige overalls een dagje buitenspelen bij min 18 graden. Op het vliegveld van Hel sinki kijkt een Indiaas stel dat wacht op zijn overstap naar Delhi, met grote ogen naar de dikke, gestaag vallende sneeuw. Wij moeten nog twee uur vliegen naar Ivalo, de meest noordelij ke luchthaven van Finland, ruim 250 kilo meter boven de poolcirkel. Daar sneeuwt het bij aankomst zo mogelijk nóg harder. Het is zeven uur 's avonds, maar het lijkt drie uur 's nachts. Hier komt gedurende zes weken de zon niet boven de horizon. Panimo is de dorpskroeg van Saariselka. Kleine raampjes met rood-wit geblokte gor dijnen houden het beperkte daglicht bui ten. Aan houten picknicktafels wordt ge dronken door locals en toeristen. Velen houden ook binnen hun jas aan en hun muts op. Portretten van besnorde vissers die trots hun vangst tonen, hangen aan de wand, ernaast een opgezette zeearend met een medaille aan zijn snavel. De barman schenkt een jellona terva in, een borrel met een zoete rooksmaak die vreemd ge noeg aan spek doet denken. De volgende ochtend is het wennen aan het weinige licht. De wereld ziet er blauw uit en alles ligt onder een onwerkelijk dik pak sneeuw. Bij de manege van Santa's re sort krijgen we thermo overalls, laarzen met een vilten binnenlaars en wanten aan gereikt voor een dag buitenspelen in de na tuur. Omdat het niet waait, is de tempera tuur van min 18 graden goed te doen. Bij de buitenbak staan de Finse paarden al op getuigd klaar. „Het ras is groot en kalm", zegt Ari Siivikko. „Net als wij Finnen." Tij dens het rijden zijn we het er snel over eens dat de paarden ook overeenkomsten hebben met sint-bernhardshonden. In een open veld staan twee Sami naast een wigwam, een zogeheten lawu. De mannen dragen traditionele kleding in pri maire kleuren. Hun schoenen met opkrul lende teen zijn van rendierhuid. We drin ken een beker warm bessensap en stappen dan in de slee, die getrokken wordt door een prachtig wit rendier. Door de teugels een keer te laten klakken, komt de slee in beweging. Het gaat al ras sneller. De vele sneeuw doet het rendier niets. Om onze lunchplek te bereiken, gaan we met een sneeuwmobiel die we zelf bestu ren. Volgens de teller kan hij tot 140 kilo meter per uur, wij houden het bij 60 kilo meter per uur. Midden in het bos hangt een grote pan zalmsoep boven het vuur. We zitten op rendiervellen rond het kamp vuur en eten donker brood. Na koffie uit een kuksa, een houten mok met handvat, zoeken we de husky's op die al ongeduldig staan te blaffen en huilen. Nauwelijks zijn de dieren losgemaakt van de boom, of ze zoeven vooruit, met hun tong uit hun bek. Aan het einde van de rit zijn de dieren zó warm geworden, dat ze met hun kop door de sneeuw gaan wrijven om af te koelen. Wij hebben behoefte aan warmte en dui ken de sauna in, waar de aanwezige Finnen ons na een fles Lapin Kulta-bier overhalen met ze mee te gaan. „Doe maar sokken aan voor de sneeuw", zegt Markku. Poedel naakt volgen we hem naar het dichtgevro ren bassin waar een vierkant gat ijsvrij is gemaakt. Ik haal een keer diep adem, daal de ladder af, ga kopje-onder in het ijskoude water en snak naar adem als ik bovenkom. Als een speer zoek ik de sauna weer op. De volgende dag scheuren we met de sneeuwmobiel over het ijs van het Inari- meer. Thomas Lappalainen wil ons laten zien hoe je ijsvist. Met een stok haalt hij het net op waar slechts één siika in zit, een vis die hij ter plekke fileert. Daarna draaien we zelf een gat in het ijs en gaan met een plastic hengel zelf aan de slag. Te ongedul dig geven we het na een kwartier al op. De laatste avond in Noord-Lapland zien we het groene noorderlicht aan de horizon. Nog nagenietend van het magische natuur verschijnsel zoeken we ons bed op in een iglo van glas. Vanuit mijn bed kijk ik naar de prachtige sterrenhemel. WAAR EN WAT WÊKvL FINLAND Helsinki ZATERDAG 4 JANUARI 2014 IgHp^ sr-^,,4' 'L bij min 18 door Joost Brantjes reageren? reizen@depersdienst.nl Ivalo ligt in het noorden van Finland op ruim 2.800 kilometer van Nederland. Er zijn geen rechtstreekse vluchten, de reis gaat met een tussenstop in Helsinki. Kijk voor meer informatie op www.finnair.com. Wil je meer weten over de regio? Kijk dan op www.saariselka.fi. Op www.visitfin- land.com lees je meer over Finland in het al gemeen. 9 Ook slapen in een iglo? Op www.santasre- sort.fi lees je meer over de accommodatie. 9 In Inari staat het Sami Museum, een interes sant museum waar je leert over de Sami, het enige inheemse volk in Europa. Kijk daarvoor op www.siida.fi. NOOR WEGEN Ivalo 2 O RUSLAND ZWEDEN Op een sneeuwmobiel tussen de bomen door. Foto links: Warm bessensap voordat we met de slee vertrekken, foto's Joost Brantjes Grote foto boven: Besneeuwde bomen in een blauwe gloed, foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77