REIZEN 19 Ik weet niet of het tot een 'groot werk' gerekend mag worden," maar de volgende dag is de koorts min of meer verdwenen. Nog een beetje wankel onder neem ik een wandelingetje in de buurt. De zon gaat net onder. Het gele licht versterkt de warmte op het land. Alles brandt Luide knal len en fluitende vuurpijlen kon digen aan dat het jaar snel ten einde zal zijn. Wie er nog wat van wil maken, moet opschieten. Uit de hoge open ramen van de kerk klinkt gezang. Die grote, ge le kerk, eenzaam op een parkeer plaats. Meestal is de parkeer plaats leeg, maar nu zijn de vak ken gevuld. En de kerkbankjes zijn tot de laatste plaats bezet. Binnen zie ik dezelfde opstelling als ooit bij mijn jeugdige kerkbe zoek. Voorin de woest gelovigen, dan de jonge gezinnen en hele maal achterin de bengels. De kat tenkwaadbrigade die zich bezig houdt met het verhandelen van gepikte sigaretten en opwinden de afbeeldingen uit verboden blaadjes. Ik zie mezelf zo zitten. Volledig bewust van het kwaad dat in mij huisde en de slecht heid die ik de vrije loop liet. Een grote angst voor straf van boven. Ik was toen nog niet op de hoog te van het gemak waarmee alle grote mensen precies hetzelfde deden, maar dan honderdmil joen keer erger. Was het maar zo gebleven. De dokter zie ik niet, maar ik weet zeker dat hij mij in zijn ge beden heeft betrokken, want de genezing gaat voorspoedig. In de heerlijk warme avondzon denk ik met gesloten ogen aan vroe ger. De Heer is mijn Herder, klinkt het aan de Caribische zee. Mijn vader kan dat prachtig zin gen. Uit volle borst voor in de kerk. Toen gênant, nu ontroert de herinnering. Vlak voor kapsalon Mercedes staat een Curaqaose vrouw tegen Voorin zitten de woest gelovigen, dan de jonge gezinnen en helemaal achterin de bengels een muurtje geleund. Ze is een mooie mix tussen moderne bling-bling en traditionele zon dagse kledij van het eiland. Ze roept me op traditionele wijze. He dushi, schatje, kom hier jon gen. Haar handen heeft ze hulpe loos omhooggestoken, roodgelak te nagels steken glimmend af te gen de staalblauwe avondlucht. Uit de tas aan haar arm klinkt het geluid van een rinkelende te lefoon. Ze beveelt me de telefoon te zoeken, die op te nemen en aan haar oor te houden. Geen idee wat er mis is met de dame, maar altijd in voor een verzetje begin ik te graven. Een damestas vol onbegrijpelijke rotzooi. Dik ke portemonnee, busje pepper- spray en een trillende telefoon, die ik openklap en tegen het oor druk. Er volgt een kort gesprek in een taal waar ik niets van be grijp. Dan is het klaar en mag dushi de pokki weer terug stop pen. Ze blaast op haar nagels, kijkt tevreden en draait de dop op een flesje nagellak. Ik begrijp meteen waarom ik nodig was. Nagels nog niet droog, telefoon in de tas, los dat maar eens op. Danki dushi, en weg schommelt ze, het oude jaar uit. Inmiddels gaan mijn gedachten onafwendbaar uit naar een glas wijn. Ik ben genezen. Dè Heer verricht inderdaad grote werken. Dankbaar proefik de Chileense pinot noir. 2014, een prachtig jaar. momma ikwu ZANDDUINENEXCURSIE De Burj Khalifa is met 828 meter en 164 verdiepin gen het hoogste gebouw ter wereld. Een supersnelle lift brengt ons in minder dan één minuut naar het obser- vatiedek op de 124e etage. Vanaf hier lijken de tientallen moderne to rens aan onze voeten speelgoedwolkenkrab- bertjes. Het gebouw is in vijf jaar uit de grond gestampt. In Dubai bouwt men snel, met dank aan de inzet van de buitenlandse arbeiders. Op zeker moment werkten er 12.000 arbeiders met 80 verschillende natio naliteiten aan de toren. Dubai heeft 2 mil joen inwoners, van wie slechts 15 procent uit de Verenigde Arabische Emiraten - Du bai is één van de zeven emiraten. Zo'n 75 procent komt uit India, Pakistan en de Filippijnen. De overige 10 procent bestaat uit westerse expats. De entree tot de Burj Khalifa is in de Du bai Mall. Met meer dan 1.200 winkels is dit het grootste winkelcentrum ter wereld. Wie niet van shoppen houdt, hoeft zich ook niet te vervelen. Je kunt naar de bio scoop, er zijn veel eet- en drinkgelegenhe- den en ook leuk is een bezoek aan het Du bai Aquarium en de Underwater Zoo. Je loopt er langs duizenden waterdieren. Onze Filippijnse gids Anna vertelt leuke weetjes. Zo danst de leeuwvis om zijn prooi te hypnotiseren en bij zeepaardjes zijn het de mannetjes en niet de vrouwtjes die zwanger worden. Als we door een door zichtige tunnel lopen, zijn we aan drie zij den omringd door water. Om ons heen zwemmen duizenden kleurige vissen en 26 Zuid-Afrikaanse tijgerhaaien. Nog meer wateravonturen beleven we in Aquaventure op het palmeiland Atlantis. In dit openluchtwaterpark leggen we - zit ten op een autoband - een parcours af. Het is een afwisseling van rustig dobberen en wilde stroomversnellingen. De echte durf als gooien hun autoband af, beklimmen de trappen van de 60 meter hoge Ziggurat (een soort Maya-tempel) en glijden op de buik met een noodgang van de glijbaan naar beneden. Zelfs de meest stoere man nen gaan hiervan gillen. Om erachter te komen hoe Dubai in korte tijd is gegroeid van een woestijndorp tot een enorme toeristentrekker, bezoeken we het Dubai Museum. Tot de jaren zestig leef de men hier van de verkoop van parels en gedroogde vis. In 1966 werd olie ontdekt: enkele jaren later begon de olieproductie en stroomde het geld binnen. Sheikh Rashid bin Saeed Al Maktoum had toen al in de gaten dat de olie ooit op zou raken-en zorgde ervoor dat Dubai blijvend geld zou verdienen. Hij liet in de jaren ze ventig de havens uitdiepen, maakte van Dubai een vrijhandelszone, liet het World Trade Centre bouwen en investeerde in toe ristische attracties. Door steeds iets nieuws (groter, beter en hoger) neer te zetten, blij ven de bezoekers komen. Deira is het meest Arabische deel van Du bai. Hier dwalen we door de goudsoek, waar het edelmetaal ons van alle kanten te gemoet glimt. De meest uitbundige en zwaar uitziende sieraden worden volgens een verkoper bij huwelijken gedragen. In de straatjes van de textielsoek worden we aangesproken door Indiase verkopers van zijden sjaals en Arabische instappers. Voor westers shoppen nemen we de rode metrolijn en stappen uit bij de Mall of the Emirates. Hier vind je - behalve meer dan vijfhonderd winkels - Ski Dubai, de eerste zwarte indoorskipiste ter wereld. Nogal bi zar midden in de woestijn, waar het zo mers 50 graden is. Men is hier berekend op bezoekers die slippers en zomerkleding dra gen. Voordat we in de skilift stappen, krij gen we sokken, schoenen, een warme jas en een gewatteerde broek aangeboden. Verderop aan de metrolijn ligt de Dubai Mall. Op vrijdagavond, weekend voor mos lims, is het winkelcentrum tot midder nacht open en overvol met shoppende en etende bezoekers. Elk halfuur verlaat een stroom mensen het winkelcentrum om buiten naar de licht- en geluidshow van de Dubai Fountain te kijken. De fonteinen spuiten het verlichte water metershoog, met de Burj Khalifa op de achtergrond. De ene keer danst het water op Arabische mu ziek, de volgende keer op klassieke muziek. Als we in een taxi naar ons hotel stappen, kijken we nog één keer naar de Burj Khali fa. „Hoog hè", zegt de taxichauffeur trots. „Let op mijn woorden: dit is nog minstens tien jaar het hoogste gebouw ter wereld. Als ze ergens anders zoiets willen neerzet ten, zijn ze minstens tien jaar aan het bou wen. Hier doen we dat in vijfjaar." WAAR EN WAT Dubai V ZATERDAG 4 JANUARI 2014 ASiOéliKiKMOl nm Burj Khalifa is het hoogste gebouw ter wereld. Kleine foto's van links naar rechts: Overal water in de Underwater Zoo. Kijken en misschien kopen in de textielsoek. Schoenverkoper in de textielsoek. foto's Lutske Bonsma Een populaire excursie is de Desert Safari. Voordat we met een fourwheeldrive over de rode zandduinen gaan scheuren, wordt er lucht uit de autobanden gelaten, zodat we straks meer grip hebben. Riemen vast en daar gaan we. Duin op en weer af. Scheu ren en glijden. Dit is niet geschikt voor men sen met een zwakke maag. Na drie kwartier racen, komen we bij een 'bedoeïenenkamp'. We kunnen er op een kameel rijden, sand- boarden, waterpijp roken, een henna- tatoeage laten zetten en in boerka op de fo to gaan. Zittend op kussens onder de ster renhemel genieten we van ons diner, terwijl een buikdanseres optreedt. Dergelijke trips zijn in de stad en bij hotels te boeken. reageren? reizen@depersdienst.nl door Lutske Bonsma Dubai (4.114 vierkante kilometer groot) ligt 5.000 kilometer van Nederland. Arke- Fly vliegt tot en met half april 2014 drie keer per week naar Dubai, www.arkefly.nl In Dubai zijn hotels in alle prijsklassen. Bij voorbeeld: budgethotel Ibis Al Rigga in de wijk Deira. www.ibis.com. Vijfsterrenhotel JW Marriott Marquis heeft 1.600 kamers, 13 restaurants en bars, een spa en fitness- club en groot buitenzwembad (metrohalte Business Bay), www.jwmarriottmarquisdu- bai.com. Vijfsterrenresort Bab ai Shams ligt 75 kilometer van Dubai, www.meydanho- tels.com/babalshams. Tip: boek via internet een kaartje voor de Burj Khalifa. Dat is goedkoper en je bent verzekerd van toegang, www.burjkhalifa.ae. Zie ook www.definitelydubai.com. GOLF VAN PERZIE Abu Dhabi OMAN SAUDI-ARABIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75