s PZC Welkom in de overtreffende trap DUBAI Oude vissersdorpen en prachtige steden vol his torie en cultuur. Vogels, zeeschildpadden, otters en oneindig veel vis. En weinig Nederlanders. Op naar Friuli-Venezia Giulia. Vraag het je vrienden: waar ligt Friuli-Ve nezia Giulia? Ze we ten het niet. De vo gels weten het wel, want twee keer per jaar, in de lente en in de herfst, strijken ze hier neer, in deze meest oostelijke regio van Noord-Italië. Deze regio grenst in het noorden aan de Alpen, in het oosten aan Slovenië, in het zui den aan de Adriatische zee. Al kan het een tijdje duren voordat dit stuk Italië werkelijk de Adriati sche Zee bereikt. De rivieren die in de Alpen ontspringen, stromen via het laagland naar de kust, waaieren daar uit in een delta en die ligt weer in de wonderschone lagune van Marano. In dit lage wa ter, dat zowel zout als zoet is, we melt het van de vissen. Een ideale plek dus voor trekvogels uit Scan dinavië en Siberië om te broeden en kracht op te doen voor de rest van hun tocht. Met een boot vanuit de badplaats Lignano Sabbiadoro varen we naar het natuurreservaat aan de ren. Of naar Wenen! We huren er fietsen en een barbecue bij, en krijgen als bonus korting op lig geld, restaurants en golfbanen. Vandaag gaan we eerst nog naar het natuurreservaat Valle Canal Novo, een paradijs van rietlanden en zandbanken voor de kust van het traditionele vissersdorpje Ma rano Lagunare. Overal ganzen, zwanen, eenden, bevers en zee schildpadden. En de vis springt gewoon uit het water omhoog. In het centrum van Marano Lagu nare is het stil. Een visser ontwart zijn netten, de klok in de kerkto ren slaat twaalf uur, etensgeuren uit de huizen vertellen dat hier tussen de middag nog warm wordt gegeten. We krijgen trek en gaan een van de restaurantjes binnen. En kiezen natuurlijk voor vis, verse zeeduivel. In de avond bereiken we Grado, van oorsprong een arm eiland op de grens van de zee en de lagune. Maar eenmaal verbonden met het vasteland werd het een bloeiende en gezellige toeristenplaats. In de tijd van de Romeinen was Grado de haven van Aquileia, een belang rijke Romeinse stad die wat noor delijker ligt, maar waarvan de ha ven was verzand. Aquileia was het knooppunt tussen oost en west. Nu staat de stad op de We relderfgoedlij st van Unesco. Van wege de Romeinse opgravingen en de mozaïekvloer in de basiliek. Stel je voor, deze is uit de vierde eeuw en kwam pas in 1909 onder een andere vloer tevoorschijn. De oppervlakte is ongeveer 760 vier kante meter, de grootste oud-christelijke mozaïekvloer in Europa. De afbeeldingen op de vloer zijn vooral symbolisch. Het zijn bijbelse taferelen en allegorie ën; ik zie lonas in de walvis, de niet te ontwarren knoop van Salo mon, portretten van belangrijke fi guren. Bij de ingang is een ge vecht te zien tussen de haan en de schildpad, ofwel tussen God en de duivel. Ook toen al: strijd en dilemma's. Maar als je door de lagune van Marano vaart, door de wetlands fietst, langs de rietkra gen vol kikkers, roerdompen en reigers wandelt, heb je daar even helemaal geen last van. Rome WAAR EN WAT monding van de rivier Stella. Tak ken en palen geven de vaargeulen aan, want gemiddeld is het hier maar een meter diep. Ook staan er langs de vaargeulen richting aanwijzers: Venetië, Triëst, Gra do. Soms passeren we een drij vend altaartje, of een boei waarop Maria dobbert, 's nachts verlicht dankzij kleine zonnepaneeltjes. De lagune is 32 kilometer lang en gemiddeld 5 kilometer breed. Je raakt er gemakkelijk de weg kwijt, of loopt vast, dus we heb ben een vaarkaart mee. Naarmate we dieper de delta invaren, wor den de geulen smaller en komen we langs de casoni, de rieten hut jes waarin vissers in vroeger tij den overnachtten. Ze worden nu verhuurd als vakantiehuisjes. Je krijgt er meteen een visvergun ning bij. Totale stilte hier, prachti ge wolken, ruisend riet. En weids! Alsof er geen andere wereld be staat dan deze. Verder stroomopwaarts bereiken we het plaatsje Precenicco, waar we onze motorboot omruilen voor een boot met slaapplaatsen. We kunnen van hieruit zomaar op eigen kracht Venetië binnenva- ANFQRA Om met de auto van Utrecht in Friuli-Venezia Giulia te komen, ben je al snel 14 uur aan het rij den. Vliegen kan natuurlijk ook. Triëst is dan de meest logische bestemming. Meer weten over deze (redelijk onbekende) regio? Kijk dan op www.turismofvg.it. De FVG-kaart geeft kortingen, tips, gratis excursies, et cetera. Kijk daarvoor op www.turism- ofvg.it/FVG-Card. De haven van Marano Lagunare. Kleine foto: Over het water naar Triëst of Venetië. foto's Willemijn Bos. Dobberen in de lagune van Marano door Willemijn Bos reageren? reizen@depersdienst.nl Friuli-Venezia Giulia OOSTENRIJK SLOVENIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73