6 SPECTRUM at prof. Bram Nauta (49) steeds weer in trigeert: nie mand heeft in ternet bedacht. „Het is nooit voorspeld. Er is niemand geweest die tegen zichzelf zei: kom, Iaat ik eens een handig systeem maken, beschik baar voor de hele wereld, waar je van alles mee kan. Ook hier is het gegaan zoals het vaak gaat. Iemand vindt iets uit en een ander bedenkt er de toepas singen bij. Dat laatste wordt dan weer aangevuld door anderen." Nauta is hoogleraar elektrotechniek aan de Technische Universiteit Twen te in Enschede. Hij weet exact welke technische mogelijkheden er zijn en vooral wat eraan zit te komen. Hij reist de wereld over en bezoekt op uit nodiging bedrijven die van hem wil len weten wat de nabije toekomst brengt. Wie klaagt dat de samenleving snel verandert, kan zijn borst natmaken. De komende tien jaar gaat het nog veel sneller. Oorzaak: de chip, dat mi nuscule plaatje met intussen miljar den onderdeeltjes. Die deeltjes wor den elk jaar kleiner. Nauta: „Je zou zeggen: dat moet een keer stoppen. We zetten ze nu nog op één laagje." Hij houdt zijn handen vlak boven el kaar. „Maar die laagjes kunnen we ook stapelen, tot wel duizend laagjes toe. Het blijft een chip en we kunnen jaren vooruit. Bij chips rekenen we in nanometers. Eén nanometer is een miljoenste millimeter. En ze werken steeds beter, zuiniger en goedkoper." Nauta noemt als toepassing de goog- lebril. „Het viel te verwachten, al die functionaliteiten in een bril. En is dat belachelijk? Vijftien jaar geleden von den mensen een mobieltje ook bela chelijk. Nergens voor nodig, om altijd maar bereikbaar te zijn, dachten ze." De googlebril kan een vertaaltoepas- sing bevatten die direct de woorden van een buitenlander met wie je een praatje maakt, vertaalt. „Je ziet de ver taling op je bril voorbijkomen. Dat moet nog beter en handiger, maar het komt er. De volgende vraag is dan: waarom moeten mensen op een school vijfjaar besteden om een taal te leren? Dat gaat voor het onderwijs iets betekenen in de toekomst." De functies van een smartphone kun nen straks in een riem, in kleding, in een piepklein apparaatje dat aan je oor hangt, in sieraden of een horloge. Gaandeweg betekent dat tegelijk het einde van de smartphone. „Daar krijgt iedereen ook een keer genoeg van, het rondlopen met zo'n kastje in je hand." Een belangrijke ontwikkeling is dat chips straks te implanteren zijn in of aan het menselijk lichaam. „Daar Je hebt geen idee van de mogelijk heden van drones. Maar dat wordt heel wild hoor, let maar op hoort een zware ethische discussie bij, ik weet het, maar laat ik even van het goede uitgaan. Bij mensen die lij den aan parkinson kun je met een in greep voorkomen dat ze beven. En er zijn meer ziektes die straks onder con trole te houden zijn. Technisch kan dat nu nog niet, maar een doorbraak in hersenonderzoek, die daarvoor no dig is, komt er wel aan." De vraag is natuurlijk hoe ver we daarin willen gaan? Nauta: „We hebben al een pace maker die ziet dat je een hartaanval gaat krijgen. Je hebt er die zelf een zie kenwagen kunnen waarschuwen. Op het moment dat je de aanval krijgt, staat de ambulance al voor de deur." Maar alles wat digitaal en elektro nisch is, kan worden gehackt. Nauta erkent dat dat een nadeel is: „Je moet er niet aan denken. Het moet niet kun nen dat iemand zo'n medisch sys teem stoort en ervoor zorgt dat jij een hartaanval kan krijgen. Maar extra ge heugen in mijn hoofd zodat ik mijn gedachten kan registreren en nog eens kan nakijken? Ik zie daar wel voordeel in. Hoewel ik persoonlijk al les liever buiten mijn lichaam laat." door Patrick Wiercx foto Lars Smook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62