N WERKEN 5 gaat om een 'echte' of een papie ren schenking. Ook bij een papie ren schenking kun je gebruikma ken .van de (jaarlijkse) vrijstellin gen. Voor kinderen geldt in 2014 een schenkvrijstelling van 5.229 eu ro; voor alle andere partijen is dat 2.092 euro. Daarnaast geldt een eenmalige vrij stelling van 25.096 euro in 2014. Of van 52.281 euro als je kind een du re studie gaat volgen. Deze vrijstel ling wordt zelfs verhoogd naar 100.000 euro wanneer de ontvan ger de gift investeert in zijn wo ning. Dit geldt niet alleen voor ouders die aan hun kinderen wil len schenken, maar voor iedereen. Omdat de papieren schenking niet direct wordt bijgeschreven op de rekening, wordt vaak vergeten dat deze ook consequenties heeft voor de inkomstenbelasting van zowel de schenker als de ontvanger. De schenker heeft een schuld die zijn vermogen vermindert; dat bedrag wordt juist weer bij het vermogen van de ontvanger opgeteld. Als het vermogen van de ontvanger bo ven de belastingvrije voet komt, moet deze vermogensbelasting be talen over de papieren schenking. Zelf sparen Hier begint het moment van zelf kiezen. Als je vindt dat je via AOW en bedrijfspensioen te weinig overhoudt (controle ren kan op www.mijnpensioenover- zicht.nl), begin dan op tijd met extra geld opzijzetten. Dat kan via een koopsompolis, een levensverzekering, bankbeleggen of banksparen. Eigenlijk vallen die allemaal onder het kopje 'lijfrente': je spaart nu be lastingvrij voor later. Als er straks wordt uitgekeerd, moet je wél belasting betalen. Let op: per 2014 gaat het bedrag dat je maxi maal belastingvrij kunt opbouwen voor je pensioen omlaag van 2,25 naar 2,15 procent van het brutoloon. Wil je zo veel mogelijk profiteren, kom dan nog dit jaar in actie. In 2015 gaat het bedrag mogelijk verder om laag: van 2,15 naar 1,75 procent van het bru toloon. Maar dat is nog niet rond, vooral omdat de vakbonden protesteren. M1» Bestaand vermogen Misschien heb je geld op de bank. Of je hebt beleggingen. Wf Die tellen ook mee. In theorie geldt dat ook voor de afbetaal de eigen woning, die mogelijk ook nog een fijne overwaarde heeft. Je kunt hem verko pen of verhuren. En als je wilt, er zelfs in blijven wonen. Of je kunt een krediethypo theek afsluiten voor wat financiële arm slag. Maar volgens de Vereniging Eigen Huis is het voor ouderen met een laag inko men en een grote overwaarde voorlopig bijna onmogelijk de (over)waarde van hun woning te verzilveren. Dit komt doordat de banken veel strenger zijn geworden. TIPS HINTS ifev Pensioen? Niet helemaal! Dat je officieel niet meer hoeft te werken, wil niet zeggen dat Br je móét stoppen. Misschien heb je nog helemaal geen zin in de geraniums. In dat geval kun je blijven werken bij dezelfde baas, ergens anders of voor jezelf. Volledig, een paar vaste dagen per week of af en toe. Hoe dan ook: met werken na je pensioengerechtigde leeftijd kun je flink wat pecunia binnenslepen. Een voorbeeld van ING: als je nog twintig jaar wilt sparen voor je pensioen, om daar na twintig jaar lang te genieten, kun je met één jaar langer doorsparen (en dus één jaar minder genieten) je jaarlijkse uitkering met ruim 10 procent opschroeven. Best aan trekkelijk, toch? Als je wilt blijven werken naast je pen sioen, overweeg dan deeltijdpensioen. Ook mogelijk: flexibele uitkering. Je laat de eer ste jaren minder pensioen uitkeren en daar na meer (of andersom). Maar let op: je kunt maar één keer kiezen. ZATERDAG 4 JANUARI 2014 IMet belangstelling las ik uw arti kel over zonnepanelen. Er staat dat deze tussen de 25 en 30 jaar mee gaan en dat na 11 jaar de kosten zijn terugverdiend. Mijn vraag is: gaat u er hier vanuit dat de opbrengst over de hele 25 tot 30 jaar gelijk blijft? Het vermogen van de zonnepanelen zal in de loop van de tijd iets afnemen, door onder meer de invloed van de weersomstandigheden en uv-licht. Het is daarom verstandig bij de aan schafte vragen om een vermogens garantie. Dit houdt in dat de panelen na een bepaalde periode nog een mini maal vermogen moeten leveren. Meestal geven leveranciers een vermo gensgarantie op zonnepanelen van 10-12 jaar voor 90 procent van het oorspronkelijke vermogeh; en van 25 jaar voor 80 procent van het oor spronkelijk vermogen. Woon je samen? Zorg voor een samenlevingscontract. Dan kun je aanspraak ma ken op eikaars nabestaan denpensioen. Sluit je een lijfrente af? Zorg dan ook voor een con traverzekering. Daarmee hebben, als je overlijdt, je partner en kinderen recht op de uitkering. Zonder contraverzekering strijkt de verzekeraar het geld op. Op de site www.nibud.nl kun je met de zogeheten pensioenschijf-van-vijf precies uitrekenen wat je straks aan inkomsten kunt verwachten. appeltje voor de foto Thinkstock 2 Wij laten deze maand zonnepa nelen op ons dak installeren. Kan ik de btw op de zonnepanelen te rugkrijgen van de Belastingdienst? Het is inderdaad mogelijk btw terug te vragen over de aanschaf- en installatie- kosten van zonnepanelen. Daaraan zijn wel voorwaarden verbonden. Zo moet de opgewekte zonne- energie (deels) worden teruggeleverd aan het elektriciteitsnetOm btw terug te vra gen, bent u in principe verplicht btw-aangifte te doen. Het is goed een financieel deskundige om advies te vragen of dat in uw geval in teressant is. Als u op www.rijksover- heid.nl de term 'zonnepanelen' intikt, vindt u een brochure over de btw-af- trek op zonnepanelen voor particulie ren. Hierin vindt u meer informatie over de voorwaarden en de bedragen die u mag aftrekken. 3 Ik overweeg zonnepanelen aan te schaffen. Is er een keurmerk waar ik op kan letten? Êris nog geen Nederlands keur merk; daar wordt op dit moment wel aan gewerkt. Er bestaat al wel een Duits keurmerk: TÜV-certifi- caat. Panelen met dit betrouwbare keurmerk zijn goed bestand tegen veroudering en tegen weersom standigheden. Een ander goed startpunt voor de aanschaf van zonnepanelen is de branchevereni ging Holland Solar. Op de website www.hollandsolar.nl staat een over zicht van aangesloten verkopers. reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53