Let op de fiscale consequenties van een papieren schenking De gekrenkte trots is verleden tijd 4 WERKEN Door een deel van je ver mogen te schenken op papier, hoeven erfgena men minder belasting te betalen wanneer je overlijdt. Maar verdiep je wel goed in de fiscale consequenties ervan. Erfbelasting is de meest gehate be lasting onder Nederlanders, zo blijkt uit een enquête van TNS Nipo. We houden er niet van dat de fiscus nabestaanden in een emotionele tijd lastigvalt met een belastingaanslag. Bovendien vin den veel Nederlanders het onrecht vaardig dat de overheid nog een graai uit de kas doet nadat er al een leven lang belasting is betaald. Veel ouderen schenken daarom tij dens hun leven al een deel van hun geld aan de kinderen of aan andere nabestaanden. Wie zijn geld echter vast heeft zitten in een huis of bedrijf, kan kiezen voor een schenking op papier. Schenken op papier is een fiscaal trucje. De schenker legt in een no tariële akte - deze kost tussen de 500 en 700 euro - vast dat hij een bedrag schuldig is aan bijvoor beeld zijn kinderen. De kinderen krijgen het bedrag pas in handen als de ouder overlijdt. Het belang rijkste voordeel van een schenking op papier is dat zij op dat moment geen erfbelasting meer over het be drag hoeven te betalen. Maar let op: door dit boekhoud kundige foefje ontstaat er op pa pier een schuld waarover de schen ker rente moet betalen. De Belas tingdienst vindt 6 procent redelijk. Dat betekent dat als ouders op pa pier 100.000 euro schenken, zij jaarlijks 6.000 euro aan hun kinde ren moeten geven. Een schenking op papier is dus alleen verstandig als je de jaarlijkse rente ook daad werkelijk kunt opbrengen. Deze rente is niet aftrekbaar van de be lasting. „Belangrijk is dat op het moment van overlijden alle rente betaald is", zegt Ronald Brinkman van Vechtstede Notarissen. Als je stopt met het betalen van rente, dan moet de ontvanger bij je overlij den alsnog erfbelasting betalen over het geschonken bedrag. „Wie tussentijds de rentebetalingen staakt en deze later weer in wil ha len, moet niet vergeten rente over de rente te betalen." Voor wie voldoende geld achter de hand heeft, hoeft het betalen van rente niet alleen een last te zijn. Je kunt de jaarlijkse rentebeta ling ook zien als een extra manier om belastingvrij te schenken. Over de rente hoeft de ontvanger name lijk niet af te rekenen met de fis cus. Over de papieren schenking zelf moet wel gewoon schenkbelasting worden betaald. Het maakt voor de fiscus namelijk niet uit of het NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Frank Dellemann (59) woonplaats Duiven opleiding havo, management, Euro pean Master of Logistics, vakdiplo- ma beroepsgoederenvervoer laatstvervulde beroep general ma nager zonder werk van februari SO 10 tot 1 oktober SO 13, met tussendoor een interimklus van een halfjaar nieuwe baan medewerker logistiek bij Traditech BV in Didam Het grappige voorval geeft treffend aan hoe speciaal het is dat Frank Delle mann sinds 1 oktober 2013 weer werkt. „Mijn huidige werkgever kan voor mij een tege moetkoming krijgen in de belas tingpremie, maar de doelgroepver klaring van de sociale dienst liet op zich wachten", vertelt de 59-ja rige Duivenaar lachend. „Toen ik ernaar informeerde, moest de ver klaring onderuit een la komen en kreeg ik te horen: 'Maar meneer, het is ook zo bijzonder dat een 59-jarige weer aan de slag kan'..." Dellemann beseft dat maar al te goed en is dolblij met de nieuwe kans. „De grootste blijdschap ligt nog wel in het feit dat ik die moei lijke, ambtelijke administratieve molen niet meer in hoef. Wat een toestand steeds weer. En wat een, vaak dubbel, papierwerk." Er is ook intense vreugde dat hij weer dagelijks aan de slag kan. „Ik heb altijd als manager in de trans port en logistiek gewerkt en daar kwam in 2010 abrupt een einde aan. Medio 2008 ging ik een nieu we uitdaging aan, maar de crisis gooide roet in het eten. Last in, first out; dat principe kostte mij de kop." Het twijfelen begon. „Ik ben van nature positief ingesteld, kijk met frisse, enthousiaste blik de wereld in en heb als motto: het glas is nooit halfleeg, altijd halfvol. Maar toch, ik ging wel denken: is er in de krapper wor dende markt nog wel een plek voor mij als senior manager?" Plots bestond zijn wereld voor het grootste deel uit begrippen als: headhunters, werkbedrijf, uitzendbureaus, netwerken, sollicitaties... Er kwam een inte rimklus, maar lange tijd geen structureel perspectief. „Tot overmaat van ramp verloor ook mijn vrouw haar baan. Daar za ten we dan, samen op de bank te kijken: hoe moet dit nu ver der? Hoe positiefik ook ben, je trots wordt toch geraakt. Meer dan dertig jaar was ik succesvol en dan gebeurt dit... Maar goed, we zijn gezond, hebben leuke kinderen én van ons eerste kleinkind genoten we in deze situatie nog meer dan anders." De voortschrijdende tijd en de eindigende WW brengen ook het besef en de wil een stapje terug te doen. „Een pittige ma- nagementrol zat er niet meer in, dat drong wel tot me door. Ik was bereid een ander soort baan aan te pakken, maar dat le verde gekke sollicitatiegesprek ken op als ik met mijn werker varing en leeftijd voor lager ge kwalificeerde banen kwam. „De ommekeer, zo zien wij het tenminste, kwam toen mijn vrouw weer voor een dag per week aan de slag kon. En is het vervolgens dan een kwestie van geluk, gewoon doorzetten of het effect van netwerken? Zeg het maar! Feit is dat een kennis mij in contact bracht met zijn buren, die voor hun snelgroeiende bedrijf op zoek waren naar iemand die de logis tiek kon verzorgen. Ik ben nu dus weer veertig uur per week aan de slag. Operationeel in plaats van als manager en dat is best wennen. Fysiek én om dat je je niet meer hoeft te be moeien met de totale bedrijfs voering. Maar ik ben weer lek ker aan het werk, in een heel leuk team, en dat is wat telt." TIPS HINTS De overheid zorgde voorheen altijd voor een appeltje voor de dorst, nu moet je zelf van alles regelen voor een financieel onbezorgde oude dag. Maar hoe? houd vertrouwen wees bereid tot een stap terug e oude dag is een zorgen kindje. Geen wonder, want de ene verandering is nog niet doorgevoerd of de vol- Mg gende hangt alweer in de lucht. De AOW-leeftijd I gaat omhoog, de pen sioenopbouw wordt lager, de partnertoe slag vervalt en pensioenfondsen keren min der uit. Wie weet wat er verder nog op ons afkomt? Help! Veel mensen maken zich intussen zorgen over hun pensioen. Die zorgen worden gro ter, blijkt uit recent onderzoek van ING. Ruim de helft van de mensen is van plan extra te sparen voor pensioen, maar slechts bij 13 procent van de mensen komt het er ook van. Waarschijnlijk, vermoedt ING, hebben sommige mensen het geld niet om extra te sparen. Maar er is ook sprake van uitstelgedrag: wie dan leeft, wie dan zorgt. Het is ook geen fijne materie om je in te verdiepen. Als gewoon mens is het knap lastig de ingewikkelde pensioenregels te doorgronden. Toch is het de moeite waard de grote lijnen te leren begrijpen. Je hoeft je dan, als je naar een expert gaat voor ad vies, in elk geval niet helemaal aan de go den overgeleverd te voelen. Hieronder vol gen ze, die grote lijnen: vijf bronnen van in komsten na je pensionering. AOW De AOW kennen we allemaal. Vroeger kreeg je die automa tisch vanaf je 65e. Maar dat is veranderd: de AOW-leeftijd gaat langzaam naar 67 jaar. Als het aan het huidige kabinet ligt, is dat al in 2021 een feit. Een jaar later wordt de AOW-leeftijd gekoppeld aan de levensverwachting; dan verandert het dus opnieuw. Bedrijfspensioen £L De meeste mensen bouwen ■U^É verplicht pensioen op via hun r werkgever. Er zijn verschillen- de vormen, maar veel keuze heb je daar als werknemer niet in. Het be drijfspensioen is bedoeld als extraatje bo venop de AOW. Veel mensen gaan er van uit dat ze zo'n 80 procent van het laatste sa laris overhouden. Maar dat valt vaak vies te gen. Meestal wordt het gemiddelde van je salaris over veertig jaar berekend. Ben je er een paar jaar tussenuit geweest of werkte je parttime, dan kom je al flink lager uit. Het kan dus echt nodig zijn extra te spa ren. Nog een tip. De meeste bedrijfspensioenen keren nog standaard uit vanaf 65 jaar. Maar als je straks langer moet werken, bijvoor beeld tot je 67e, heb je daar niets aan. Tege lijkertijd blijf je wel AOW-premie afdra gen. Zonde dus! Regel daarom via je werk gever dat je pensioen pas wordt uitbetaald op het moment dat je écht stopt met wer ken. Bijkomend voordeel: je pensioen hoeft over minder jaren te worden uitgekeerd en wordt dus automatisch hoger. door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie tri deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos geworden, maar in deze crisistijd toch weer een baan ge vonden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma blijf positief door Jolenta Weijers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52