Een beetje vuurwerkshow mag wat kosten Compleet verzorgd 2 I Spelbederf ft97 j 4 BINNENLAND VUURWERK Directie van vrouwenopvang niet vervolgd 499 549 565 1 TOMMY WIERINGA Ik had nog nooit van de omgekeerde hitlergroet gehoord, maar dankzij het voetbalveld weet ik er nu van. De Franse voetballer Anelka vierde een doelpunt met de groet, waarbij de arm omlaag wordt gestoken als het negatief van de stijf ge heven arm. Op het voetbalveld kun je veel leren. Alle vuiligheid van de sa menleving verzamelt zich daar en komt er tot ontbranding. We wisten al dat voetbal een sport is voor heren die wordt gespeeld door beesten en rug by een sport voor beesten die wordt gespeeld door heren, maar een paar weken geleden vond ik in een kleedkamer van Voetballers doen negentig minuten lang of ze pijn hebben, rugbyers tachtig minuten alsof ze dat niet hebben een rugbyclub in Amersfoort deze aanvullende definitie op de muur: Voetballers doen ne gentig minuten lang of ze pijn hebben, rugbyers tachtig minu ten alsof ze dat niet hebben. Een belangrijk mentaliteitsver- schil. Overigens is het onzin dat alle rugbyers heren zouden zijn, ik heb er net zo goed hondsdolle schoften gezien die op een voetbalveld in Almere of Al phen aan den Rijn niet zouden misstaan, maar het is een veili ge bewering dat rugbyers zich over het algemeen beter gedra gen dan voetballers. Na een wedstrijd in december passeerde ik een voetbalwed strijd en bleef even staan kij ken. Het was opvallend wat de spelers zich allemaal permit teerden jegens de scheidsrech ter. Ze belichaamden zonder uitzondering de onschuldige, gedupeerde burger, door de an der benadeeld en in zijn waar digheid aangetast, waardoor ze zich gerechtigd voelden een keel op te zetten. Ik begreep ook waarom de scheidsrechter niet ingreep: het was simpel weg te veel om allemaal te kun nen bestraffen. Het gesakker op het voetbalveld is zo mas saal, zo epidemisch, dat het tot de cultuur van de sport is gaan behoren en er niet meer uit te verwijderen valt. In de Volkskrant beweerde schrijver Özcan Akyol deze week dat clubscheidsrechters de bron van veel kwaad zijn op de velden, ze zouden het spel moedwillig saboteren en de oorzaak zijn van veel uit de hand gelopen wedstrijden. Kom nou toch. Ook het rugby heeft te maken met thuisfluiters, maar blijft niettemin verschoond van de excessen van het voetbal. Zijn rugbyers dan zoveel intelligen ter dat ze begrijpen dat er ie mand nodig is die de regels toe past, zelfs als hij ten onrechte in het voordeel van zijn eigen club beslist? Het spel wordt gedefinieerd door zijn regels - wie zich daar niet aan houdt, maakt een ein de aan het spel. Soms begint ie mand zijn eigen spel. Zo pakte volgens de overlevering tijdens een voetbalwedstrijd in 1823 ene William Webb Ellis de bal in zijn handen en rende ermee weg: de geboorte van het rug by. De oplossing voor de pro blemen in het voetbal is een voudig: ga rugbyen. Meerdere schoten velden directeur Sectie op het lichaam van de woensdag doodgeschoten ggz-directeur heeft gisteren uitgewezen dat de man met meerdere schoten is gedood. De man werd woensdaga vond in Berkel en Rodenrijs van dichtbij neergeschoten, terwijl hij zijn hond uitliet De politie onderzoekt 'aller lei scenario's'. Man mishandelt patiënt bij rookhok Een 29-jarigepatiënt van het Amphia Ziekenhuis in Breda is gisteren mishan deld toen hij buiten bij het rookhok van het ziekenhuis een sigaret wilde roken. De politie heeft een 41-jarige verwarde Bredanaar aange houden. Deze man, die geen patiënt is, zit vast, meldde de politie. 'Man drie maanden dood in huis' Een man die als vermist was opgegeven bij de politie, blijkt drie maanden dood in zijn huis in Leiden te heb ben gelegen. Dat twittert de wijkagent die bij de zaak be trokken is. De man is een na tuurlijke dood gestorven. Vo rige maand bleek in Gouda een man na een natuurlijke dood maanden in zijn huis te hebben gelegen. Dierenbeul besmeurt katten De Limburgse politie is op zoek naar een dierenbeul die in Meers en Elsloo zeker drie katten heeft overgoten met een olieachtige substan tie. De dieren likken zich en worden vervolgens zo ziek, dat ze moeten worden afge maakt. Volgens de politie kwam de eerste melding op nieuwjaarsdag binnen. De vuurwerkshow in Dubai ver brak dit jaar een wereldrecord. In zes minuten tijd werden 500.000 stuks vuurwerk de lucht in ge schoten, en dat vanaf vierhonderd verschillende locaties, over een kuststrook van 94 kilometer lang. Met zoveel vuurwerk kreeg de show een plek in het Guinness Book of Records. Geschatte kos ten: 5 miljoen euro. Maar zo duur hoeft een mooie show niet per se te zijn. De knal lers en pijlen rondom de Harbour Bridge in Sydney kostten dit jaar 450.000 euro. Het totale feest, dus inclusief bijvoorbeeld hekwerk en schoonmaakploegen, stond op de begroting voor 4,5 miljoen euro. De vele toeristen die het spekta kel trekt, leverden de stad echter ook wat op: zo'n 100 miljoen eu ro. Melbourne doet het rustiger aan, met een feest a 2 miljoen en een opbrengst voor de lokale eco nomie van 9,2 miljoen euro. Ook Londen verdient aan de vele bezoekers die het vuurwerk bij de London Eye brengt. Hoeveel is niet bekend, maar de show kostte dit jaar 1,8 miljoen pond, omgere kend zo'n 2,2 miljoen euro. Dichter bij huis ging er in Ant- werpen voor 27.000 euro vuur werk de lucht in. Inclusief pon tons en stewards kostte alles 40.000 euro. Het is in de Bel gische stad verboden zelf vuur werk af te steken, zelfs bezit is ille gaal. „Eerlijkheid gebiedt mij wel te zeggen dat dat moeilijk te regle menteren is. Er zijn veel mensen die zich eraan houden, maar er zijn er evenveel die zich er niet aan houden", zegt Peter Vindevo- gel, evenementmanager van de stad. „Dan kun je je afvragen, waarom doen we het evenement nog? Ten eerste natuurlijk om de mensen die zich wel aan het ver bod houden, toch hun vuurwerk te geven. Maar het is ook belang rijk voor het imago van een grote stad. De show trok dit jaar 60.000 mensen en die kijken niet alleen naar het vuurwerk. De opbrengst is enorm, voor handel en horeca. Dat maakt het een verantwoorde investering." In Rotterdam zijn ze wat duurder uit: de 'Nationale Vuurwerkshow' op de Erasmusbrug kostte 350.000 euro, waarvan 50.000 eu ro voor vuurwerk. De gemeente legt twee ton in. „Daarmee zit Rotterdam voor een dubbeltje op de eerste rang", vindt initiator Klaas Rohde. Hij merkt dat er rondom de brug steeds minder particulier vuurwerk wordt afge stoken. „Ik wil nu toe naar een vuurwerkvrije zone van een kilo meter. Maar of er in de rest van Rotterdam ook minder vuurwerk wordt afgestoken, weet ik niet." F i r, mw tn Ga naar Krasl of bel090CF9 Ël/busvakantiés- KRAS - VU V* UTRECHT - Justitie zal de voormali ge directie van vrouwenopvang Het Gooi in Hilversum niet ver volgen. Het Openbaar Ministerie (OM) zei gisteren dat er wel spra ke was van een 'schrijnende situa tie', maar dat er geen strafbare fei ten zijn gepleegd. Er is dus geen zaak tegen de moeder en dochter die tot 2012 samen de directie vormden van de vrouwenopvang, die inmiddels niet meer bestaat. Twintig vrouwen die ooit in Het Gooi verbleven, deden in 2012 aan gifte van diefstal, bedreiging, bele diging en vrijheidsberoving. Zij noemden de vrouwenopvang 'een heihuis'. De gemeente Hilversum deed al eens onderzoek. Daaruit bleek dat het huis op ouderwetse wijze, met strakke hand werd 'ge regeerd'. Het OM heeft de vrou wen laten weten dat er geen rechtszaak komt. BERKEL EN RODENRIJS BREDA LEIDEN ELSLOO door Freke Remmers NIJMEGEN - De roep om een vuur werkverbod wordt ieder jaar lui der. Centrale vuurwerkshows zou den de jaarwisseling veraangena men. Maar wat kost een beetje vuurwerkshow eigenlijk? De vuurwerkshow in Dubai die dit jaar records brak, kostte naar schatting vijf mil joen euro. Vraag de GRATIS BROCHURE ZOMER 2014 aan met maar liefst 79 prachtige busvakanties door heel Europa. Voordeelreis Praag Ontdek de Gouden Stad en ga op pad met onze gids door het prachtige oude centrum. Zie: Kras.nl/39475 Wenen en het Wienerwald Romantisch Wenen met ook een bezoek aan Wachau en de beeldschone abdij van Melk. Zie: Kras.nl/39381 Italiaanse Bloemenrivièra Maak kennis met faam, allure, I zandstranden, intieme baaien J en de kleurrijke Cinque Terre. Zie: Kras.nl/39397 3 ai 11 11 «SRI Het mooiste van Denemarken We nemen u mee naar de tijd van de Vikingen met Ribe, Jelling en Kopenhagen. Zie: Kras.nl/39459 Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. rel Éigenen Calamiteitenfonds. - J De Nationale Vuur werkshow in Rotter dam kostte 350.000 euro. De gemeente leg de twee ton in. Mk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4