Wie geen risico's wil lopen moet thuisblijven 'f DE STELLING Zo veel mogelijk risico's uitsluiten SPORT 41 Schaatser Sjoerd Huisman reed jaren marathons met een hartafwijking. Een goede medische test had dat euvel misschien ontdekt. Jk loop graag hard. In Neder land kun je overal aan wed strijden meedoen zonder medi sche keuring. Of het nu voor een wedstrijd over één of hon derd kilometer is, dat maakt niet uit. Toen ik laatst in Frankrijk wilde lo pen, moest ik tot mijn verbazing een gezondheidsverklaring overleggen. De dokter klopte zo hier en daar, luis terde naar m'n hart en klaar was Koen. Waarom ze in Frankrijk wel een me dische keuring eisen (vaak een uitge breidere dan die van mij) en in Ne derland niet? Omdat ze daar het aantal slachtoffers van met name hartfalen willen terugdringen. Cij fers tonen echter aan dat dat nauwe lijks lukt. Het scheelt een paar tien den van een procent in vergelijking met Nederland. Dat is niet raar. Veel slachtoffers van hartfalen tijdens een inspanning zijn mensen die slecht getraind zijn en zo maar een keertje meedoen. Ze heb ben geen afwijking, maar overvra gen hun lichaam. Of ze hebben koorts en doen toch mee. Levensge vaarlijk! Wie herinnert zich niet de snikhete marathon van Rotterdam van 2007? Ik deed zelf mee en zag al in de eerste kilometers links en rechts lopers liggen. Gezonde mensen die iets doms hadden gedaan. Ziekenwa gens reden af en aan. Uiteindelijk werd de marathon stilgelegd. Dan is er nog de categorie hartfalen die nauwelijks op te sporen is. Er zijn mensen die een zogenaamde electri- sche hartziekte hebben. Zelfs topspor ters die door de medische wereld bin nenstebuiten zijn gekeerd, vallen er aan te prooi. Medische keuringen kosten klauwen vol met geld. Als je getest wilt wor den, is datje eigen verantwoordelijk heid. Voor wie het nog niet wist: als je op de fietst stapt, is de kans op een ongeluk acht keer groter dan als je gaat sporten. Laten we niet vergeten: sport maakt het overgrote merendeel van de mens heid gezonder. Wie in het leven geen risico's wil lopen, moet thuisblijven. Alhoewel, een uitglijertje in de bad kamer is zo gemaakt. Koen de Vries DE STELLING UW MENING Afgelopen week werd de sportwereld opgeschrikt door het plotseling over lijden van marathon schaatser Sjoerd Huis man. De 27-jarige Fries werd in de nacht van 29 op 30 december getrof fen door een hartstilstand. Daarmee is hij niet de eerste sporter die op de ze manier komt te overlijden. Zo wer den ook sporters als voormalig we reldkampioen zwemmen Alexander Dale Oen en oud FC Utrecht-speler David di Tomasso in hun slaap ge troffen door een hartstilstand. Maar Huisman zal ook niet de laatste zijn, al kan een aantal risico's voorkomen worden door middel van medische keuringen in alle takken en op alle niveaus binnen de sport. Neem bijvoorbeeld het amateurvoet bal. Uit onderzoek is gebleken dat ie der jaar zo'n vijftig amateurvoetbal lers worden getroffen door een hart stilstand of hartaanval. Daarvan komt de helft te overlijden. Dat zijn dus ieder jaar 25 doden als gevolg van een hartprobleem. 25 op ruim 1,2 miljoen - het aantal personen dat lid is van de KNVB - lijkt niet veel, maar dat is het wel. je moet er toch naar streven om het aantal personen dat tijdens het uitoefenen van hun sport om het leven komt zo klein mo gelijk te houden? Daarnaast is uit ander onderzoek ge bleken dat een groot deel van de mensen die komt te overlijden door een hartstilstand al een afwijking aan het hart had, maar hier niet mee bekend was. Ook dit probleem kan grotendeels voorkomen worden door medische keuringen. Als je ner gens last van hebt, ga je ook niet naar de dokter om je na te laten kij ken wanneer je wil gaan sporten. Hiermee loop je het risico te gaan sporten met een kwaal die fataal zou kunnen zijn in combinatie met het doen van een bepaalde inspanning. Dus nogmaals: om zoveel mogelijk ri sico's uit de weg te gaan, is het beter om een medische keuring op alle ge-, bieden binnen de sport in te voeren. Zo kan een deel van de overlijdensge- vallen worden voorkomen en wordt het veiliger om te sporten. Daniel Vervelde ZATERDAG 4 JANUARI 2014 Th vpfOTl P HEERENVEEN - Aan het einde van het olym- Huisman plotseling was overleden. De 27-jari- sters een ereronde. Voorop rijden Bianca LjICIUIlvat; pjsch kwa|jfjcatje toernooi in Thialf werd be- ge rijder overleed aan een hartstilstand. Ter Huisman, Manon Kamminga, Elma de Vries kendgemaakt dat marathonschaatser Sjoerd nagedachtenis reden de aanwezige schaats- en Irene Schouten. foto Vl-lmages S De sportkeuring moet verplicht worden Reageer op pzc.nl/sport Een Olympisch Kwalificatie Toernooi voor schaatsers voegt niets toe EENS ONEENS 59% 41%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41