berco ZEELAND Tellen voordeel almanak Terug naar de stal Groenlinks concludeert uit plan van aanpak dat Kernfysische Dienst aandrong op beperkt onderzoek kerncentrale. BORSSELE - GroenLinks gaat ander maal minister Kamp van Econo mische Zaken vragen het hele reactorvat van de kerncentrale in Borssele te onderzoeken op haar scheurtjes. Tijdens de jaarlijkse onderhouds- stop in april is 40 procent van het reactorvat onderzocht. De aanlei ding waren haarscheurtjes die vo rig jaar zomer zijn gevonden in de reactorvaten van twee Bel gische kerncentrales, in Tihange en Doel. Uit de deelinspectie concluderen minister Kamp en exploitant EPZ dat de kerncentrale veilig is. Niet iedereen is overtuigd, omdat slechts een deel van het vat op scheurtjes is onderzocht. Een mo tie vanuit de Zeeuwse Staten om alsnog het totale reactorvat te in specteren, legde Kamp echter naast zich neer. GroenLinks ziet echter aanleiding opnieuw een totaalonderzoek te eisen, nu ze beschikt over infor matie uit het plan van aanpak voor ultrasone metingen van het reactorvat. EPZ, exploitant van de kerncentrale, weigerde dit plan te geven. GroenLinks kreeg het rap port pas na een verzoek op grond van de Wet Openbaarheid Be stuur. Belangrijkste conclusie is dat de Kernfysische Dienst (KFD) vond dat kon worden volstaan met een beperkt onderzoek van het reac torvat. Fractievoorzitter Leen Har- pe van de Statenfractie van Groen links: „Het verschil tussen het concept- en definitieve onder zoeksplan is groot. De aanvanke lijk toegezegde integrale inspectie is afgezwakt tot een onderzoek van maar een deel van het reactor vat. Dat is gebeurd op aandringen van de Kernfysische Dienst. Uit eindelijk is Kamp daarvoor verant woordelijk. Verder is met maar twee kerncentrales - in Zwitse- land en Zweden - een vergelij kend onderzoek gedaan. Dat noem ik niet echt degelijk." Volgens Harpe is dit typisch een geval van de 'slager die zijn eigen vlees keurt'. Momenteel gaat het ministerie van Economische Za ken over zowel het goed- en af keuren van nucleaire vergunnin gen als over (veiligheidscontro les. Dat is echter tegen het advies van het Internationaal Atoom energieagentschap (IAEA). Dat ad viseert lidstaten namelijk om de controle- en inspectiediensten on afhankelijk in te richten. Harpe: „Door die stapeling van be voegdheden kun je niet volhou den dat deze bejaarde kerncentra le veilig is. Mede daarom is een volledige controle van het reactie vat nodig. Wij willen dat dat ge beurt onder toezicht van het IAEA. Als we nou eens keer een volledig onderzoek doen, zijn we van welles-nietes-verhaal af." Meer nieuws zie: www.pzc.nl Ouderdom komt met gebreken, we ten ook de medewerkers van het no tariskantoor. Naast een spuit om de suikerziekte onder controle te houden, moet de oudste notaris ook regelmatig een pilletje innemen. De dagelijks door de dokter aanbe volen hoeveelheid is intussen opgelo pen tot vijf. Bedoeld om storingen aan hartritme, nieren en longen tot het uiterste minimum te beperken. Vijf pillen mogen geen probleem zijn, want, lachte de notaris, 'ik kan tenslotte uitstekend tot tien tellen'. Toch moeten kantoorgenoten hem regelmatig aansporen om een pille tje in te nemen: één van de medicij nen bestrijdt vergeetachtigheid. lange vorststraat - goes inspecteer gehele reactorvat GL: door Frank Balkenende O pagina 22 en 23: EPZ spreekt van zorgvuldige in spectie. Tip? redactie@pzc.nl ZATERDAG 4 januari 2014 wandelen. De komende tijd zullen daar de lammetjes ge boren worden. Gisteren liep de kudde van kaasboerderij Schellach via de noordelijke stadswijken naar het Laurens Stommespad. In de stal waren bezoekers welkom om de schapen van dichtbij te bekijken, foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Om nu te zeggen dat de schaapskudde van Jan Kaljouw tot het dagelijkse straatbeeld behoort is overdreven, maar de Middelburgers kijken inmiddels niet meer zo verbaasd als ze de wollen brigade voorbij zien ko men. Een keer per jaar maakt Kaljouw er een klein feestje van als de schapen naar de stal aan de rand van de stad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21