ZEEUWS-VLAANDEREN CL: hele kerncentrale controleren a,manak Tellen Zandzakken voor herinrichting weg en rotonde Terneuzen in 2013 vaker geconfronteerd met weigerachtige nabestaanden. Gemeente verhaalt dan begrafeniskosten. Sterkste man van de provinci lf*Z'A TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen wordt steeds vaker geconfron teerd met eerstegraads nabestaan den die de begrafenis van een fa milielid niet zelf willen regelen, laat staan betalen. Paul Marinis- sen, hoofd realisatie en beheer, spreekt van een 'onverwachte stij ging' in 2013 die volgens hem wei nig met de economische crisis te maken heeft. „In voorgaande jaren kregen we vijf a tien keer te maken met eer stegraads nabestaanden die de be grafenis van een vader, moeder, opa of oma niet wilden regelen", zegt Marinissen. „Vorig jaar heb ben we er wel vijftien of zestien gehad. Veel meer dan anders. In één week hadden we er zelfs niet minder dan vijf." De oorzaak ligt aldus Marinissen niet aan minder inkomsten bij de eerstegraads nabestaanden, maar eerder aan onverschilligheid en een ruzieachtige sfeer in families. „Soms hebben mensen elkaar ja ren niet gezien, bijvoorbeeld na een echtscheiding. En dan krijgen ze bericht dat vader of moeder is overleden. Ze zijn dan verplicht de begrafenis of crematie te rege len, maar laten het - ondanks op roepen - aan ons over. Zo van 'daarvoor betalen we toch ge meentelijke belastingen'." Wat volgens Marinissen veel nabe staanden zich niet realiseren is dat de gemeente de kosten altijd zal verhalen. „Notarissen zijn daar ook niet altijd even helder over. Eerstegraads nabestaanden kunnen afstand doen van erfenis sen, maar ze zijn verplicht een be grafenis of crematie te regelen." Geconfronteerd met die bood schap gaan veel 'weigeraars' als nog overstag, maar een groeiend aantal ook niet. De gemeente Terneuzen laat over ledenen altijd begraven. Ze is dat verplicht. Dit betekent een hoge rekening voor weigerachtige nabe staanden. Marinissen spreekt van minimaal 3600 euro voor begra ven tegen 'onder de 2000 euro' voor cremeren. In 2013 heeft Ter- neuzen in één geval doelbewust geen geld teruggevorderd, bij een vrouw die jaren seksueel mis bruikt was door haar vader. „Op basis van een-artsverklaring is be sloten deze zaak te laten rusten." Hulst en Sluis melden overigens geen stijging. In Sluis gaat het om één of twee gevallen per jaar. Ter- neuzen heeft met meer sterfgeval len te maken door de aanwezig heid van het ziekenhuis. Marinis sen: „Wij zijn ook voor daar over leden mensen verantwoordelijk, ook al wonen ze hier niet." SLUIS - Tientallen zandzakken kondigen het goede nieuws aan: De Nieuwstraat in Sluis, dé toe gangsweg aan de zuidkant van het vestingstadje bij attractiecen trum Toversluis, gaat vanaf dins dag totaal op de schop. Vanaf de rotonde op de Rondweg tot aan molen De Brak gaat de weg twee maanden dicht, waarna er een maand eenrichtingsverkeer is en nog een week volledige af sluiting om het werk af te maken. In ruim een kwartaal wordt een rotonde aangelegd op het kruis punt van Nieuwstraat en Burge meester Aernoudtsweg. Dat ver keersplein moet de doorstroming naar Sluis, parkeerterrein Tover sluis en wijk Groenevelt én de tij delijke parkeerplaats op het voor malige aannemersterrein van Leenhouts garanderen. Ook de rij weg en het fietspad worden ver keersveiliger gemaakt. BORSSELE - GroenLinks gaat ander maal minister Kamp van Econo mische Zaken vragen het hele reactorvat van de kerncentrale in Borssele te onderzoeken op haar scheurtjes. Tijdens de jaarlijkse onderhouds- stop in april is 40 procent van het reactorvat in Borssele onderzocht, nadat in 2012 haarscheurtjes wa ren gevonden in de reactorvaten van twee kerncentrales in het Bel gische Tihange en Doel. Borssele is veilig, concludeerden minister Kamp en exploitant EPZ uit de deelinspectie. GroenLinks is niet overtuigd, zeker niet nu de partij via de Wet Openbaarheid van Bé stuur het plan van aanpak voor de controle heeft gekregen. De hoofd conclusie is dat de Kernfysische Dienst vond dat kon worden vol staan met een beperkt onderzoek van het reactorvat. Provinciaal GroenLinks-fractievoorzitter Leen Harpe spreekt van 'een ty pisch geval van de slager die zijn eigen vlees keurt'. Ouderdom komt met gebreken, we ten ook de medewerkers van het no tariskantoor. Naast een spuit om de suikerziekte onder controle te hou den, moet de oudste notaris ook re gelmatig een pilletje innemen. De dagelijks door de dokter aanbe volen hoeveelheid is intussen opgelo pen tot vijf. Bedoeld om storingen aan hartritme, nieren en longen tot het uiterste minimum te beperken. Vijf pillen mogen geen probleem zijn, want, lachte de notaris, 'ik kan tenslotte uitstekend tot tien tellen'. Toch moeten kantoorgenoten hem regelmatig aansporen om een pille tje in te nemen: één van de medicij nen bestrijdt vergeetachtigheid. PZC ZATERDAG 4 januari 2014 Meer uitvaarten door gemeente door Harmen van der Werf Honderden zakken met voor de herinrichting benodigd zand staan klaar bij de kruising Nieuwstraat/Burgemeester Aernoudtsweg. foto Camile Schelstraete door Frank Balkenende pagina 22 en 23: Reactie exploitant EPZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 113