Het project Aantrekkelijk Oostburg krijgt, na een valse start, steeds meer draagvlak in het stadje. 66 De focus lag eerst te veel op stenen. Daarom zijn we een andere weg ingeslagen 66 De ondernemers spreken veel meer met één mond dan een aantal jaar geleden 28 ZEELAND AANPAK BEVOLKINGSKRIMP De bevolkingskrimp in Zeeland: de poli tiek zit ermee in de maag. Want bedenk maar eens een oplos sing voor vergrijzing, wegtrekken de jongeren, verlies van dienstver lenende instanties en leegstand van huizen en winkels. In het Slui- se gemeentehuis werd dan ook op getogen gereageerd toen, na een flinke lobby, het Rijk drie jaar ge- leden besloot flink mee te betalen aan een omvangrijk plan voor Oostburg. De West-Zeeuws- Vlaamse centrumkern met zo'n vijfduizend inwoners heeft, meer nog dan omringende plaatsen, te maken met problemen. Er staan relatief veel oude, goedkope huur- en koopwoningen, terwijl er juist vraag is naar huizen uit een wat duurder segment. Ge volg: Oostburg werd steeds min der aantrekkelijk als woonkern, winkeliers bleven weg, waardoor zowel wijken als centrum er steeds minder uitnodigend uit gingen zien. De minister besloot anderhalf mil joen euro en ambtelijke onder steuning in het project Aantrekke lijk Oostburg te stoppen, en ste denbouwkundige Peter Kuenzli een plan te laten maken. Het Slui- se gemeentebestuur leek een beet je te worden meegezogen in de ambities van het Rijk. Anders is toch niet te verklaren dat ze naar buiten bracht de komende tijd honderd tot honderdvijftig wonin gen uit de markt te willen ne men: zowel huurhuizen als parti culiere woningen. Die zouden ver vangen moeten worden door min der huizen met een hogere waar de. Al snel wilde het gemeentebe stuur daarom de 'wet voorkeurs recht' op 25 oudere huizen in de Callenfelsstraat en Van Houtest raat opleggen. Mensen moesten dan, als ze hun huis wilden verko pen, die eerst aan de gemeente aanbieden. Het leidde tot onrust in Oostburg, waar eigenaren van oudere woningen zich afVroegen wanneer zij aan de beurt waren en of investeren nog wel zin had. De ambities bleken veel te hoog. Los van het gebrek aan draagvlak voor de plannen bleken ze onbe taalbaar. De beschikbare tien mil joen euro (van Rijk, provincie en uit de eigen kas) bleek bij lange na niet toereikend. De toch al aan wezige scepsis werd nog groter toen in de zomer van 2011 het pro jectteam - bestaand uit vertegen woordigers van overheden, Rabo bank, zorg en woningcorporatie - zelfstandig met een bericht naar buiten kwam dat de beoogde loca tie van nieuwe gebouwen, zoals een mfc en zorgcentrum De Burght, gewijzigd was. Raadsle den buitelden over elkaar heen om hun boosheid te laten blijken en belegden een extra vergade ring, waarin projectwethouder Peter Ploegaert diep door het stof moest. Aantrekkelijk Oostburg, dat alleen kan slagen als het breed gedragen wordt, leek al verloren voordat er ook maar iets was ge beurd. Het colLege trok lering uit de ge maakte fouten. Het recht op koop van de 24 woningen werd inge trokken en de regierol werd bij B en W gelegd; de stuurgroep veran derde in een adviesgroep. Daar naast werd de focus verlegd. „Die lag aanvankelijk te veel op gebou wen en stenen", kijkt wethouder Ploegaert nu terug. „Bovendien raakten we het privé-bezit van mensen. Dat ligt heel gevoelig. Daarom zijn we bewust een ande re weg ingeslagen." Het 'nieuwe' Aantrekkelijk Oost burg focust zich meer op de men selijke maat. Het eerste initiatief waar inwoners van het stadje echt iets aan hadden, was de invoering van een subsidieregeling voor Oostburgenaren die hun woning energiezuiniger wilden maken. Vele tientallen mensen maakten er gebruik van. „Samen hebben die hun huizen voor een paar mil joen euro verbeterd; een veelvoud van de subsidie van ruim drie ton die erin is gegaan", verklaart Ploe gaert. Voor een ommekeer zorgde een bijeenkomst in het Ledeltheater, april vorig jaar. Onderzoeker Ge rard van Keken, ingehuurd door Aantrekkelijk Oostburg, verraste de bezoekers met de uitkomsten van een onderzoek naar de identi teit van het stadje, en koppelde er meteen de organisatie van een 'aardappelfestival' aan vast: de eer ste geschreven bronnen over de aardappel zijn immers afkomstig uit Oostburg. Verschillende werk groepen van bewoners zetten hun schouders onder de organisa tie van het meerdaagse feest, dat afgelopen jaar opging in een vier daags Eenhoornfestival, ver noemd naar het symbool van 'de Eenhoornstad'. De bewoners lie ten zich ook van hun beste kant zien tijdens een reddingsactie voor de plaatselijke watertoren, waarvoor ze geld bijeen sprokkel den. Dankzij dergelijke initiatieven werd Aantrekkelijk Oostburg tast baar voor elke inwoner van het stadje. Daar komt bij dat de eerste veranderingen op straat ook zicht baar worden. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen sloopte 24 huizen aan de Van Ostadestraat, en bracht er groen voor terug. De gemeente en Woongoed starten daarnaast een 'klushuizenproject'. Verouderde woningen zijn te koop voor tienduizenden euro's onder de marktwaarde, en kopers krijgen de plicht de woningen - met deskundige hulp - op te knap pen. Twee van de drie eerste klus- huizen zijn inmiddels verkocht. Ook werd, na jaren wachten, het nieuwe zorgappartementencom- plex De Burght op het Ledelplein afgelopen maand opgeleverd. En in 2014 wordt begonnen met de bouw van een multifunctioneel centrum, waar onder meer twee van de drie Oostburgse basisscho len onderdak krijgen. Er worden regels opgesteld voor de aanpak van verpaupering en leegstand, en er is een plan om de wederop bouwarchitectuur meer onder de aandacht van bezoekers te breng en. Natuurlijk zou een aantal van ge noemde projecten ook doorgang hebben gevonden zonder Aantrek kelijk Oostburg. „Maar door ze on der die paraplu te scharen, kun nen we samenhang aanbrengen in de al bestaande én nieuwe pro jecten", legt Ploegaert uit. Een belangrijke rol is daarbij weg gelegd voor de Oostburgse onder nemers. Voor de plannen voor het centrum is hun steun onontbeer lijk. „De ondernemers spreken veel meer met één mond dan een paar jaar geleden", verklaart Ploe gaert. „Je merkt dat de ontwikke lingen hen als het ware dwingen samen na te denken over de toe komst." Het leidde onder meer tot de in voering van een investerings fonds, in de vorm van reclamebe lasting. De opbrengst wordt door werkgroepen van de onderne mers zelf besteed, al heeft de ge meenteraad er wel het laatste woord over. Verder denken de on dernemers mee over de doorgaan de route door het centrum. Ook bij het verplaatsen van winkels uit de 'aanloopstraten' naar het centrum zijn de winkeliers nauw betrokken. Er komt een vereni ging van vastgoedeigenaren, die daar specifiek naar kijkt. „Als ge meentebestuur proberen wij daar op aan te sluiten", verklaart Ploe gaert. „We kijken nu of we het mogelijk kunnen maken grond en gebouwen binnen Oostburg te ruilen. Een ondernemer die stopt en weg wil uit het centrum, zou van pand kunnen ruilen met een startende ondernemer die nu bui ten het centrum zit. We moeten dat allemaal nog uitwerken, maar het begin is er." Natuurlijk, al die plannen kosten handenvol geld. Nu hoeft niet al les uit de pot voor Aantrekkelijk Oostburg te worden betaald, maar de kleine 10 miljoen euro die nu beschikbaar is, is niet vol doende om alle ideeën ten uit voer te brengen. „Van dat geld zal een groot deel nodig zijn voor re novatie van het centrum", beseft Ploegaert. Aantrekkelijk Oostburg heeft echter een lange looptijd. „We hopen dat potje dus ook re gelmatig aan te kunnen vullen. En anders moeten we prioriteiten stellen. Alles wat we dankzij dit project extra kunnen doen, is gewoon meegenomen. Als je het zo be kijkt, is er al héél veel gebeurd." Aantrekkelijk Oostburg Wethouder Peter Ploegaert door Martijn de Koning Woongoed Zeeuws-Vlaanderen sloopt tientallen huizen in Oostburg. De corporatie doet er voor 10 miljoen euro 'onrendabele investeringen'. foto Peter Nicolai Wethouder Peter Ploegaert Het gemeentehuis: een voorbeeld van de wederopbouwarchitectuur waar mee het gemeentebestuur Oostburg graag wil promoten. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8