ZEELAND Optimisme Jeugd begint 2014 sportief Onderzoek naar NYX-feest almanak Zeeuwse vismijnen zagen in 2013 omzet dalen door met name lagere kiloprijs voor tong en vertrek van aantal vissersschepen. *^HkkrlijjyPn?J ïsuréi: teedslnSSEpt'' VLISSINGEN - In de winkel is het niet altijd te merken, maar de ki loprijs voor tong heeft in 2013 een nieuw dieptepunt bereikt. Dat is met name te merken in de omzet van de visafslag in Vlissingen. Die daalde met r,6 miljoen euro naar 25,2 miljoen euro. Ook de visafslag in Breskens had ondanks een goed garnalenjaar te kampen met omzetverlies. De tel ler bleef steken op 7,3 miljoen eu ro. In 20t2 bedroeg de omzet nog 8,7 miljoen euro. De afname in Breskens is onder meer te wijten aan het vertrek van één van de twee grote viskotters, de Breskens 43. Dit schip van de firma Albregt- se is eind 2012 uit de vaart geno men, wat dus in 2013 voor het eerst terug te zien was in de om zetcijfers. Vlissingen miste de aanvoer van twee schepen, de Vlissingen 28 en de in juli uit de vaart genomen Arnemuiden 4. De grootste klap heeft toch wel de lagere, tongprijs gegeven. Die stond in 2012 al on der druk en deze trend heeft zich in 2013 versterkt doorgezet. De ge middelde kiloprijs lag in 2011 nog op 9,78 euro. In 2012 zakte die al naar 8,76 euro en in 2023 ging de kiloprijs verder onderuit naar ge middeld 7,60 euro. De vrij exclusieve tong is met na me bestemd voor de export naar Spanje en Italië. „En het is bekend dat de economie daar niet goed draait", stelt medewerker Erwin van Belzen van de Zeeuwse Vis- veilingen in Breskens en Vlissin gen vast. Hij vindt de omzetcij fers over 2023 overigens nog mee vallen. De hogere aanvoer van tong (2265 ton in 2023 tegen 2992 ton in 2022) maakte veel goed. Van Belzen: „De vangsten zijn ge woon goed." De vismijn in Colijnsplaat, onder deel van de United Fish Auctions met ook Stellendam en Schevenin- gen, heeft in 2013 aldus directeur Johan van Nieuwenhuijzen dezelf de omzet gehaald als in 2022: 2,3 miljoen euro. Colijnsplaat moet het evenals Breskens vooral van garnalen hebben. Of individuele vissers goed heb ben gedraaid, is onder meer afhan kelijk van de vraag of ze met een elektrisch vistuig (pulskor) kon den vissen. Pulskorvissers verbrui ken veel minder gasolie dan gewo ne boomkorvissers. Veertig sche pen staan op een landelijke wacht lijst voor een ontheffing voor een pulskor. Jaap Hennekeij, voorzit ter van de nationale vissersorgani satie VisNed, verwacht eind janua ri groen licht vanuit Brussel. Hij houdt een slag om de arm. Oud staatssecretaris Henk Bleker meld de oktober 2022 al dat er snel ex tra ontheffingen zouden komen. Hennekeij: „We blijven daarom voorzichtig." DELTA SPORTDAGEN GOES - De gemeente Goes wil grondig uitzoeken wat er is misge gaan en wat er waar is van de be richten die op sociale media circu leren over Nieuwjaarsfeest NYX in de Zeelandhallen. Albert Schou- te van het organiserende Troy Eve nementen BV in Bergen op Zoom is druk bezig met de afwikkeling van claims om verloren of gesto len goederen, en niet-gebruikte kaarten. De organisatie belooft 'binnen enkele dagen antwoord'. Nu de voetballers in de eredivisie ge nieten van een winterstop, maakten de collega's van het Middelburgse bedrijf de balans eens op. De Ajax-supporters toonden geen enkel mededogen met de PSV-ers ten kan tore. De sneren over de prestaties van de Eindhovense club in de eer ste seizoenshelft waren niet van de lucht. Eén van de PSV-supporters had zich mentaal grondig voorbe reid. En zo pareerde hij zonder een spier te vertrekken de ene na de an dere aanval. Om te counteren met een opmerkelijk optimisme: „PSV heeft nog steeds de aansluiting met de Europese top hoor. Manchester United staat ook zevende met elf punten achterstand." VRIJDAG 3 januari 2014 Visprijzen verder onder druk door Harmen van der Werf "J GOES - Meer sporten staat hoog op het lijstje van goede voornemens voor het nieuwe jaar. Honderdvijftig kinde ren tussen de 9 en 16 jaar lieten het gisteren niet bij woorden door mee te doen aan de sportdagen van ener giebedrijf Delta. In Sportpunt Zeeland in Goes gaven vrij willigers van sportverenigingen clinics turnen, dansen, verderop in dit katern: Goes wil weten wat misging Tip? redactie@pzc.nl wandklimmen, judo, zwemmen, basketbal, voetbal en gla- diotor workouts. Voor de voetballessen was onder ande ren de oud-profvoetballer Dennis de Nooijer (foto) van de Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ) naar Goes geko men. Vandaag worden opnieuw honderdvijftig kinderen verwacht, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1