'Bulgaren en Roemenen kopen geen extra vliegtickets' Poetin bezoekt gewonden Noord-Zweedse Umea en Riga culturele hoofdsteden 2014 BUITENLAND 9 VOLGOGRAD Het dagblad The Independent deed verslag vanaf het vliegveld van Luton, ten noorden van Lon den. Een vlucht met Roemenen werd daar verwelkomd door parle mentariër Keith Vaz, voorzitter van de parlementscommissie Bin nenlandse Zaken. Vaz is echter niet bang voor 'een invasie' en ging juist naar Luton, omdat hij wil beklemtonen dat de Britten onnodig bezorgd zijn over een veronderstelde nieuwe stroom Oost-Europese arbeids krachten. Hij zei dat er geen enkel bewijs is dat er meer vliegtickets dan normaal zijn verkocht in Bul garije en Roemenië. Veel van de Bulgaren en Roemenen die arrive ren, hebben volgens Vaz toch al een baan in Engeland en komen terug van vakantie. Volgens de BBC zijn er vooralsnog geen extra vluchten gepland vanuit Boeka rest, maar heeft een Roemeense busmaatschappij het aanbod aan goedkope busreizen naar Londen wel verdrievoudigd. Bulgarije en Roemenië werden in 2007 EU-lid, maar daarbij werden door negen landen tijdelijke uit zonderingen bedongen om te voorkomen dat werklozen uit die landen massaal naar rijkere lidsta ten gingen. In veel West-Europe- se lidstaten van de EU, inclusief Nederland, wordt gevreesd dat met het wegvallen van die beper- Britse regering kan beter bezorgd zijn om bankiers die miljarden stelen kingen alsnog een stroom werk zoekenden op gang komt. De Europese Commissaris voor Werkgelegenheid en Sociale Za ken, Laszlo Andor, heeft gisteren de bezorgde West-Europeanen nogmaals op het hart gedrukt dat het reuze zal meevallen. Hij wees erop dat er al drie miljoen Bulga ren en Roemenen in andere EU-lidstaten werken. Ze hebben namelijk al lang vrije toegang tot negentien EU-tanden die geen speciale beperkingen hebben inge voerd. Dat deden alleen België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Luxemburg, Malta, Neder land, Oostenrijk en Spanje. Een Roemeense regeringsadvi seur was geïrriteerd over de ma nier waarop sommige Britse me dia over het wegvallen van de reis beperkingen berichtten. „De Brit se regering kan zich beter zorgen maken om bankiers die voor mil jarden stelen dan over Roma die op straat om een euro bedelen." In Roemenië is met ergernis ge reageerd op de 'racistische toon' die sommige Britse media heb ben aangeslagen. Daarbij zou En geland bovendien helemaal niet zo populair zijn onder Roemenen die vanwege de taaiovereenkom sten veel liever naar Italië en ande re latijnse landen zouden gaan. Daders verbranden verkracht meisje Cameron roept Schotten op te blijven De Britse premier David Came ron heeft de Schotten in zijn nieuwjaarsboodschap opgeroe pen binnen het Verenigd Ko ninkrijk te blijven. „Wij willen dat jullie blijven", zei hij. De Schotten spreken zich op 18 september in een referendum uit over onafhankelijkheid. Die stemming kan volgens de pre mier het Verenigd Koninkrijk voor altijd veranderen. Pas sinds 1999 heeft Schotland weer een eigen volksvertegen woordiging, die bevoegd is te beslissen over onder meer bin nenlandse zaken, onderwijs en zorg. In India is gisteren opnieuw grote ophef ontstaan na een groepsver krachting. Het zestienjarige slacht offer is dinsdag in een ziekenhuis aan brandwonden overleden. Terwijl zij stervende was, zei zij tegen een arts en een agent dat twee van de verkrachters haar in brand hadden gestoken. Dit ge beurde nadat zij aangifte had ge daan bij de politie, aldus Indiase media. Het meisje was in oktober ver kracht door zes jongemannen. Na dat zij aangifte had gedaan, werd zij opnieuw verkracht en perma nent gepest. De zes daders zijn volgens de politie aangehouden. De Noord-Zweedse stad Umea en Riga, de hoofdstad van Letland, zijn in 2014 de culturele hoofdste den van Europa. Zij volgen de Franse havenstad Marseille en de Slowaakse stad Kosice op, die vo rig jaar met culturele activiteiten de Europeanen voor zich probeer den te winnen. Het in Nederland niet erg beken de Umea is met ruim 75.000 inwo ners de op cultureel gebied be langrijkste stad in het noorden van Zweden. Jaarlijks wordt er in oktober of begin november een jazzfestival gehouden dat tot de belangrijkste evenementen voor moderne jazz in Noord-Europa be hoort. Ook zijn er verscheidene musea, zoals het Zweedse skimu seum, en een centrum voor mo derne beeldende kunst. Riga, met ongeveer 700.000 inwo ners de grootste stad in de drie Baltische landen, is in Nederland bekender. De plaats heeft een ste denband met Amsterdam. De oude binnenstad, die wordt om ringd door vestingwerken, staat op de Werelderfgoedlijst van Unesco, de VN-organisatie voor cultuur. Oude toespraak De Cypriotische tv heeft per ongeluk de nieuwjaarstoe spraak van vorig jaar getoond. De eerder dit jaar afgetreden president Christofïas begon tot veler verrassing met zijn goede wensen. Na tien seconden werd de uitzending gestopt. 'Sharon op sterven' De Israëlische oud-premier en legerleider Ariel Sharon ligt op sterven. Dit meldde de Israëli sche krant Haaretz gisteren. De 85-jarige Sharon ligt sinds 4 ja nuari 2006 in coma. Zijn ge zondheidstoestand is pas on langs veel slechter geworden. DONDERDAG 2 JANUARI 2014 VOLGOGRAD - De Russische president Vladimir Poetin schudt de hand van een slachtoffer van de aanslagen in Volgograd. Poetin bezocht giste ren het ziekenhuis in de Russische stad vanwege de twee zelfmoordaan slagen eerder deze week. Zondag kostte een aanslag op het station zeventien mensen het leven. Een dag later kwamen eveneens zeventien mensen om door een explosie in een trolleybus. Poetin beloofde dinsdag in zijn nieuwjaarsboodschap de strijd tegen terroristen krachtig en consequent voort te zetten, totdat 'zij geheel zijn vernietigd'. Volgens het Russische persbureau Interfax leg de de president een boeket rode rozen op de plek waar de bus explo deerde en praatte hij met omwonenden, foto Nikolsky Alexei/Hollandse Hoogte LUTON/BRUSSEL - De eerste Bulga ren en Roemenen die mogelijk baat hebben bij het wegvallen van speciale beperkingen ten aanzien van werken in andere EU-landen, zijn gisteren in Engeland gearri veerd. Roemeense regeringsadviseur KOLKOTA BRUSSEL LONDEN NIKOSIA TEL AVIV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9