Denver in de rij voor 'historische hasj' op Groene Woensdag 8 BUITENLAND VLUCHTELINGEN !1! Syriërs die oorlog ontvluchten, komen na vele omzwervingen steeds vaker in Marokko. GRATIS BROCHURE 2014 supervoordelige busreizen Begin 2014 goed en ga er even lekker tussenuit! Winterreizen 2014! mmmmmRnttmammmaRmmm ■HHH Winter in Beieren en Tirol Barcelona en de Spaanse kust Voorjaarsaanbieding Kroatië 1 ALLE REIZEN VOOR 2014 STAAN ONLINE OP ONZE WEBSITE Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Ja ik ontvang graag de TANCER - In een klein apparte ment aan een geelbruine gang woont Abu Juma met zijn vrouw en vijf kinderen. Op de vierde ver dieping van het enorme complex Le Printemps, aan de boulevard van de Marokkaanse havenstad Tanger. Hij betaalt iets meer dan 300 euro per maand aan huur. „Ik bedel bij moskeeën om die te kun nen betalen. Ik moet wel. Er zijn geen banen, we hebben geen pa pieren om te kunnen werken", zegt de 34-jarige Syriër. In Edlib, zo'n zestig kilometer van Aleppo, had hij een telefoon shop, vertelt Abu Juma. Een huis, een auto. Toen het leger hem op riep mee te vechten tegen de op standelingen, verkoos hij met zijn gezin te vluchten. De familie hoort bij het groeiend aantal Syrische vluchtelingen dat uitgeblust neerstrijkt in Marokko. Naar ruwe schatting zouden zo'n 500 Syriërs officieel asiel hebben aangevraagd in Marokko. Een fractie van de honderdduizen-' den vluchtelingen die landen als Jordanië, Turkije en Libanon op vangen in kampen, maar het aan tal groeit gestaag. Ze ontvluchten de kampen in Li banon en Jordanië, waar ze welis waar hulp krijgen maar geen kant op kunnen. De golfstaten komen ze niet in, in Egypte vrezen ze het Morsi- dan wel het revolutiekamp in getrokken te worden en weer een burgeroorlog mee te maken. Libië is te gevaarlijk en in Algerije lopen ze na drie maanden kans ge vangen gezet te worden. Dus komen ze terecht in het sta biele en Arabischtalige Marokko. „De Marokkaanse regering heeft vorig jaar een 'tijdelijke bescher ming' voor Syriërs aangekon digd", zegt Marc Fawe van de UN- HCR in Rabat. „Een snelle en tij delijke status voor een grote groep mensen, zodat je niet met elke afzonderlijke vluchteling toe latingsinterviews hoeft te hou den. Het geeft bepaalde rechten als scholing, gezondheidszorg, ze kunnen werk zoeken." De tijdelijke bescherming is welis waar aangekondigd, maar ze is Europa zou 12.000 Syriërs toelaten, maar dat zijn er maar een paar duizend geweest nog niet van kracht. De Marok kaanse overheid is huiverig een en ander te formaliseren, onder meer omdat ze niet zit te wach ten op het mogelijk binnenhalen van Syrische Assad-aanhangers of terroristen. Fawe hoopt dat de tij delijke status voor Syrische vluch telingen binnen enkele maanden is geregeld. Tot die tijd bevinden de Syriërs in Marokko zich in een niemandsland. Gedoogd en wel kom, maar meestal zonder visum en dus illegaal. Ze wonen bij el kaar in goedkope hotels nabij het centrum van Rabat, of in com plexen als Le Printemps in Tan ger. Alleen al daar wonen zo'n twintig Syrische families. Hafiz Jamil, die al vijf maanden samen met zijn twee vrouwen en vier kinderen een verdieping lager in Le Prin temps woont: „Ik heb geprobeerd werk te vinden, maar niemand neemt me aan. Er is geen werk voor Marokkanen hier, laat staan voor illegale Syriërs." Abu Juma en de andere gezinnen voelen zich opgejaagd, van land naar land. „We hoorden dat Euro pa 12.000 Syriërs zou toelaten, maar dat zijn er maar een paar duizend geweest. Bijna iedereen laat ons in de steek: de Arabische landen, Europa, de VS." Hoe nu verder? Geen idee. Ze ho pen op een bestaan in het stabiele Marokko. Terug naar Syrië kan voorlopig in elk geval niet. Het dodental van de oorlog in Sy rië is inmiddels opgelopen tot bo ven de 130.000, volgens het Syri sche Observatorium voor Mensen rechten. Volgens de tellingen zijn ruim 46.000 burgers gedood, onder wie 7.000 kinderen. DENVER - In de Amerikaanse stad Denver zijn gisteren de eerste cof feeshops opengegaan voor de vrije verkoop van marihuana. Op zogeheten 'Green Wednesday' ('Groene Woensdag', naar de kleur van cannabisbladeren) gin gen er dertig coffeeshops open. Winkeliers hadden extra voor raad ingeslagen en extra perso neel ingehuurd om de verwachte stormloop te kunnen ondervan gen. Ook stond veel beveiligings personeel bij de zaken. Voor een van de coffeeshops in Denver stond bij de opening inderdaad al een lange rij. „Wij wilden deel uit maken van deze beweging", aldus Brandon Harris uit Ohio, die twintig uur had gereden om erbij te zijn. „Wij maken hier geschie denis." Colorado, waarvan Denver de hoofdstad is, zal niet lang de eni ge Amerikaanse staat met een vrije verkoop van marihuana zijn. In de loop van het jaar volgt de westelijke staat Washington. In beide gevallen hebben de burgers in een referendum met de vrije verkoop ingestemd. Burgers van 21 jaar en ouder kunnen de soft drug legaal in de winkels kopen. Tot nu toe was dat alleen voor me dische doeleinden toegestaan. Inwoners van Colorado mogen hooguit 1 ounce (28 gram) per keer kopen. Inwoners van andere staten moeten met hooguit een kwart daarvan genoegen nemen. Volgens schattingen zal de omzet van de legale softdrugshandel stij gen van 1,7 miljard euro dit jaar naar 7,4 miljard in 2018. In Colora do is een systeem bedacht waar bij elke plant elektronisch is ge- tagd. Dit om te voorkomen dat le gaal geteelde planten op de zwar te markt terechtkomen en ook om de btw op de verkoop meteen te regelen. Kritiek is er op de hoge prijs die telers moeten betalen aan het bedrijf dat de legale tags levert. effeweg.nl 8 daagse busreis Vertrek: 10, 24 jan, 7, 22 feb, 14, 28 mrt Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt buffet 6x 4-gangen keuzediner 1x Tiroler Bauernbuffet Welkomstavond met drankje 4x avondprogramma Marokko biedt Syriërs 'tijdelijk niemandsland' Achensee en Chiemsee All-inclusive drankenpakket zeer voordelig bij te boeken! -fc, ■- -w 8 daagse busreis Vertrek: 15, 22 feb g Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Klagenfurt en de Weissensee "'fit' f 8 daagse busreis Vertrek: 15, 22 feb, 1 mrt Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijtbuffet 7x diner 6x lunch of lunchpakket Kopje koffie met cake Drankarrangement Gratis gebruik Wellness centrum Fakkelwandeling Garmisch Partenkirchen en Miinchen Drankarrangement: Non-alcoholisch Alcoholisch 07.30 uur - 20.00 uur 18.00 uur - 20.00 uur NIEUW! Incl. 2 treinritten en 4x avondprogramma 8 daagse busreis Vertrek: 15, 22 feb, 14 mrt Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt buffet 5x 4-gangendiner 1x warm- en koud buffet 1x fondueavond Welkomstdrankje 1x koffie met gebak Kegel-; dans-, video-, folkloreavond Kofferservice Treinreis Klosters - St. Moritz - Tiefencastel Treinreis Andermatt - Disentis Ook mogelijk 8-daagse ianglaufreis naar Lungern! 8 daagse busreis Vertrek: 15 feb, 28 mrt, 18, 26 apr, 29 mei, 13, 27 jun, 29 aug, 19 sep Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Dagelijks avondprogramma Stad van Gaudi! 8 daagse busreis Vertrek: 14, 28 mrt, 11, 26 apr Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Welkomstdrankje in Kroatië Drankarrangement in Kroatië Drankarrangement: Water, bier, wijn en frisdranken uit de automaat tijdens diners in Kroatië Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boe- r king. Incl. begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class Naam AdresI Postcode nieuwe brochure: o Excursiereizen oFietsreizen o Stedenreizen dhr/mevr Plaats - Zonder postzegel opsturen naar: effeweg.nl, antwoordnummer 778,7700 VG Nieuwleusen door Rik Coverde Vluchteling Abu Juma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8