België blij met verbod vuurwerk Meer incidenten met oud en nieuw BINNENLAND 7 De politie tolereert geen geweld tegen hulpverleners. Dat dit menens is, bleek dinsdag in Veen. Honderd arrestaties. extra VEEN - De politie arresteerde' hon derd man na rellen in het Brabant se dorpje Veen. Alle 'stokers' brachten oud en nieuw door in een cellencomplex. 91 van de ar restanten, veelal jongvolwassenen die werden opgepakt in de nacht van maandag op dinsdag, zitten nu nog steeds vast. Hoewel Veen een traditie heeft van botsingen met het gezag rond oudjaar is de omvang van de aanhouding op zienbarend. Ook voor de rest van Nederland. Nergens werden er zo veel mensen rond oud en nieuw tegelijk gearresteerd. Maar de aanhoudingen zijn goed verdedigbaar, vertelt persofficier van justitie John Remmerswaal. „Het was een enorme hoeveel heid mensen die zich die nacht te gen hulpverleners richtte. Die hebben zich ongelooflijk bedreigd gevoeld. Er werd met zwaar vuur werk en flessen gegooid. De situa tie liep compleet uit de hand." Maar waren echt alle honderd ar restanten direct of indirect betrok ken bij de bekogeling van de hulp diensten? Dat is een ingewikkelde vraag, erkent Remmerswaal. „De politie is gewend inschattingen te maken van groepen mensen, maar of het er nu 100, 110 of 90 waren, is lastig te zeggen. Het was donker en chaotisch." Daarbij verschanste een deel van de daders zich, na te zijn wegge jaagd door de politie, in een kroeg. De politie arresteerde de kroeggangers massaal, maar moge lijk zaten daar onschuldigen bij. Wie wat nu precies deed die nacht, is wat justitie de afgelopen dagen in de vele verhoren heeft proberen uit te zoeken. Remmerswaal: „Zoiets kost tijd. De arrestanten moeten worden verhoord, ook de belaagde hulp verleners en getuigen zoals de kroegbaas." De arrestanten worden verdacht van openlijke geweldpleging, brandstichting en het collectief ANTWERPEN - Een dakbrandje, een vuurpijl die een rolluik in vlam heeft gezet, maar geen gewonden door het gebruik van vuurwerk. „Als we vooraf voor zo'n jaarwis seling hadden kunnen tekenen, hadden we het zeker gedaan", zegt een politiewoordvoerder van de stad Antwerpen op nieuwjaars dag. Net als voorgaande jaren sluiten de Antwerpenaren oudejaars avond af met een door de stad ge organiseerd vuurwerk boven de Schelde. Circa 60.000 mensen kij ken vanaf de kades toe hoe een ar senaal vuurpijlen de lucht ingaat. De politie houdt dertig mensen aan, maar dat is vooral wegens openbare dronkenschap en vecht partijen. „Voor het afsteken of het in bezit hebben van vuurwerk zijn nauwelijks mensen aangehou den." Het afsteken van vuurwerk in de openbare ruimte is in Antwerpen en veel andere Vlaamse gemeen ten al jaren verboden. Sinds 2012 is tussen 1 november en 31 januari ook het bezitten en tonen van vuurwerk niet meer toegestaan in Antwerpen. De wetgeving is aan gescherpt na een stortvloed aan klachten over geluidsoverlast, in paniek geraakte huisdieren en meldingen van gevaarlijke situa ties. Is de rustig verlopen jaarwisse ling te danken aan de verscherpte vuurwerkwetgeving? „Dat is moeilijk te zeggen. Vermoedelijk zijn meerdere factoren van in vloed geweest", zegt de politie woordvoerder. „Ik denk dat ook de preventieve lessen over de ge varen van vuurwerk hebben ge holpen. Die hebben we samen met de brandweer gegeven. Daar mee hebben we dit jaar in Ant werpen circa tweeduizend jonge ren van 11 en 12 jaar bereikt." Antwerpen lijkt met zijn vuur- werkbeleid op de goede weg te zijn. Sinds 1 november heeft de politie slechts een kleine twintig overtreders van de wetgeving aan gehouden. Zij moeten rekening hoefden met een boete van maxi maal 250 euro. Door de strenge regels lijkt de ani mo van de Vlamingen om vuur werk aan te schaffen behoorlijk te R0M0TM zijn afgenomen. Dat leert een be zoek aan de vuurwerkwinkels Edruco en Alpeco in Kapellen, een stadje onder de rook van Ant werpen. Kort voor de jaarwisseling staan er op de parkeerplaatsen bijna al leen maar auto's met Nederlandse nummerborden. „Sinds het aan scherpen van de regels is mijn om zet met ongeveer de helft terugge lopen", zegt Dinant Moes, uitba ter van Alpeco. „Ik verkoop bijna alleen nog maar aan Nederlan ders." Joeri Eist is een van de weinige Vlamingen die bij Moes een doos siervuurwerk en knallers afre kent. „Ik woon in Essen, een dorp vlakbij Antwerpen", zegt Van Eist. „Bij ons mag je wel vuur werk afsteken. Dat het in Antwer pen niet mag, begrijp ik wel. Als je dat in zo'n dichtbevolkt gebied toelaat, vraag je om problemen." Ook Mark Hardenberg uit Apel doorn heeft begrip voor de Vlaam se maatregelen tegen vuurwerk- overlast. Zelfheeft hij net een lan ge autorit naar Kapellen gemaakt, omdat het siervuurwerk er goed koper is dan in Nederland. Boven dien is het aanbod groter. „Eigenlijk zou er een Europees verbod voor vuurwerk moeten ko men, want ik'vind dat iedereen in de EU een gelijke behandeling moet krijgen", zegt Hardenberg. „Zo'n verbod zou dan alleen voor knalvuurwerk moeten gelden. Siervuurwerk is lang niet zo ge vaarlijk en geeft ook veel minder overlast." Vuurwerkexploitant Moes vindt EU-regelgeving overbodig, omdat het consumentenvuurwerk nu al aan Europese veiligheidseisen moet voldoen. „Ik verkoop alleen maar goedgekeurd vuurwerk", zegt Moes, terwijl hij wijst naar de potten siervuurwerk met het CE-keurmerk van de EU boven zijn toonbank. „Het is veel belang rijker om iets te doen aan de Co bra 6-knallers en het andere illega le vuurwerk dat uit Polen en ande re Oost-Europese landen komt. Dat spul is levensgevaarlijk." Ook Nico Vonck uit Axel, die met zijn kinderen naar Alpeco is gere den, heeft geen hoge verwachtin gen van een Europees vuurwerk- beleid. „Europa bestaat uit zoveel verschillende culturen. In elk land gaan ze anders met vuur werk om. Bovendien vraag ik me af hoe ze een Europees verbod op het afsteken van vuurwerk contro leren. Het zou een soort symbool wetgeving worden. De politie heeft andere prioriteiten." Toch zou Vonck het gezien de ge varen en de overlast niet zo'n slecht idee vinden als ook in Ne derland een vuurwerkverbod wordt ingevoerd. Er gaan steeds meer stemmen op voor zo'n ver bod. „Maar ik zou niet één, twee, drie weten hoe je daarvoor voldoende draagvlak krijgt", erkent de Axe laar. „Misschien zouden Neder landse steden, net als Antwerpen, tijdens de jaarwisseling grote vuurwerkshows moeten gaan houden. Dan zal de lol om zelf nog iets met vuurwerk te doen snel minder worden. De paar rot jes die je afsteekt, maken dan geen indruk meer." niet voldoen aan een politiebevel om te vertrekken, zo laat de poli tie weten. Hiermee kan justitie iemand drie dagen vasthouden. Pas na die tijd moet de rechter-commissaris zich over de zaak buigen. Die toetst dan of de verdenking sterk ge noeg is om iemand nog langer vast te kunnen houden. Morgen gebeurt dit met de dan nog vast zittende verdachten. Als blijkt dat iemand onschuldig is vastgezet, heeft hij recht op schadevergoeding. Remmerswaal: „Die vergoeding zit zo tussen de 80 tot 100 euro per dag." De incidenten waren door een zwaardere politie-inzet wel min der ernstig van aard dan in ande re jaren, stelde minister Ivo Op stelten (Veiligheid en Justitie) gis teren. Negatieve uitzondering daarop was het geweld in het Bra bantse Veen, waar honderd men sen werden gearresteerd nadat de politie en brandweer waren beko geld met zwaar vuurwerk en fles sen. Opstelten prijst het optreden van de burgemeester en justitie in Veen. „Zij traden op. Mensen ne geerden het bevel om weg te gaan. Op een gegeven moment is de grens bereikt. Einde oefening." Er zijn 108 incidenten van geweld tegen hulpverleners gemeld. Vo rig jaar waren dat er 81. Op meer dere plaatsen in Nederland werd het werk van de brandweer onmo gelijk gemaakt. De brandweer schakelde ook veel vaker (+41 pro cent) politiehulp in. De mobiele eenheid (ME) is drie keer ingezet. Volgens Opstelten werpt het hardere optreden vruchten af. „Het zerotolerance-be- leid is zichtbaar aanwezig en leidt tot meer aanhoudingen." Veel politiemensen zijn deze jaar wisseling bestookt met zwaar vuurwerk dat te typeren is als ex plosieven, zei vice-voorzitter Wiep van de Pal van de politievak- bond ACP gisteren. „Vuurwerk is een verhullende term voor de ex plosieven die worden gegooid." Het aantal ogen dat door vuur werk blind is geraakt, liep giste ren op tot veertien. In Medemblik viel een dode door gebruik van vuurwerk. Een 51-jarige man stak vuurwerk af dat in zijn gezicht ontplofte. DONDERDAG 2 JANUARI 2014 Geen pardon voor stokers Veen door Floor Ligtvoet door Hans Heijt I Vuurwerkverkopers zoals in het Belgische Kapellen moeten het steeds meer hebben van Nederlandse klanten. foto Marleen Daniels/HH DEN HAAG - Oud en nieuw kende meer incidenten dan vorig jaar. Het aantal steeg met bijna een kwart naar 8.400. Vooral het aantal bran den en ontploffingen nam toe. Ruim achthonderd mensen werden rondom de jaarwisseling door de politie aangehouden. Dat is een stij ging van 12 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7