I a Koud aan de slag als minister werd Jeroen Dijsselbloem voorzit ter van de Eurogroep. De koelbloedige PvdA'er deed in het eerste jaar van zich spreken. VERDIEPING 9 e krijgt nooit een tweede kans om een eerste indruk te maken. Met dat voornemen moet Jeroen Dijssel bloem in de winter van 2012 zijn af gereisd naar Brussel voor zijn eerste bijeenkomst met de Europese colle ga's van Financiën. Daar zat hij dan, nat achter de oren als minister en zónder noemenswaardige internationale er varing, tussen veteranen als de Duitser Wolfgang Schauble en de Luxemburger Jean-Claude Juncker, bijgenaamd 'Mr. Eu ro'. Krap twee maanden later zetten die col lega's de PvdA'er in de voorzittersstoel van de Eurogroep, als opvolger van Juncker. Hoe hij dat voor elkaar kreeg? Gewoon, door op het juiste moment zijn voet tussen de deur te steken. Het is al na middernacht in Brussel. De bankenunie staat op de agenda en de verga dering is geschorst. Opeens valt het Dijssel bloem op dat de ministers van de grote lan den, die de dienst uitmaken bij dit soort overleggen, spoorloos zijn. Ze hebben zich en petit comité even teruggetrokken; niet on gebruikelijk in het Brusselse onderhande lingscircuit. „Waar zijn ze?", vraagt Dijssel bloem. Collega's wijzen naar een dichte deur. Welkom in Brussel. Maar Dijsselbloem laat zich niet kennen. „Ik ga daar naar binnen", meldt hij kordaat. Even is er verbazing dat het Nederlandse 'groentje' zomaar komt binnenvallen. Maar hij wordt getolereerd en gooit zijn onder handelingskunsten in de strijd. En zo wordt het zaadje geplant: die Dijsselbloem kan wel wat. Hij is dé oplossing voor een al maanden du rende patstelling tussen Parijs en Berlijn over het voorzitterschap van de Eurogroep. Juncker hanteert al sinds 2005 de voorzit tershamer van deze aparte raad van Finan- ciënministers van eurolanden en wil er wel eens van af. De eurocrisis slurpt steeds meer tijd op en hij is naast minister ook nog de premier van Luxemburg. Parijs wil geen Duitser in zijn plaats en Berlijn wil de Franse minister Pierre Moscovici niet. Niemand wil een Duits-Frans tandem. En nu is daar plots die Nederlander. Eureka! Dijsselbloem is inmiddels alweer een jaar voorzitter van de Eurogroep. „Een verade ming", zegt Helena Petaistö, de Europa-cor respondent voor de Finse tv-zender mtv3. „Juncker draaide om dingen heen en kon ook niet tegen kritiek. De vergaderingen zijn veel efficiënter en professioneler voor bereid." Onder Dijsselbloems voorganger duurden de bijeenkomsten langer dan nodig. De Luxemburger houdt wel van een glas en stond toe dat er aan tafel werd gedronken en gerookt. Hij schroomde niet om daar voor de brandmelder in de zaal los te schroeven. Bij Dijsselbloem blijven de fles sen drank en sigaretten in de kast. Ieder een mag zijn zegje doen, als het maar niet te lang duurt. Een echte klik is er met zijn Spaanse ambt genoot Luis de Guindos, zeggen ingewij den. Dijsselbloem heeft weinig op met het noord-versus-zuid-denken dat nogal eens de kop opsteekt. Dat kan op waardering re kenen bij de mediterrane eurolanden. „Hij heeft daarmee echt een slag gemaakt", zegt een betrokkene. De enige die openlijk blijft mokken, is de Fransman Moscovici die er kennelijk nog steeds de smoor in heeft dat de baan aan zijn neus is voorbijgegaan. Dat uit zich in het negeren van Dijsselbloem of hem het gras voor de voeten wegmaaien. Zo twitter- de hij vorige maand midden in de nacht dat de ministers het eens waren over een reddingsfonds voor falende banken terwijl ze er nog niet uit waren. Dijsselbloem heeft inmiddels geleerd daar met een glim lach en een 'zo ver ben ik nog niet'-com- mentaar op te reageren. Dijsselbloem kan het wel goed vinden met de Duitse christendemocraat Schauble, die hem graag plaagt met het feit dat Dijssel bloem een sociaal-democraat is. Schauble is soms een mopperkont, maar Dijssel bloem weet diens verzuchtingen handig te pareren. „Wolfgang, zeg jij het eens", klinkt het dan droogjes. „Hij is de knecht van de Duitsers", zegt Kris van Haver van het Vlaamse financiële dagblad De Tijd echter onverbiddelijk. „In België wordt het beleid van de eurogroep te veel ervaren als een opgelegd, extreem besparingsbeleid. Dijsselbloem geldt als het symbool van dit 'verkeerde' Europese beleid. En dan zijn er ook heel wat insinua ties dat hij te veel onder de knoet zit van het Nederlandse parlement en dus te wei nig 'vrij' is om zijn mandaat als voorzitter in te vullen." In eigen land stond coalitiepartij WD daar om niet te springen om Dijsselbloems kan didatuur. Een voorzitter moet vergaderin gen leiden en onpartijdig zijn, voor een mi nister van Financiën staat het nationale be lang voorop. Die twee functies zijn lastig te combineren. Er kwam een compromis: WD-staatssecretaris van Financiën Frans Weekers zou Dijsselbloem voortaan verge zellen naar de Eurogroep-meetings om het Nederlandse geluid te laten horen. Volgens Dijsselbloem zeifis zijn eerste jaar op rolletjes verlopen, al zat hij op de laatste Kamervergadering van het jaar ongege neerd te gapen in de bankjes. Ja, er zijn veel doorwaakte nachten, erkent hij, en hij is veel op reis. Volgende week zit hij voor de Eurogroep in Singapore en Hong Kong. „Ik zeg ook niet dat het geen extra tijd kost. Maar de reizen zijn inpasbaar en gaan niet ten koste van mijn werk in de Kamer." Daar komt bij dat Nederland volgens Dijs selbloem zeker profiteert van zijn functie. „Als voorzitter heb je een centrale rol in de besluitvorming. Je bent betrokken bij de voorbereiding, smeedt compromissen. Dat is van belang voor Nederland." Hij weet als eerste hoe de hazen gaan lopen en kan daarop-de Nederlandse strategie bijstellen. De samenwerking tussen Dijsselbloem en Weekers verloopt naar behoren, zeggen be trokkenen, hoewel er weinig chemie tus sen hen is. Als de Kamer debatteert over de volgende Eurogroepbijeenkomst zit Wee kers daar net als Dijsselbloem wel bij, maar hij laat zich amper gelden. „Weekers zie en hoor ik niet. Hij speelt geen rol", zegt CD A-Kamerlid Eddy van Hijum. Van de scepsis bij de WD is een jaar later niets meer over. Financieel woordvoerder Mark Harbers: „Dijsselbloem heeft laten zien dat als hij er voor Nederland moet zijn, hij er ook is. In het najaar zou hij als Eurogroepvoorzitter naar de jaarvergade ring van het Internationaal Monetair Fonds gaan. In Nederland zaten we toen Dijsselbloem is in zijn rol gegroeid. Maar zijn twee petten blijven een zorg Hij is gefocust op de inhoud en raakt niet meteen in paniek als iemand kritiek heeft Hij is de knecht van de Duitsers. En hij zit te veel onder de knoet van de Itaeede Kamer middenin de onderhandelingen voor het herfstakkoord. Dijsselbloem zei de bijeen komst in Washington af en bleef hier. Dat zal geen fijn besluit zijn geweest, maar hij deed het wel." In Brussel klinkt meer kritiek op de 'twee petten' van Dijsselbloem. Peter Spiegel, chef van het vierkoppige bureau van de Fi nancial Times (FT) in Brussel: „Het is een zorg. Het roept vragen op dat hij in zijn na tionale parlement moet opdraven om ver antwoording over zijn handelen in Brussel af te leggen." Spiegel is een van de journalisten die eind maart 2013 het beruchte 'template'- inter view van Dijsselbloem afnam. Hij zei te gen Spiegel dat probleembanken in de toe komst niet meer door de belastingbetaler worden gered, maar door aandeelhouders en spaarders, zoals op Cyprus. Dijssel bloem zou deze aanpak een 'template', sja bloon, hebben genoemd. Later bleek dat hij dit woord nooit zelf had gebruikt, maar het kwaad was geschied. Op de dreiging dat ook kleine spaartegoeden klaarblijkelijk niet meer gegarandeerd waren, reageerden prompt Europese en Amerikaanse beurzen. Vooral de koersen van Spaanse en Italiaan se banken daalden fors. De 'onbezonnen uitspraak' moest Dijsselbloem zijn baan kosten, riepen critici luidkeels. „Het was heel slechte timing", zegt Spiegel nu. Uit eindelijk kwam er een tweede Cyprusplan. Volgens Spiegel heeft Dijsselbloem zich na 'deze puinhoop' de kritiek aangetrokken en zijn verantwoordelijkheid genomen. „Hij is in zijn rol gegroeid." WD-Kamerlid Harbers ziet dat anders. Volgens hem heeft Dijsselbloem toen meteen gezegd waar het op stond en ook gelijk gekregen, ook al werd hij door de internationale pers verguisd. „In Nederland willen we al heel lang dat bij een bankencrisis eerst naar de aandeelhouders wordt gekeken. Dijssel bloem heeft dat met ijzeren precisie voor el kaar gekregen. Hij is gefocust op de in houd, koelbloedig en raakt niet meteen in de war als er iemand kritiek heeft." Toch lag Harbers kort voor kerst voor het eerst zelf openlijk in de clinch met Dijssel bloem. Hij kwam met een motie over de bankenunie die de onderhandelingsvrij heid van Dijsselbloem danig inperkte. Tot groot chagrijn van de PvdA-minister werd de motie aangenomen, waarop Dijssel bloem botweg zei de motie niet helemaal uit te zullen voeren. Het liep met een sisser af en de WD toon de zich uiteindelijk tevreden met de deal die Dijsselbloem eruit sleepte. Maar CDA' er Van Hijum vindt het te makkelijk om de aanvaring als een akkefietje af te doen. „In de politiek werkt het zo: de Kamer vraagt iets, de minister voert het uit. Dijsselbloem had als Eurogroepvoorzitter al gezien dat het niet precies de Nederlandse kant op zou gaan en dat hij de motie dus niet waar kon maken. Toen heb ik voor het eerst ge twijfeld of de rollen van minister en Euro groepvoorzitter niet te veel door elkaar gaan lopen. De vraag is: ga je ervoor of niet? Als Nederlandse minister hoort hij het Nederlandse belang te verdedigen. Daar moet hij gevoelig voor blijven." VRIJDAG 3 JANUARI 2014 Mister Euro zonder drank en sigaretten I door Petra Janbroers en Laurens Kok Peter Spiegel, Financial Times Mark Harbers, WD-Kamerlid Kris ten Have, De Tijd foto Phil Nijhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71