China boos op VS over vrijlating Oeigoeren Bewoners Buenos Aires weken zonder stroom L BUITENLAND 7 Amerikaan vast voor handel in hersenen rend voor Chinese begrippen. Op de posters lijkt het of een levende hond met eetstokjes wordt opge tild. Hondeneters reageerden via sociale media verontwaardigd op de kritiek op hun traditie. „Walgelijk", vindt Ann Ng de eet gewoonte. „Het is verschrikkelijk. Hier in Shanghai lopen gewoon stropers rond, die straathonden en -katten vangen om in die pro vincies aan restaurants te verko pen." Ng heeft zich opgeworpen als redder van zwerfkatten en is vrijwilliger bij SCAA: een organi satie die zwerfhonden en -katten aan een nieuw huis probeert te helpen. Die taak neemt ze se rieus. In haar appartement van zo'n veertig vierkante meter lo pen vijf katten rond. De beestjes kunnen terecht op twee katten bakken: een in de woonkamer en een in Ngs slaapkamer op ander halve meter van haar hoofdeinde. De explosieve groei van het aan tal huisdieren in China heeft ver schillende keerzijdes, vertelt de Canadese SCAA-baas Lee-Anne Armstrong. „Het heeft voor veel gedumpte huisdieren gezorgd, omdat Chinezen nogal van de im pulsaankopen zijn." Asiels zoals in het Westen kent China niet. „En wij kunnen maar een fractie van de dieren redden." De Chinese leider Deng Xiaopeng had als slogan 'het maakt niet uit of een kat zwart of wit is, als hij maar muizen vangt' om aan te ge ven dat het er niet toe doet of be leid socialistisch of kapitalistisch is, zolang China vooruitgang boekt. Letterlijk toepassen van die leus op hun huisdieren doen maar weinig Chinezen. Omdat honden en katten als statussym bool worden gezien, zijn vooral chique rassen in trek. „Dit zijn echte terroristen", zei een woordvoerder gisteren. „Ze bedreigen niet alleen de veilig heid van China, maar ook de vei ligheid van het land dat hen ont vangt." China riep Slowakije op het drietal asiel te weigeren en zo snel mogelijk terug naar hun land van herkomst te sturen. De drie Oeigoeren zaten vast op verdenking van islamitisch terro risme. Bij nader inzien constateer den de Amerikanen echter dat ze geen bedreiging vormen. Op be vel van een rechter stonden ze sinds 2008 op de lijst om vrijgela ten te worden, maar het pro bleem was dat geen enkel land hen tot nog toe wilde hebben. De VS wilden hen niet terugstu ren naar China, omdat ze daar mo gelijk een oneerlijk proces zouden krijgen. De Oeigoeren zijn een is lamitisch, Turkssprekend volk in het westen van China. Volgens Pe king zijn de drie mannen lid van een separatistische terreurbewe ging. In totaal zaten in het Ameri kaanse kamp Guantanamo Bay 22 Chinese moslims gevangen, van wie de meesten in 2001 door Ame rikaanse troepen werden opge pakt aan de grens tussen Afghanis tan en Pakistan. De drie Oeigoe ren waar het nu om gaat, zijn de laatsten die op vrije voeten ko men. Wanneer dat precies zal ge beuren, is niet bekendgemaakt. Ze moesten al vijfjaar geleden worden vrijgelaten maar geen land wilde hen Volgens het Argentijnse KNMI is sprake van de ergste hittegolf sinds 1906. Overdag loopt het kwik op tot bijna 40 graden, ter wijl 's nachts de temperatuur slechts enkele graden daalt. De air conditioning draait dan ook over uren, zowel thuis als op kantoor. Het verouderde energienet is ech ter niet berekend op het grote stroomverbruik van de airco's. Rond de feestdagen was de situa tie dusdanig ernstig, dat ruim een derde van de stad geen elektrici teit had. Op meer dan veertig plaatsen gingen boze burgers de straat op om te protesteren. Zij voelen zich in de steek gelaten door de regering en de energiebe drijven. Ook in de immigranten- wijk Once is het geduld op. Enke le gezinnen hebben daarom een van de belangrijkste boulevards van de stad gebarricadeerd. Afvalcontainers en hun inhoud worden in brand gestoken. Nie mand mag er langs. Te midden van de rookwalmen zegt buurtbe woner Marco dat hij al een maand last heeft van stroomstoringen in zijn wijk. Af en toe is er een paar uur elektriciteit in sommige stra ten. „Maar in andere gedeelten van de buurt heeft men al een week geen stroom." De situatie is schrijnend in de ge troffen wijken: ouderen kunnen de deur niet uit omdat de liften niet werken. Veel winkeliers lij den financiële schade omdat hun versproducten bederven. Tot over maat van ramp is er ook een te kort aan drinkwater, omdat de elektrische waterpompen zijn stil gevallen. De nationale regering voelt zich niet verantwoordelijk. Die wijst de private energiebedrijven als schuldigen aan omdat ze te wei nig investeren in onderhoud en capaciteit van het energienet. De energiebedrijven wijten de situa tie echter aan de extreme hitte Het verouderde energienet is niet berekend op het grote stroomverbruik van de airco's Veel winkeliers in de metropool lijden financiële schade doordat hun vers producten bederven van de afgelopen weken. Als nood oplossing importeert Argentinië nu energie uit buurland Uruguay. De regering wil een eventuele na tionalisering van de energiebedrij ven vooralsnog niet uitsluiten. In Once zijn de inwoners klaar met de beloften van de regering en de energiebedrijven. Volgens de 57-jarige Adriana wordt de si tuatie in de wijk steeds slechter: „Iedere zomer zijn er stroomsto ringen, maar ze duren steeds lan ger. In tegenstelling tot eerdere ja ren wil niemand ons nu te woord staan." Dit weekend daalt de tempera tuur tot onder de 30 graden. Daar mee verdwijnen tijdelijk de stroomstoringen. Volgende week worden echter opnieuw tropische temperaturen verwacht. Gezien de gebrekkige reacties van de rege ring en energiebedrijven, moeten de inwoners van Buenos Aires re kening houden met nieuwe sto ringen. INDIANAPOLIS - Een 2i-jarige Ame rikaan is betrapt op handel in her senen en ander menselijk weef sel. De man uit Indianapolis wordt ervan verdacht dat hij tien tallen potten met lichaamsdelen op sterk water uit het lokale Mu seum voor Medische Geschiede nis heeft gestolen. Bij het mu seum, gevestigd in een voormalig psychiatrisch ziekenhuis, was di verse keren ingebroken. Een ko per had via een veilingsite zes pot ten gekocht met hersenweefsel van mensen die ooit in het zieken huis overleden. Toen hij labels van het museum zag zitten, meld de hij zich bij de politie. Een tus senhandelaar maakte op verzoek van de politie nog één afspraak met de verkoper. Een dag voor de transactie verdwenen opnieuw 60 potten uit het museum. Op de parkeerplaats waar de deal plaats vond, werd de verkoper opgepakt. VRIJDAG 3 JANUARI 2014 kostbaar huisdier Een medewerkster van een dieren hotel in Suzhou geeft een snack aan een gast. In plaats van ze op te eten, houden steeds meer Chinezen honden en katten als huisdier, foto Xinhua Press/Corbis PEKING - China is boos en bezorgd over de vrijlating van drie Oeigoer- se Chinezen uit het Amerikaanse gevangenenkamp Guantanamo Bay. De drie zijn welkom in Slowa kije. Volgens het Chinese ministe rie van Buitenlandse Zaken weet dat land niet wat het zich op de hals haalt. door onze correspondent Remi Lehmann BUENOS AIRES - Noodgedwongen hebben tienduizenden inwoners van de Argentijnse hoofdstad de feestdagen in het donker doorge bracht. Een ongekende hittegolf teistert Buenos Aires en haar bui tenwijken. De tropische temperatu ren gaan gepaard met stroomsto ringen die soms weken duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69