Egypte: wie zich kritisch uitlaat, is collaborateur 10.000 Massale Thaise protesten tegen regering gaan door 6 BUITENLAND CHINA reportace Een beetje wereldse middenklasse Chinees streelt tegenwoordig een hond of kat L Bij gevechten in Egypte tussen po litie en aanhangers van de Mos limbroederschap zouden woens dagavond laat minstens twee mensen om het leven zijn geko men, liet het Egyptische ministe rie van Binnenlandse Zaken giste ren weten. Daar moet de buiten wereld het mee doen, want de ver slaggeving over dit soort confron taties wordt steeds kariger. Met name de Arabische nieuwszender Al-Jazeera wordt gemist op plek ken waar de reporters vorig jaar nog stonden. „De Egyptische overheid deelt de bevolking op in twee groepen. Je hoort bij de moslimbroeders, of bij het leger. Een tussenweg be staat niet," vertelt een gewezen re porter van Al-Jazeera, die ano niem wenst te blijven. „Iedereen die zich kritisch uitlaat over de militaire overheersing, wordt afge schilderd als collaborateur. Dat be tekent dat zowat alle journalisten doelwit zijn van arrestaties en ver volgingen." Je hoort bij het leger of bij de moslimbroeders, een tussenweg bestaat niet De veiligheidsdiensten geloven dat ze almachtig zijn, dat is beangstigend Sinds de Moslimbroederschap door de overheid officieel gecate goriseerd werd als terroristische organisatie, dreigt een gevangenis straf van minstens vijfjaar voor al wie over de Moslimbroederschap schrijft, of die financieel onder steunt. Die beslissing volgde na een bomaanslag op een politiekan toor. Hoewel die aanslag werd op geëist door een andere groep, maakt de overheid geen onder scheid. Wie tegen de staat op treedt, moet wel banden onder houden met de Moslimbroeder schap. De arrestatie van de Al-Ja- zeera-journalisten past nu ook in die strijd tegen terrorisme. „Eén van de journalisten had zijn tien jarige dochtertje bij zich, toen de politie sterk bewapend de kamer binnenstormde. Het kind werd achtergelaten. Het is beangsti gend hoe de veiligheidsdiensten geloven dat ze almachtig zijn", vervolgt de Al-Jazeera-reporter Met de nieuwe anti-protestwet kunnen Egyptenaren niet langer de straat op zonder vergunning. Zo controleert de overheid niet al leen de straten, maar ook de me ningen van de Egyptenaren. Wie zonder toelating demonstreert, demonstreert tegen het systeem en hoort dus bij de broeders. „Het is fascisme van de ergste graad. En niemand wil bij de verkeerde groep horen. Zelfs mijn ouders verdedigen de veiligheidsdien sten, hoewel ze weten dat ik, hun zoon, volgens hen een terrorist ben. De mensen zijn bang, en angst is een slechte raadgever", zegt de Al-Jazeera-reporter. De moslimbroeders keuren offici eel het gebruik van geweld af. Vooral op hun Engelstalig plat form zijn het oproepen tot dia loog wat de klok slaat. Op hun Arabische websites promoten die zelfde moslimbroeders echter wel geweld en tonen een grote bereid heid te sterven, ervan overtuigd dat God aan hun kant staat. SHANGHAI - Langs de kleine mode boetiekjes van de 'Franse Conces sie', een stadsdeel van Shanghai, dartelt Domo: een bruine poedel in een roze pakje met een opge naaid Nike-logo. „Ik heb iets van vijftien verschillende pakjes voor hem. Het is belangrijk dat hij er goed uitziet", zegt mevrouw Lu (47). Aan haar modieuze zwarte outfit en design brilmontuur te zien, past ze diezelfde gedachte met meer smaak op zichzelf toe. Poedels, Schotse herdershonden en golden retrievers zijn bezig met een flinke opmars in het Chi nese straatbeeld. China wordt steeds rijker, Shanghai al hele maal. Het gevolg is dat het aantal huisdieren de laatste jaren is geëx plodeerd. De markt groeit jaar lijks met bijna dubbele cijfers. On der Mao werd huisdierbezit nog zwaar ontmoedigd en weggezet als iets voor de bourgeoisie. Tegen woordig heeft een beetje wereld se middenklasse Chinees een hond of kat. Volgens marktonder- zoeker Euromonitor komt dat niet alleen door de groei van de middenklasse, maar ook door 'een toename van het aantal huis houdens zonder kinderen'. Officiële cijfers ontbreken, maar een conservatieve schatting van beursorganisator Pets Fair Asia houdt het op zeker 27 miljoen honden en 11 miljoen katten die in China als huisdier worden ge houden. De markt voor dierenpro- ducten was volgens Euromonitor in 2012 goed voor 7,8 miljard yuan (bijna 1 miljard euro): een groei van 9 procent ten opzichte van het jaar ervoor. En waar die markt in het westen al jaren stabiel is, voorspelt het bureau in China een 'robuuste groei' voor de komende jaren. De 24-jarige studente Li Wenja heeft thuis een driejarige poedel, die ze voor 1.500 yuan (een kleine 200 euro) kocht. Relatief een koop je, want er zijn ook genoeg hon den die voor 600 euro of meer over de toonbank gaan. Het beest je lcost desalniettemin best wat: 36 euro per jaar aan hondenbelas ting; wekelijkse wasbeurten voor 240 euro per jaar; maandelijkse knipbeurten voor 120 euro per jaar; plus alle kosten voor honden voer, kleding, schoenen en speel goed. De hond heet Li Pangpang en heeft dus zelfs haar familie naam gekregen. „Ik zie hem als mijn broer. Als wij eten, schuift hij ook aan op een speciale stoel." Doorgaans belanden honden juist op een andere manier aan tafel. In bepaalde noordelijke en zuidelij ke provincies staan honden en kat ten traditioneel op de menukaart. Volgens schattingen worden in w China jaarlijks 10 miljoen honden en 4 miljoen katten gegeten. Zo wordt in Yulin in juni jaarlijks een hondenfestival gevierd, waar bij er dit jaar 10.000 werden geser veerd. Onlangs lanceerde dierenrechten groepering Animals Asia een cam pagne in veertien Chinese steden om honden en katten niet langer op het bord te laten belanden, met de leus 'doe gezond, zeg nee tegen honden- en kattenvlees'. De campagne was nogal provoce- Tegenstanders van de regering in Thailand hebben opnieuw massale protesten aangekon digd. Honderdduizenden de monstranten willen maandag 13 januari het openbare leven in de hoofdstad Bangkok stil leggen in de hoop de regering tot aftreden te dwingen. Dat heeft protestleider Suthep Thaugsuban gisteren laten we ten. Ook riep hij de anti-over- heidsdemonstranten op mee te doen aan protestmarsen die vanaf de zondag voor de algehe le stillegging worden georgani seerd. Het is de bedoeling dat de blokkade vijf tot twintig da gen gaat duren. Onderdeel hier van is onder meer het verkeer in het centrum van Bangkok platleggen. Zo wil de oppositie twintig kruispunten tussen de be langrijkste straten van Bangkok blokkeren. Een politiewoordvoer der liet gisteren weten extra ver keerspolitie te zullen inzetten. Hgt is al weken onrustig in Bang kok. Vorige week werd een de monstrant doodgeschoten door de politie. Sinds het begin van de straatprotesten in november zijn acht mensen omgekomen tijdens confrontaties met de politie. De demonstranten keren zich niet al leen tegen premier Yingluck Shi- nawatra en haar regering, maar zetten zich ook af tegen Yinglucks broer, de in 2006 afge zette premier Thaksin Shinawa- tra. De in ballingschap levende oud-premier oefent volgens de be togers achter de schermen grote invloed op de regering uit. Berlusconi in beroep tegen Rubygate-vonnis Silvio Berlusconi heeft gisteren zijn hoger beroep gemotiveerd te gen zijn veroordeling in de Ruby- gate-zaak. Zijn advocaten willen vrijspraak omdat volgens hen de 'feiten niet bestaan' waarop de veroordeling wegens betaalde seks met minderjarigen'was geba seerd. Miljoenen meer op de been voor Franciscus Paus Franciscus heeft sinds zijn aantreden in 2013 veel meer men sen op de been gebracht dan zijn voorganger Benedictus XVI in zijn laatste jaar. Zo'n 6,6 miljoen mensen woonden vorig jaar de op tredens bij van Franciscus in het Vaticaan. Benedictus trok in heel 2012 zo'n 2,3 miljoen mensen. Ttirkije onderschept wapens voor Syrië De Turkse politie heeft gisteren in een vrachtwagen die op weg was naar Syrië, een grote hoeveel heid wapens ontdekt De vracht wagen was voor een islamitische hulporganisatie onderweg. Drie inzittenden zijn gearresteerd. De hulporganisatie ontkent wapen smokkel en spreekt van laster. Italiaanse marine redt 233 bootmigranten De Italiaanse marine heeft woensdagavond 233 bootvluch telingen van een bootje ge haald. Het volgepakte vaartuig was ten zuiden van Sicilië in de problemen geraakt. Aan boord waren mensen uit Eritrea, Nigeria, Somalië, Zam bia, Mali en Pakistan. Tientallen doden door busongeval India Bij een busongeval in India zijn gisteren 27 mensen om het leven gekomen en tien ge wond geraakt. De volle bus reed in een ravijn na een bot sing met een vrachtwagen, al dus de politie. Het ongeval ge beurde bij Malshej Ghat, een toeristische trekpleister. door Annabell Van den Berghe caïro - Journalisten van de Arabi sche nieuwszender Al-Jazeera kun nen het nieuwe jaar weinig melden vanuit Egypte. Het 'Arabische CNN' werd er in de ban gedaan, omdat het de partij van voormalig presi dent Mursi, de Moslimbroeder schap, zou promoten. Anonieme ex-verslaggever van Al-Jazeera r Maalti j d wordt 1 door onze correspondent Camil Driessen Op het jaarlijkse hondenfestival in Yulin werden afgelopen juni tienduizend honden geserveerd en opgegeten. BANGKOK I Paus Franciscus MILAAN VATICAANSTAD ISTANBUL ROME MUMBAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68