Oudjaarstraditie: wpl mpf flltpr discussie over Wel 11 ld llllel straf relschopper 'Er is veel mis met internet' 'Dertien grote culturele clubs gestopt na bezuinigingen van Rijk' 4 BINNENLAND 5 :Vi - 11 wsmM.1 FILTER HENDRIK-IDO-AMBACHT - Een hand vol mensen vindt dat internet niet in huis thuishoort. Peter Roest uit Hendrik-Ido-Ambacht richtte daarom in juli de Vereni ging Zonder Internet op, op refor matorische leest geschoeid. Roest had in zijn jeugd thuis ook geen internet. Hij gebruikt het alleen incidenteel voor zijn werk als ro botprogrammeur. Na een oproep in het Reformatorisch Dagblad bleken meer mensen de opvat ting van Roest en zijn vrouw te delen. Na een halfjaar heeft de ver eniging 57 leden. „Iedereen bin nen onze gezindte roept 'gebruik internet met mate', maar bijna niemand gaat zover om het hele maal buiten de deur te houden", zegt Roest. Hij heeft flinke bezwa ren tegen internet. „Als je de tien geboden naast internet legt, is er veel mis. Natuurlijk ben ik tegen erotiek, porno en godslastering en ook tegen geweld en tv en ra dio." Filters zijn niet dekkend of te omzeilen, weet hij. De nieuws brief van de vereniging gaat uiter aard via de post en Roest krijgt re gelmatig handgeschreven brieven waarin de schrijvers hun steun uitspreken voor de vereniging. As pirant-leden moeten de Bijbel en beginselen van de reformatorisch kerken onderschrijven. Bussemaker liet op verzoek van de Kamer uitrekenen hoe groot de kaalslag in de culturele sector nu precies is als gevolg van de be zuiniging van ongeveer 20 pro cent van de cultuurbegroting. Het Rijk verstrekt rechtstrèeks subsidie aan grote organisaties die tot de culturele infrastructuur worden gerekend, zoals de rijks musea. Kregen in 2012 nog 172 van die instellingen subsidie, in 2013 waren dit er 84. Onder die 84 zijn twee nieuwe namen (jeugdthea tergroep Het Houten Huis en het glasmuseum in Leerdam) en zijn er acht ontstaan uit fusies tussen in totaal 17 gesubsidieerde clubs. Feitelijk zijn er dus 91 clubs waar van de subsidie is voortgezet en 81 die niet meer rijksgeld ontvan gen. Van die 81 krijgen er 52 subsi die van een fonds, provincie of ge meente, gaan er zestien door zon der subsidie en zijn er uiteinde lijk dertien gestopt. DEN HAAG - Het lijkt, naast het eten van oliebollen en afschieten van vuurwerk inmiddels een oudjaarstraditie in Nederland: het gebakkelei over de straf die rel schoppers krijgen. De supersnel rechtzittingen die vandaag in de grote steden plaatsvinden, zullen wederom reacties oproepen. Van enerzijds agenten en burgers die de straffen te laag vinden en an derzijds advocaten die ze juist als onevenredig hoog betitelen. Hoogste politiebaas Gerard Bou- man gaf op oudejaarsdag al een voorzet. In De Telegraaf riep hij rechters op om nog meer dan nu mee te gaan 'met het maatschap pelijk debat over geweld tegen hulpverleners' en daders zwaar der te straffen. Het was een oproep die veel bij val kreeg, maar ook gefronste wenkbrauwen opleverde. Hoewel Bouman bestrijdt dat hij op de stoel van de rechter heeft willen kruipen, ervaren rechters en advo caten dat wel degelijk zo. Zij wij zen er op dat de afgelopen jaren juist al strenger is gestraft. Dat het bovendien aan de onafhanke lijke rechter is om te oordelen of een bepaald vergrijp daadwerke lijk aan oud en nieuw gerelateerd kan worden - niet louter aan het tijdstip - en dus in aanmerking komt voor strafverzwarende om standigheden. Een blik op de ongeregeldheden die een jaar geleden tijdens de jaarwisseling plaatsvonden, leert dat de rechters inderdaad niet ge heel doof zijn geweest voor de in middels traditionele roep om 'oudejaarstuig' snel en harder aan te pakken. Uit een evaluatie van het ministerie van Veiligheid en Justitie blijkt dat van de zestien raddraaiers die in januari 2013 op een speciale supersnelrechtzit ting moesten verschijnen er twaalf binnen drie dagen veroor deeld zijn. In vijf zaken was de straf conform de zware eis van het OM. In andere zaken was de link tussen enerzijds oudjaar en anderzijds het delict niet overtui gend genoeg voor een verdubbe ling van de straf. In drie zaken was er meer onderzoek nodig. Het beeld dat rechters te soft oor delen, lijkt vooral te zijn geba seerd op het inmiddels achterhaal de oordeel van een Haagse rech ter die vond dat oudejaarsnacht ju ridisch gezien 'een nacht als alle andere' was. Het hof oordeelde in hoger beroep dat het bedreigen en uitschelden van politie in 'het kenmerkende gevaarzettende ka rakter van oud en nieuw' wel de gelijk harder bestraft moet wor den. De frustratie van de politie over de strafhoogte lijkt vooral te zijn ingegeven door de frustratie over reltrappers die zich nu al jaar in jaar uit niets van strafmaten of waarschuwingen aantrekken. De supersnelrechtzittingen lig gen onder het vergrootglas, maar vormen slechts een deel van alle zaken. Van de honderden verdach ten die tijdens de jaarwisseling worden opgepakt, wordt het over grote deel steeds vaker zelf door het OM, zonder tussenkomst van een rechter, fors bestraft. De rechtszaken die te ingewik keld of te zwaar zijn voor een su persnel vonnis komen weken la ter alsnog voor, waarbij het von nis vaak ook in overeenstemming is met de hogere eisen van het OM. Dat het door de politie zo ge wenste lik-op-stuk-momentum dan wel weg is, is een ander ver haal. SCHADE VUURWERK BLIJFT GELIJK Fondsen, provincies en gemeen ten subsidiëren deels dezelfde, maar voor een belangrijk deel an dere clubs dan het Rijk. Ook die bezuinigen fors, waardoor de kaal slag in werkelijkheid veel groter uitvalt. De uitgaven van provin cies aan cultuur zijn tussen 2011 en 2013 gemiddeld met bijna een kwart afgenomen. En gaven de vier grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag) in 2012 bij elkaar 284 miljoen euro uit aan cultuur, in 2013 ging daar bijna 14 procent vanaf. Het zijn vooral de beeldende kunst en po diumkunsten waarop wordt be zuinigd. Eindelijk: Goede lucht in de verwarmingsperiode! VRIJDAG 3 JANUARI 2014 14 door Saskia Wassenaar DEN HAAC - Sinds de rijksbezuini- ging op cultuur van 200 miljoen eu ro inging, zijn in Nederland dertien grote culturele clubs gestopt. Dat blijkt uit gegevens die minister Jet Bussemaker gisteren naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. ANALYSE SUPERSNELRECHT door Niki van der Naald De schade door vuurwerk en van dalisme rond de jaarwisseling be draagt ongeveer 9 miljoen euro. Het schadebeeld wijkt daarmee nauwelijks af van dat van vorig jaar, zo blijkt uit de eerste schattin gen van het Centrum voor Verze keringsstatistiek (CVS) van het Verbond van Verzekeraars. Het betreft alleen particuliere schade aan huizen, inboedel en au to's. Het werkelijke schadebedrag zal nog oplopen, omdat medische kosten en schades voor bedrijven en scholen nog niet bekend zijn. Een Facebookpagina over de zoek tocht naar een dierenbeul die de ze week vuurwerk heeft laten ont ploffen in het achterste van een kat, is gisteren offline gehaald. De Facebookpagina had 21.540 likes. Op de pagina reageerden mensen woedend op de dood van het dier. Volgens RTV Utrecht heeft het baasje van de kat opdracht gege ven de pagina offline te halen, om dat hij vreesde dat iemand het recht in eigen hand zou nemen. Bevochtiger Luchtreiniger. Twee in één. Made in Germany Nr.1 in Europa Wereldwijd unieke techniek Uiterst eenvoudig: Bediening, Reiniging, Hantering Zonder filterkussen: hygiënisch, probleemloos, eenvoudig onderhoud Geen stoomvorming Nieuw: Minder stroomver bruik, Nieuw design, Meer vermogen, Automatische uitschakeling, Stiller «WW»?- Binnen 14 dagen niet tevreden geld terug. Exclusief verkrijgbaar bij: Harense Smid EP EXPERT EUROPART SATURNMedia Markt Tel: 040 - 254 43 61 Fax: 040 - 254 06 35 E-mali:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67