Januari is financieel even slikken voor webshops CHRISTENEN 4 BINNENLAND Koper staat sterk Tv is eigenlijk verboden, maar internet is wijdverbreid onder orthodoxe protestanten. 'Wietkwekerij bij oud-profvoetballer* Ex-profvoetballer Jhon van Beukering uit Arnhem wordt verdacht van hennep teelt. In zijn woning werd begin december een hennep kwekerij opgerold van zes honderd planten. Dat beves tigen de politie en het Open baar Ministerie. Er loopt een onderzoek, aldus een woord voerder van de politie. Van Beukering (30), die onder meer voor Vitesse, NEC, De Graafschap en Feyenoord voetbalde, zegt dat hij van niets weet. „Ik heb niets van de politie gehoord." Timmermans gaat naar Cuba Minister Frans Timmer mans (Buitenlandse Zaken) gaat naar Cuba. Hij is van zondag tot en met dinsdag in het communistische land. Timmermans 'wil de ban den aanhalen', maakte Bui tenlandse Zaken gisteren be kend. Volgens Timmermans is Cuba 'begonnen aan een politiek en economisch her vormingsproces'. Timmer mans praat met met politici, schrijvers, economen en kerkvertegenwoordigers. 'S-CRAVENDEEL/WEKEROM - „Onze kinderen hebben geen e-mail- adres en geen Facebook", zegt Adriaan van der Wulp, accoun tant uit 's-Gravendeel in de Hoek- sche Waard. Van der Wulp (37) is vader van vijf kinderen en refor matorisch, oftewel orthodox-pro testant. Zoals vrijwel iedereen bij wie hij op zondag in de kerk zit, heeft hij geen televisie in huis. Maar zo'n twintig jaar na de introductie van het internet, zijn Van der Wulp en veel kerkgenoten wel daarop aangesloten. Dat je via internet ook tv-programma's kan kijken en heidense teksten of blote da mes kan opzoeken, is door een deel van de gemeenschap opge lost met een filter, aangeboden door providers Kliksafe en Sol- con. Kliksafe, dat 13.000 klanten heeft, hanteert een zogenoemde 'black list' waarop schadelijke sites staan vermeld. Het bedrijf biedt abonne menten aan die verschillen in het niveau van bescherming. Porno wordt altijd geweerd, maar op an dere vlakken kan de klant zelf een keuze maken. Toegang tot Uitzen- dinggemist.nl kan bijvoorbeeld aan of uit staan. Ook heeft Kliksa fe een eigen videoplatform, met daarop betamelijke video's van YouTube. Het wachtwoord om ge blokkeerde sites te bezoeken, moe ten Kliksafe-klanten expliciet op vragen. Bij Solcon loopt het iets vrijer. Deze provider heeft ook een blacklist, maar de klant kan hier vrij over het wachtwoord be schikken. Van der Wulp heeft wegens werk en politiek - hij is gemeenteraads lid voor de SGP - zelf een open in ternetverbinding, maar begrijpt goed dat zijn geloofsgenoten een filter aanschaffen. „Ik draag het een warm hart toe. Maar laten we eerlijk zijn, zo'n filter is voor de meeste schoolgaande kinderen ge makkelijk te omzeilen. Kinderen leiden hun ouders gemakkelijk om de tuin." Volgens de accoun tant is het beter om als gezin te blijven praten. Bij Van der Wulp staat de computer in de woonka mer, waardoor er altijd zicht is op wat ermee gedaan wordt. Bij ingenieur Arnold Versteeg (40) uit Wekerom zit er wel een filter op het internet. „Internet is een rigoureuzer en breder me dium dan tv, maar het is wel heel stilletjes geaccepteerd in de gere formeerde gezindte." Het filter werkt voor Versteeg en zijn ge zinsleden als een drempel om te internetten. Hij tekent er bij aan dat je een internetverbinding nooit helemaal kan dichttimme ren. „Je moet je bewust worden hoe je als gezin met media om gaat." Daarover moet meer discussie ge voerd worden, vindt Versteeg, die voor de SGP in de Edese gemeen teraad zit. Die discussie zou zich niet moeten beperken tot de refor matorische hoek. „Moet je 24 uur per dag online en bereikbaar zijn? Je wordt er snel gestoord van, zo wel letterlijk als figuurlijk." Versteeg ziet meer heil in die dis- Bij de tv hebben we te snel gezegd: die willen we niet Nu zie je juist het omgekeerde cussie dan in het verbieden of uit zetten van internet. „Het is een nobel streven, geen internet ge bruiken privé, maar ik denk dat het niet mogelijk is." Hoogleraar christelijke filosofie Mare de Vries van de TU Delft vindt dat het wel kan, en heeft dan ook geen internet thuis. „De avonden zijn bij ons voor het ge zin en voor God." Hij ziet de in consequentie binnen de reforma torische kring. Vroeger kregen ouders bezoek van de school als kinderen thuis televisie keken. Nu komt de school langs als ouders géén internet hebben, bij wijze van spreken. De reformatori sche professor vindt ook dat 'zijn' kerk internet te snel heeft geac cepteerd. „Toen de tv kwam, heb ben we te snel gezegd: dat willen we niet. Nu zie je juist het omge keerde. In beide gevallen is er nau welijks over gepraat en ging men te kort door de bocht." De Vries ziet in internet niet de demon die sommige kerkgenoten er wellicht wel in herkennen. Als hoogleraar op een technische uni versiteit is hij bezig met technolo gie. Het gaat hem om zelfdiscipli ne, niet om een verbod. „Ik wil er niet van afhankelijk worden." Dat betekent dat de webwinkels hun klanten binnen dertig dagen tientallen miljoenen euro's moe ten terugbetalen. Natuurlijk kun nen de webshops het terugge stuurde product opnieuw verko pen, maar de bijkomende kosten bedragen toch tussen 8 en 12 euro per artikel. Tenslotte moet het weer gecontroleerd, verpakt en op geslagen worden. In de VS bedragen de kosten van geretourneerde webaankopen meer dan 4 miljard dollar. Absolute koploper van het terug sturen in Nederland, is kleding. Het grote online warenhuis Weh- kamp, dat jaarlijks 7,1 miljoen pak ketten verstuurt, houdt er reke ning mee dat de helft van de ver kochte kleding terugkomt. Dat een gedeelte daarvan duidelijk al een paar dagen gedragen is, weer houdt het bedrijf er meestal niet van geld binnen de gestelde ter mijn terug te storten. Grote jon gens als Wehkamp, Zalando of Bol.com gaan zo min mogelijk in discussie met de klant. Service staat voorop. Stef de Bont noemt het 'eigenlijk te gek voor woorden' dat mensen zes paar schoenen in een shop ko pen, om één paar te houden. Met zijn bedrijf 12return.nl ontwikkelt hij software om het proces van te rugsturen en terugbetalen zo soe pel mogelijk te laten verlopen. „Je ziet twee trends. De kleinere winkels proberen drempels op te werpen en trachten retourneren te ontmoedigen. De grote warenhui zen zeggen dat het terugsturen van vooral kleding er nu eenmaal bij hoort. De paskamer is ver plaatst naar de huiskamer. Kijken of het truitje echt zo leuk zit als het op de site leek en dan beslis sen of je het houdt." Ook bij consumentenelektronica liggen terugstuurpercentages hoog. „Daar zie je vaak dat er iets technisch niet in orde is. Ik schat dat zeker 15 procent teruggaat." Dit jaar zal de positie van internet consumenten sterker worden. Per 1 juli wordt de periode dat ze een artikel zonder opgaaf van reden mogen terugsturen, uitgebreid van zeven werkdagen naar veer tien kalenderdagen. Vooruitlo pend op deze Europese richtlijn werken veel webwinkels al met deze langere zichtperiode. Reizen, die veel op internet ge boekt worden, vallen niet onder de retourregels, net als bederfelij ke waar. De klant moet zijn geld binnen twee weken terugkrijgen. Dat was dertig dagen. Verdachte advocaat stopt ermee Een in opspraak geraakte Waalrese advocaat heeft zich van het tableau laten schrappen. Deken Henk van Dijk heeft dat gisteren be kendgemaakt. De man is geen advocaat meer. De ad vocaat kwam vorig jaar in het nieuws omdat hij doel wit was van een beschieting bij zijn huis. De advocaat zit in zaken en wordt verdacht van fraude bij het faillisse ment van een makelaarskan toor dat hij financierde. Monument ramp vernield Onbekenden hebben een monument voor de slachtof fers van de watersnoodramp van 1953 in Halsteren ver nield. Van de ruim zestig kruisjes op het monument bij de Sint-Quirinuskerk zijn negen kruisjes kapotge maakt. Dat heeft Nelly Nefs gisteren gezegd. Zij was nauw betrokken bij de res tauratie van het monument voor de herdenking, in fe bruari vorig jaar, van zestig jaar watersnoodramp. Internet mag, maar ARNHEM DEN HAAG door Koen Verhelst illustratie Nourdin Kouch Mare de Vries, professor TU door Jaap Roelants UTRECHT - Na de feestelijke decem bermaand, waarin de webwinkels voor bijna 400 miljoen euro ver kochten, is het nu even slikken. Naar schatting 25 procent van de gekochte artikelen komt retour. Frans Timmermans foto HH WAALRE HALSTEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66