Midden in de winter last van hooikoorts te pakken' Duitsland - Münsterland IN HET NIEUWS 3 i PIM 3*7 jp •J Groningers is in gevaar. Maar mi nister Kamp staat in een wijde spagaat. De Groningers voelen zich in de steek gelaten, maar de gasproductie is van groot belang voor de economie van Nederland. De totale baten van de gasproduc tie voor de Nederlandse econo mie waren 14 miljard euro in 2012. Het Nederlandse aandeel op de Europese gasmarkt is ruim 30 procent en de huidige prijs die be taald wordt voor gas is hoog. De export beslaat ongeveer 60 pro cent van de totale productie. De rest wordt in Nederland ver bruikt. „De verhoogde productie had te maken met de lange win ter en het koude voorjaar", zegt een woordvoerder van de NAM. „De vraag in binnen- en buiten land was groot." Nederland heeft met meerdere landen contracten afgesloten over gaslevering. Deze meerjarige contracten kunnen niet zomaar worden verbroken, laat een medewerker van GasTer- ra weten, verantwoordelijk voor de gasverkoop. Bovendien is er met de kopende landen wel een minimale en maximale afzet afgesproken, maar mogen zij daarbinnen zelf bepa len hoeveel gas ze afnemen uit Nederland. Dit moet vervolgens geleverd worden, wat gevolgen heeft voor de productie. Niet iedereen neemt genoegen met de koude winter als recht vaardiging voor de hoge produc tie. „2012 had een milde winter en ook in dat jaar is de streefproduc- tie overschreden", zegt Dave van der Spank, energiemarktdeskundi- ge van adviesbureau Bergen Ener- gi. „Ik heb sterk het vermoeden dat de overheid een oogje heeft toegeknepen om de begroting te dichten." Deze maand nog zal minister Kamp een uitspraak doen over het boren in de toekomst. Ger Wa- rink uit Loppersum ziet het met weinig vertrouwen tegemoet: „Als de gaswinning stopt, gaat Ne derland failliet." De websites allergieradar.nl en pollennieuws.nl zien het aantal meldingen van mensen met hooi koortsklachten toenemen. Het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) meet sinds 27 de cember een stijging van het aan tal pollen. „Elzen bloeien normaal gespro ken pas eind januari, hazelaars pas halverwege februari", vertelt Arnold van Vliet, bioloog aan de Wageningen Universiteit en ver bonden aan allergieradar.nl. „Het LUMC telde al 93 pollen per ku bieke meter lucht, dat is flink, midden in de winter. Ik verwacht dat dat nu flink gaat oplopen, om dat er door het zachte weer steeds meer hazelaars in bloei komen." De laatste maand van 2013 heeft een zesde plaats gekregen in de KNMI top 10 van warmste decem bermaanden sinds het begin van de metingen. In De Bilt lag de temperatuur gemiddeld op 5,8 gra den, terwijl 3,7 graden normaal is. Het kwik steeg meerdere keren tot meer dan 10 graden. En ko mende week lijkt er nog geen ein de te komen aan het warme weer. Het is het derde jaar op rij dat el zen en hazelaars zo vroeg al hun pollen verspreiden. „Vorig jaar werd het in januari nog heel koud. De ontwikkeling stopte, maar de katjes (eenslachtige, don zige bloemen) waren al rijp. Ook toen het dus heel koud was, kwa men er pollen in de lucht", weet bioloog Maurice Martens van pol- lennieuws.nl nog. Van Vliet ver wacht dat de bloeiperiode in de toekomst vaker vroeg zal vallen, omdat de temperaturen stijgen. Leids Universitair Medisch Centrum meet sinds 27 december een stijging van het aantal pollen. met flessen en zwaar vuurwerk. Volgens het OM was de confronta tie met de politie grondig voorbe reid. Justitie maakt dat onder meer op uit de vondst van zaken als bivakmutsen en pepperspray. Ook werd er 'zeer zwaar vuur werk' gevonden. Na de confrontatie met de agen ten vluchtten de meeste relschop pers het café in. De politiecom- mandant besloot om met hulp van de ME iedereen te arresteren. In Veen was het vaker onrustig rond de jaarwisseling, telkens van wege de gewoonte om autowrak ken in de fik te steken. Oud-bur gemeester Frans Buijserd noemde Veen ooit een 'Siciliaans maffia- dorp'; even later gingen zijn twee oldtimers in vlammen op. |j Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Happy New Year. Wintersales met kortingen van 30% tot 50% Heren j Dames Brunello Cucineiii Shop in Shop m/v 30%-50% VRIJDAG 3 JANUARI 2014 meer aardbevingen Een boorinstallatie in de omgeving van Bedum. foto Herman Wouters/HH door Freke Remmers WACENINCEN - De hooikoortsperio- de is al in volle gang. De winter is tot nu toe buitengewoon zacht, waardoor hazelaars en elzen den ken dat het nu al voorjaar is. Duitsland is betaalbaar genieten van schitterende natuur en historische steden! 4-sterren Mercure Hotel Münster City In het centrum van Münster Inclusief ontbijtbuffet en 3-gangenmenu Nummer 1 fietsstad van Duitsland F Kras.nl/duitsland-dichtbij of bel 0900-9697iscPm Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. res.kosten en Calamiteitenfonds. DAMES Brunello Cucineili - Etro - Twin Set - Moncler - MarcCain - Uli Schneider Ambre Babzoe - D'Exterior - Fay - Jacob Cohën - 7 For ail Mankind - Repeat - Giorgio Armani Paige Premium - Cambio - Wolford - Schumacher - Closed - Wallmark Schoenen, Tassen en Accessoires: Tod's - Hogan - Brunello Cucineiii HEREN Moncler - Brunello Cucineiii - Caruso - Canal! - Borrelli - Cornelian Paul Smith - Etro - Ftalph Lauren - Waterville - PRPS - Fay - Incotex - Orlebar Brown McAlson - Hjttl - Hydrogen - Stone Island - Artu Napoli - Boglioli - Jacob Cohën - 7 For All Mankind TomboM- Gran Sasso- CP Company Schoenen: Tod's - Santoni - Hogan - BruneBo Cucineiii Jan Gielenplein 6 - Oudenbosch - Nwe Ginnekenstraat 20a - www.PaulPim.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65