Schrijven vanuit het hart Student weer een 1928-2014 66 De boeken 'Het aanzien van' hebben voor mensen een sterk oh ja-effect 4 BINNENLAND KLEURRIJK CUBA interview Han van Bree stelt al dertig jaar 'Het aanzien van' samen. Met schaar en een paar kranten. 9-daagse individuele rondreis vanaf 1499 p, Pluspunten van deze reis Schitterende rondreis Cuba Sterke prijs/ kwaliteit verhouding Ook boekbaar als DeLuxe rondreis Uitgebreide info en direct reserveren zie WWW.FOX.nl of bel 0252 - 66 00 00 Kijk op onze website voor onze verkoopkanalen, volledige reisaanbod en Sound Light Shows! NIJMEGEN - Een enkele reis naar Mars. Meer dan tweehonderddui zend mensen uit alle hoeken van de wereld hebben zich hiervoor aangemeld. Mars One heet de non-profitorganisatie achter het plan om in 2025 een nederzetting op de rode planeet te beginnen. De Nijmeegse student culturele antropologie Wim Dijkshoorn, opgegroeid in Schiedam, (20) is een van de enkele Nederlanders die door de eerste selectie zijn ge komen. Je bent nu een van 1.058 potentiële Marsbewoners in plaats van 200.000. Dat maakt het serieuzer. „Ik moest toch even slikken toen ik het mailt je las, maar ben erg blij dat ik de kans krijg. En ik ben nog niet op Mars. Er volgen fysie ke en mentale keuringen. Er moe ten nog veel mensen afvallen. Je bent blij met de mogelijkheid van een toekomst op Mars, een planeet op 250 dagen reizen van de aarde? „Ik heb altijd al interesse gehad in ruimtevaart, maar ook in tech niek en hoe mensen samenleven. Dat komt hier allemaal bij elkaar. Het is een bijzonder project: kij ken of het mogelijk is om op een Herman Pieter de Boer Een bevlogen schrijver, ie mand die 'snel, direct en vanuit het hart' zijn teksten componeerde. Zangeres Lenny Kuhr kijkt met bewondering en voldoening terug op haar samen werking met Herman Pieter de Boer, tevens haar voormalig le venspartner. „Hij was een echte liedjesminnaar, iemand die in de huid van een artiest kon krui pen." De Eindhovense auteur, journalist en liedjesschrijver over leed in de nacht van dinsdag op woensdag op 85-jarige leeftijd. Hij was al geruime tijd ziek. De Boer werd onder meer bekend van werk dat hij schreef voor Ramses Shaffy, Lenny Kuhr en Kinderen voor Kinderen. Zo zijn de klassiekers Laat me, Visite en Op een onbewoond eiland van zijn hand. Als journalist werkte De Boer voor De Tijd. Ook schreef hij tussen 1956 en 2012 tientallen boeken en verha len. In 2008 werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Zes jaar daarvoor ont ving hij de Gouden Harp. „Hij was er meester in om het goe de woord op de goede klank te zetten", zéi Kuhr gisteren. Ze had dinsdag in het ziekenhuis af scheid genomen van De Boer, die toen nog aanspreekbaar was. Kuhr heeft er een liedje Altijd heimweevoor hem gezongen. „Hij heeft zo'n vruchtbaar leven gehad. Zijn liedjes zullen nog lang klinken." UTRECHT - Dit was het aanzien van 1983: net als nu krabbelde Ne derland uit een crisis, mensen wa ren in de ban van ambtenarensta- kingen, Klein Orkest had een hit met Koos Werkeloos, de huiscom puter deed zijn intrede en Johan Cruijff ging van Ajax naar Feye- noord. Buiten de landsgrenzen groeide de spanning tussen de VS en de Sovjet-Unie. In heel Europa gingen mensen de straat op tegen de plaatsing van kruisraketten. Het was ook het jaar waarin histo ricus Han van Bree (1957) voor het eerst meewerkte aan een edi tie van Het aanzien van, dat in tekst en beeld een overzicht geeft van elk jaar. „Laat een oudere uitgave rond gaan op een verjaardag, en voor je het weet, zit het bezoek een uur te bladeren. De boeken hebben een sterk 'oh ja!'-effect." Van Bree vertelt het in zijn kan toortje in de Utrechtse Vogelen- buurt, dat voor de helft is inge richt als fotostudio. Hier legt hij de laatste hand'aan Het aanzien van 2013, zijn dertigste. Op zijn bu reau liggen een stapel kranten, een paar uitgeknipte artikelen en een schaar. „Dat is een stuk handi ger dan de computer." Ook ligt er een kopie van de om- slag van Het aanzien van 2013, waar op de zojuist ingehuldigde Wil lem-Alexander lachend het pu bliek op de Dam toezwaait. „Het was een bijzonder konink lijk jaar", zegt Van Bree. De abdi catie van Beatrix en de inhuldi ging van Willem-Alexander ko men uitgebreid aan bod, maar ook buiten Nederland waren er koninklijke primeurs. In België nam Prins Filip het stokje over van koning Albert II. In Londen werd een kroonprinsje geboren. Al deze glitter stond in sterk con trast met de burgeroorlog in Sy rië. „Elke maand was die ellende in het nieuws", zegt Van Bree. „Maar hoe ga je daar in een jaaroverzicht mee om? Uiteindelijk besloot ik enkele gebeurtenissen die op het netvlies blijven staan uit te lich ten." Nu'kunnen we kijken naar de lu gubere vondst van tientallen geëxecuteerde mannen in een ri vier in Aleppo en de gifgasaanval op buitenwijken van Damascus. Wie dertig jaar lang jaaroverzich ten samenstelt, ziet tijdsbeelden veranderen, trends komen en gaan. „We leven nu in een tijd van de emo-journalistiek. Over elk verhaal wordt een sausje van emotie gegoten. Grote thema's be ginnen met een persoonlijk ver haal. Dat vind ik winst, maar je moet wel blijven uitleggen. Waar om is dit verhaal belangrijk?"' Ook de fotografie in de reeks gaat mee in die trend, zegt Van Bree. „De foto's moeten staan voor een groter verhaal." Als voorbeeld noemt hij de Australische bos branden in januari. In veel media dook de familie Holmes op, die vluchtend voor de vlammen het water in dook en zich vastklamp te aan een steiger. „Toen bekend werd dat de familie door een bootje was gered, be- steedden de media daar aandacht aan." Het aanzien van loopt mee met maatschappelijke trends. „In de ja ren '70 en '80 was koninklijk nieuws geen nieuws. De omslagfoto van Het aanzien van 1980 is een portret van Ronald Reagan, terwijl in datzelfde jaar Beatrix werd ingehuldigd als ko ningin." De focus van Nederlanders is vol gens Van Bree sowieso veel meer meer gericht op binnenlands nieuws. „Mijn boeken veranderen daarin mee. Ze vormen een weer spiegeling van de hedendaagse journalistiek." De opzet van de serie is altijd het zelfde gebleven. Van begin tot eind zet elke editie het afgelopen jaar uiteen. „De chronologie is de kracht van de serie. Mensen bewa ren oude edities en zetten ze op een rij. Als auteur moet ik ervoor zorgen dat de losse verhalen over tien jaar nog steeds te begrijpen zijn. En weet je wat zo fijn is? Dat 'Ik loop altijd achter INTERVIEW WIM DIJKSHOORN door Saskia Wassenaar door Mathijs Noij Han van Bree INCLUSIEF: Vluchten vanaf Amsterdam, overnachtingen op basis van logies-ontbijt, verblijf in Varadero op basis van all-inclusive, vijf dagen autohuur op basis van categorie economy klasse, route beschrijving en transfer van de luchthaven naar uw hotel. Excl. Calamiteitenfonds: 2,50 p.b., reserveringskosten: 25 p.b. en reis- annuleringsverzekering. Ter plaatse: optionele excursies, fooien, toeristenkaart 48 p.p., vertrek- belasting circa CUC 25 p.p., additionele kosten autohuur, one way kosten auto circa CUC 25, verzekering autohuur circa CUC 15 per dag, overige maaltijden en persoonlijke uitgaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4