msM. 8 UIT :s VAN SPRANG BEGIJN 1. Nico Out Fragile movements heet de duo-expositie van Anne-Marie van Sprang en Lysandre Begijn bij CBK Zeeland in Middelburg. Het zoeken naar harmonie verbindt hun werk. Aan de wanden van het CBK- gebouw hangen abstracte schilderijen, in open vitrine kast staan kleine figuratieve beelden. De beweging is vooral zichtbaar in de schil derijen van Lysandre Begijn. De sculptuur van Anne-Marie van Sprang oogt kwetsbaar. Van Sprang boetseert beeldjes van niet meer dan 25 centimeter hoog. Het zijn vaak figuren die op menselijke gestalten lijken. Soms maakt zij voorwerpen zoals een slee, een kruiwagen of een auto. Die laatste is dan weer voorzien van een aantal tubavor- mige uitstulpingen en daarmee een vreem der object dan de andere. Datzelfde vervreemdende zie ik ook in de gestalten. Ze zijn allemaal slank en wat slierterig van bouw, maar sommige heb ben 'rare' hoofdeksels en een heeft er een rechthoekig gat in 'zijn' romp. De grootte, de verhoudingen en de vormen van de ge stalten maken ze kwetsbaar. Ze lijken wat onhandig hun best te doen zich in hun be staan een plek te vinden. Op de Global Girl na. Zij danst een eeuwige pirouette en haar ledematen doorpriemen eigenwijs de ruimte. Zij heeft iets van 'kijk mij eens', terwijl haar soortgenoten zwoe gen of moeilijk doen. Zo vormt Atlas een boog door handen en voeten op de grond te plaatsen. Op het hoogste punt van de boog die zo ontstaat, rust dan de bol die tra ditioneel het hemelgewelf voorstelt. Er is verder geen hoofd te zien, dus dat valt sa men met het uitspansel. Dat roept vragen op: zit het universum in ons hoofd? Is ons hoofd een afspiegeling van het universum? Hoe verhoud ik mij tot het universum? Ben ik er een soort verleng stuk van? Ben ik net als Atlas in de klassie ke mythe iemand die gedoemd is aarde en hemel van elkaar te scheiden? En ben ik daarmee de belichaming van het onvol maakte, zoals Adam en Eva verdreven uit het paradijs hun levens in strijd en pijn moesten lijden? Elk beeld van Van Sprang vertegenwoor digt een positie ten opzichte van de grote en kleine vragen van het leven. Juist door hun kwetsbaarheid staan ze dicht bij wie wij in essentie zijn: wezens die in het niet vallen bij de kracht en de complexiteit van de aarde en het universum. Dat besef van beperking hoeft niet moedeloos te maken. Het leidt tot prachtige zaken: tot liefde, tot mededogen, tot grote uitvindingen, schitte rende gedachten en inspirerende kunst. In die categorie valt ook het werk van Lysandre Begijn. Haar werken uit 2011 zijn vaak kleuriger dan de recente. In haar schil derijen lijken plantaardige en geometri sche vormen zich in een niet nader gedefi nieerde ruimte te bevinden. Soms maken vormen zich los en gaan ze 'op reis' naar an dere plekken in de compositie. In andere gevallen opent de ruimte zich en begeven vormen zich de achterliggende diepte in. Dat spel met ruimte en beweging is span nend, ook omdat je af en toe niet weet of je door een gat in het beeldvlak kijkt naar vor men die zich erachter bevinden of dat ze juist samengeklonterd op de voorgrond staan. Ik word uitgedaagd me een weg te zoeken in de illusionaire wereld die Begijn mij aanreikt. Dat is niet alleen spannend, maar ook avontuurlijk. Ik zie haar werk als een metafoor voor wat zich in en buiten ons afspeelt. Een voortdurend bewegen van tegengestelde krachten, op zoek naar harmonie. Dat zoeken verbindt het werk van Begijn met dat van Van Sprang. Drie visies op onze wereld zetten aan tot nadenken En hij zag dat het goed was is de derde tentoonstelling uit een op het schep pingsverhaal gebaseerde reeks. 01- phaert den Otter, Erik Sep en Stefan Cross spitsen hun visie toe op wat mensen met de wereld doen. Schilde rijen van geïmproviseerde bouwsels, maquettes van verlaten steden en fluorescerende objecten zetten aan tot nadenken. Niet te missen. T/m 12/1. Willem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 13-17 uur. Nieuw grafiekplatform presenteert zich VIRUSgrafiek is een initiatief van vier Zeeuwse kunstenaars. Ben Vranken, Liesbeth Labeur, Jeroen Kersouw en Leni van den Berge werken allen (me de) met grafische technieken en wil len hun passie samen uitdragen via exposities, workshops, verrassingsac ties en op den duur ook via een gra fiekwerkplaats. Hun eerste optreden is zondag 5 januari om 14.00 uur. T/m 26/1. Mon Capitaine, Kinderdijk 56 Middelburg. Zo. 14-17 uur. Oeuvreoverzicht Reynier de Muynck in Goes Bekend van zijn rijk geschakeerde ver beeldingen van textiel schilderde Rey nier de Muynck onlangs een reeks stillevens met kleding die hij zelf draagt of maakt. Daarnaast neemt hij je in vloeiend geschilderde taferelen mee naar bestaande en fictieve plek ken waar mensen gelukkig zijn of juist worstelen met zichzelf. T/m 16/3. Historisch Museum de Be- velanden, Singelstraat 13. Ma. t/m vr. 11-17 uur; za.-zo. 12-16 uur. Groepstentoonstelling over landschap in beweging De titel van de groepsexpositie Land schap in beweging verwijst naar de ver anderingen die het landschap onder gaat. Mensen veroveren ruimte op na tuur en geven soms de natuur de ruimte. Johnny Beerens (zie foto), Joost Heeren, Hajo Hoffmann, Ernest Joachim, Theo Jordans, Frank Leen- houts, Marten Postma en Elsje van Ree verbeelden dat geïnspireerd! T/m 16/3. Belfort, Sluis. Wo. t/m zo. 13-16.30 uur. Opening: 4/1,14 uur. Happy Birthday Dear Academie! in MAS Antwerpen Een prikkelende tentoonstelling ter gelegenheid van 350 Jaar Koninklijke Academie Voor Schone Kunsten Ant werpen. Werken van Jacob Jordaens, David II Teniers, Vincent van Cogh en Laurens Alma Tadema gaan in dia loog met kunst van recentere oud-studenten zoals Panamarenko, Luc Tuyamans, Fred Bervoets en Anne-Mie Van Kerckhoven. T/m 26/1. MAS, Antwerpen. Di. t/m zo. 10-17 uur. Do. tot 21 uur. WWi. Anne-Marie van Sprang: Handenboom Anne-Marie van Sprang (1960, Utrecht) studeerde aan de Akade- mie voor Beeldende Kunsten in Enschede van 1983 tot 1986 en daarna tot en met 1988 mixed media aan de Jan van Eyck Akade- mie, Maastricht. Van Sprang heeft een atelier in haar woonplaats Middelburg. Haar beelden zijn klein van for maat, van porselein of kunststof en prikkelen de fantasie. Lysandre Begijn (1977, Terneu- zen) behaalde haar kandidaatsexa men psychologie aan de RUG Gent. Daarna studeerde ze van 1996 tot 2000 beeldhouwen en mixed me dia aan de Academië voor Schone Kunsten in Gent, waar zij nog steeds woont. Begijn maakt vooral schilderijen, waarin ruimte en beweging de hoofdrol spelen.,. wmfc Lysandre Begijn: Bright Apocalypse (links) en Temptation Zit het universum in ons hoofd? Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 17/1. CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur. Zondag 5 januari open van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48