Beoordeling Koelkast leegkoken KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Waar we nou echt van af mogen in 2014? Van de bedenkelijke gewoonte om goed voedsel weg te gooien. En van het achterhaalde idee dat je met restjes en kliekjes niet lekker kunt koken. Het klopt gewoon niet! Ik ga me inzetten om te be wijzen dat je ze kunt omtoveren tot ware culinaire pareltjes. En dat het leuk en uitdagend is om je koelkast af en toe leeg te ko ken. Gewoon durven, wat heb je te verliezen? Veel grootse internationale ge rechten zijn voortgekomen uit slimme vormen van restverwer- king. Ik noem paella, ravioli, tor tilla, shepherd's pie, rillette, bread&butterpudding, curry, onze eigen bitterballen en nasi goreng. De meeste Spaanse tapas, Engelse High Tea gerecht jes en amuses die je in een res taurant als gratis opwarmertje krijgt geserveerd, zijn gemaakt van de restanten die overbleven tijdens het koken. Die gooi je niet weg, die verwerk je tot iets lekkers. Als het lukt is het mooi, maar je hoeft van je kliek jes natuurlijk helemaal geen vol ledige maaltijd te maken. Eet ze als ontbijt- of lunchgerecht, als snack of maaltijdcomponent en kook er nog iets bij. Een leuk initiatiefis de Waste less Wednesday van Thomas Luttikhold; een jonge inter- net-ondernemer die zich 'waste watcher" noemt. Hij vindt het jammer dat de ouderwetse 'woensdag gehaktdag' niet meer bestaat, de dag waarop de slager restanten van de slacht opmaakte door er gehakt van te draaien. Hij geeft iedere woens dag tips om voedselverspilling thuis aan banden te leggen. Zoek maar eens op YouTube wasteless Wednesday. Vanaf 8 januari staat er ook een tip van mij op. Ik check mijn eigen koelkast en schrik! Als ik me kwaad maak, kan ik hier vier dagen van eten. Eens kijken wat het eerst op moet. Mijn uitdaging bestaat vandaag uit twee doorgescho ten stronken witlof en een stuk je roquefort, overgebleven van kerst. Gelijk start het creatieve den ken en komen culinaire herin neringen boven borrelen. Ooit at ik een onvergetelijke witlof soep bij restaurant De Nederlan den in Vreeland aan de Vecht (Utrecht), toen de veelgeprezen Jan de Wit daar nog de keuken scepter zwaaide. De soep was. roomwit, fluweelzacht, bitter zoet en schuimig, er zat wat walnoot in en blauwe kaas. Zel den zoiets lekkers geproefd. Dat moet mij toch ook lukken. Al kom ik maar in de buurt, dan nog eet ik heerlijk vanavond. Ik vergelijk wat recepten voor Edith Ramakers draaid, met een stevige knapperi ge korst en smeuïg van binnen. De gefrituurde peterselie past er goed bij. En als de Hollandse gar nalen die de kroket sieren, in de vulling waren verwerkt, dan zou de lekkernij zondermeer het eti ket 'omweg-kroket' hebben ge kregen. De smaak van deze kroket moet ook wel uiterst krachtig zijn, om dat er het kruidige brood van bakker Spelt bij geserveerd wordt. Jong heeft gekozen voor de Speltbakkers uit Bruinisse. Spelt heeft een biologisch brood op de markt gebracht dat de bak kers 'Pain de Mer - Brood uit de Zee' noemen. Er wordt onder an dere gezuiverd water uit de Oos- terschelde gebruikt en algen. Jong onderscheidt zich door voor deze smaakmaker te kie zen. We vervolgen met het konijn en de biefstuk. Met 'let op dit pan netje is heet', wordt de spetteren de biefstuk binnengebracht. Mooi, want wat goed is, moet je niet veranderen. De botermalse biefstuk wordt gecombineerd met een melange van 'groenten van de markt' die bestaat uit schorseneren, sperzieboontjes, tomaten, worteltjes, champig nons en uien. Met de grove Vlaams aandoende verse frieten is het bord een eerbetoon aan zijn voorgangers. Het tamme konijn heeft lang op gestaan, maar niet zo lang dat het vlees van de botjes valt. De pruimensmaak heeft zich in het vlees gedrongen, waardoor het konijn een zoet-zoute smaak heeft. Het is smakelijk, maar ik hou iets meer van een sudderko- nijn. In de luwte, op de tussenverdie- ping, zitten twee gasten, die voor de eerste keer bij Jong zijn. „We krijgen hier persoonlijke aandacht. Waar zie je dat nog? Ik vertel het door aan mijn vader. Die kan hier ook heel goed al leen komen om iets te drinken en te eten", zeggen ze. Nieuw is de uitgebreide wijnkeu ze. Er staan verschillende flessen open, die per glas besteld kun nen worden. Bij het konijn advi seerde Reinoud een Tempranillo Crianza van 2009. Die houdt stand naast het sterke vlees. Ze zijn jong, begin twintig nog maar, Anna staat in de keuken, Reinoud in de bediening en als ze handen over hebben, staan ze naast elkaar. Jong is hartelijk en warm en een tikje eigenwijs. We moeten den ken aan een eetcafé, waar je je vrienden ontmoet en waar je ook een goede maaltijd kunt eten. Nieuwendijk 17 4381 BV Vlissingen, 0118 - 415633, brasseriejong@gmail.co, www.brasseriejong.nl Alle dagen geopend, met uitzondering van dinsdag. Open vanaf 16.00 uur, vrij dag, zaterdag, zondag vanaf 14.00 uur. De keuken sluit om 21.00 uur Denk niet dat brasserie Jong voor jong alleen is. Oud en jong zijn er thuis, zoals bij ons be zoek aan Jong. Tot pak weg negen uur waren onze leeftijdsgenoten in de meerderheid, daarna nam jong de zaak over als opwarmertje voor de nachtelijke party van Groove to Chill in de Timmerfabriek. Sans Etoile bestaat niet meer, Jong wel. De robuuste, wat ex centrieke zaak van Janny Scholte en Willem Houtman 'zonder ster' ging an derhalf jaar geleden dicht. Hun dochter Anna Houtman en An na's vriend Reinoud Schiewold namen het stokje over en gaven Jong aan de Nieuwendijk in Vlis singen. De uitbaters van Jong beginnen met een achterstand. We had-- den namelijk een zwak voor Sans Etoile. Het welkom deze zaterdagavond van Anna en Reinoud is allerhar telijkst. Dat belooft wat, net als vroeger, denken we en dat den ken we opnieuw als we aanschui ven aan de stamtafel. Er worden nieuwtjes over Vlissingen .uitge wisseld, de gesprekken zijn ge animeerd. Inderdaad, net als vroeger. We lopen even later door naar achteren, waar een tafeltje voor twee klaarstaat. We raken aan de praat met onze buren. Zij is de zus van slager Brouwer uit Mid delburg, hij is loods. Vlees wordt in dit pand al jaren bij de echte slager gekocht. En de loodsen, Belgische of Nederlandse, laten zich door niets verdrijven van de ze Vlissingse toog. Op een schoolbord staat het me nu uitgeschreven. Er staan verse visjes (3 keer) op de kaart, een denborst met portsaus en lams koteletten. De hoofdgerechten zijn rond de 17,50 euro geprijsd. We kiezen een vertrouwde bief stuk (16,50 euro), die als Anna het vak van haar ouders heeft af gekeken, in een gietijzeren gloeiend heet pannetje wordt ge bracht. Het andere hoofdgerecht is een (tam) konijn in pruimen- saus (17,50 euro). Maar eerst nemen we een garna lenkroket (6,50 euro). Het is een van de lekkerste garnalenkroket ten die we proeven, versge Meer dan jong elan bij Jong Entourage: Met liefde ingericht. Bediening: Leergierig en hartelijk. Horen, zien en ruiken: Jong is in alles creatief. Ook met de in richting van de zaak. Van een hangen de kerstboom moet je niet staan te kijken. Conclusie: Jong trekt gemakkelijk gasten die te rugkeren, omdat het een fijne zaak is, als een eetcafé, waar je met vrienden een drankje drinkt en gezamenlijk aan tafel aanschuift. Prijs-kwaliteit: in Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nad/a Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. m Jong zet de traditie van een brasserie voort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44