Theatertour Iris Kroes begint in Ovezande UIT 3 De jazzclub beleeft tijdens dit nieuwjaarsconcert de première van deze bijzondere samenwer king. Vegter en Van Breen spra ken af dat die in ieder geval in stand blijft gedurende haar Dich ter des Vaderlands-periode. „Vorig jaar werd de groep ge vraagd door Worm, een Rotter dams productiehuis", zegt Van Breen. „Zij wilden componisten koppelen aan schrijvers. Daar ont moetten Anne en ik elkaar. Er kwam toen geen project tot stand. Maar de klik was er en we spraken vanaf toen wel regelma tig af." Toen Vegter Dichter des Vader lands werd, kwam een en ander in een stroomversnelling. „Anne heeft een mooi streven: alle Ne derlanders moeten minstens tien gedichten uit hun hoofd kennen. Dus zijn er optredens tijdens eve nementen zoals de Poëzieweek en wilde ze samen met mij naar bibliotheken et cetera om poëzie te verspreiden. We worden dus een soort missionarissen van de poëzie. Haar esthetiek en de mij ne komen wat dat betreft goed overeen." En dus wil Van Breen een avond vullend programma dat hij met zijn groep en Vegter kan brengen. Dat is niet eenvoudig en het vergt veel inspanning. Het moet im mers wel kloppen en voldoen aan de specifieke eisen die Vaii Breen er aan stelt. „Daar moet je zorgvul dig mee omgaan. De muziek en poëzie moeten elkaar niet ont krachten. Ik zoek naar nieuwe ma nieren om met muziek en poëzie om te gaan." Een mooi voorbeeld daarvan is de manier waarop Van Breen in de akkoordsequenties de spanning verhoogt en uitstelt totdat op het hoogtepunt de tekst geïntrodu ceerd wordt. „Een mooie manier om Anne te lanceren." Van Breen maakte voor dit pro gramma - dat de naam Zonder spel regels heeft meegekregen - con certversies van delen uit het stuk Fellini, dat hij schreef voor het Noord Nederlands Toneel, en zijn bewerking van Dostojevski's Mis daad en straf. Daarnaast staat mate riaal van zijn recente album Chan ging Scenes op het programma en wat nieuwe stukken waarbij de tekst van Vegter door de muziek heen geweven is. „We gebruiken de muziek niet puur als ondersteuning, maar zet ten de stem ook als instrument in. Zo wordt de stem die voor draagt bijvoorbeeld als melodie door de instrumenten overgeno men. Soms verzorgt de muziek zelfs de punten en komma's in de tekst." En dat met die bijzondere instrumentatie, waarbij harp, cel lo en viool hand in hand gaan met drums. Iris Kroes werd in 2012 in één klap bekend door het winnen van The Voice of Holland. De inmiddels 21-ja- rige zangeres en harpiste heeft het afgelopen jaar veel opgetre den in binnen- en buitenland en nieuwe liedjes geschreven. Daarnaast heeft ze een theater tournee voorbereid. Deze tournee krijgt zaterdag een eerste try-out in Zeeland, in De Klomp in Ovezande. In dit programma, Thus getiteld, zal Iris Kroes met klassieke snaarinstrumenten verrassen de versies van bekende pop nummers spelen, van Adele tot Armin van Buuren en van Seal tot de Swedish House Maffi. Daarnaast staan er eigen songs van haar debuutalbum First op het programma. Kroes wordt bijgestaan door een strijkkwar tet en een band onder leiding van componist en arrangeur Reinout Douma. De zangeres werkt momenteel aan een EP, met onder meer haar nieuwe Engelstalige single die over twee weken zal ver schijnen. De EP zal binnenkort beschikbaar zijn. www.pzc.nl/uit DONDERDAG 2 JANUARI 2014 ■y,.ü Vrijdag 3 januari, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Vrijdag 3 januari, Zeeuwse Concert zaal, Middelburg, 20.00 uur. Zaterdag 4 januari, Johanneskerk, Kruiningen, 19.30 uur. Zaterdag 4 januari, Brogum, Zierikzee, 21.00 uur. Woensdag 8 januari, theater De Mythe, Goes, 20.00 uur. Meezingen met de band Bad Hair Day in Brogum Voor het tiende opeenvolgende jaar verzorgt Bad Hair Day in samenwer king met Brogum een Nieuwjaarspar ty. Net als alle voorgaande edities is er gekozen voor een bijzonder the ma: 'The Bad Hair Day A-meezing Eve ning'. De band zal nieuwe en oude nummers met een hoog meezingge- halte spelen. De teksten worden ge projecteerd op beeldschermen. Danny Malando luidt met orkest nieuwe jaar in Scheldetheater in Danny Malando Orkest verzorgen het eerste concert in het nieuwe jaar in het Scheldetheater. Het is een re prise van de theatertour, waarbij het orkest - in een bezetting met blazers- en ritmesectie - het publiek mee neemt naar de tijd van beroemde Zuid-Amerikaanse orkesten, maar ook naar de tijd van Arie Maasland, oprichter van het Malando Orkest. Dudok Kwartet verzorgt Russisch getint concert Het jonge Dudok Kwartet won de af gelopen jaren eerste prijzen tijdens tal van concoursen. Een nieuwe uitda ging is de samenwerking met altvio list Mikhail Zemtsov en cellist Dmitri Ferschtman in het beroemde strijk- sextet van Tsjaikovsky. De Dudok- leden zelf spelen het zogenaamde Russische kwartet van Haydn en het tiende strijkkwartet van Sjostakovitsj. Fluitiste Daniëlle van Laar terug met cd-presentatieconcert Na een periode van drie jaar is de be kende fluitiste Daniëlle van Laar weer in beeld. Haar dochter had leukemie, maar is inmiddels genezen verklaard. Van Laar maakt haar rentree met de presentatie van een cd met frisse fluitmelodieën. Daarnaast zijn er or gelimprovisaties van bekende geeste lijke liederen door Peter Wildeman en is er ruimte voor samenzang. De Purper Ladies alsnog in De Mythe in Goes Vanwege ziekte van Gerrie van der Klei moest de voorstelling vorig jaar worden uitgesteld, maar nu komen dé Purper Ladies alsnog naar Goes. Van der Klei, Anouk van Nes, Céline Purcell en Mylou Frencken zorgen voor een volledig vrouwelijke variant op Purper. Deze theateravond is ge maakt onder toeziend oog van Purper-coryfee Frans Mulder. versterken elkaar Nieuwjaarsconcert Anne Vegter de Dichter des Vaderlands Tourband (Eef van Breen Group), zondag in Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 15.00 uur. Bezetting: Eef van Breen (trompet, zang, trombone, glockenspiel), Eva Tebbe (harp, zang), Clotilde Lacroix (cello), Hadewych Hofland (viool), Sta- this Elio (contrabas, tuba), Joao Lobo (drums), Anne Vegter (tekst). Anne Vegter en de Eef van Breen Group. Direct links van Vegter bandleider Eef van Breen. foto Suzanne Arts Iris Kroes Iris Kroes, zaterdag in De Klomp in Ovezande. Aanvang: 20.00 uur. Na afloop is er een meet greet met Kroes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43