BIKKELHARDE STRIJD HW- VOGELWAARDE ONBESLIST Jki SPORT 35 I #0 la n waarde-bestuursleden de kleedka mer kon bereiken', valt er in de krant te lezen. „De kleedkamer lag naast de kan tine", legt Broekhoven uit. „Ik had gewoon even op het veld moeten blijven. Dan was de erg ste woede wel over geweest. Nu liep het hoog op. Er werd geduwd en getrokken aan mijn shirt, maar ik heb echt geen klappen gekre- gerL" „Na afloop werd de politie opge roepen. Dat vonden ze veiliger en dus ben ik in de politieauto afge voerd naar Axel, waar mijn ouders woonden. Zat ik op een au toloze zondag toch nog in de au to. Na die wedstrijd had ik ook nog het idee dat ik steengoed had gefloten. De spiegel waar ik in had moeten kijken was toen nog niet zo groot." „Ik probeer elke week mijn stin kende best te doen en hoop dat ik gevrijwaard blijf van rotbeslissin- gen. Je moet altijd honderd pro cent geconcentreerd zijn, anders kun je het vergeten. Nee, naar marsmuziek luister ik niet meer, maar voor de rest bereid ik me nog net zo goed voor als vijftig jaar geleden. Ik verdiep me tevo ren in de stand op de ranglijst, weet hoe de eerste wedstrijd tus sen beide clubs is geëindigd en weet wat er op het spel staat. Ik krijg wel eens de klacht dat ik zo chagrijnig ben, maar ik probeer zo neutraal mogelijk een wed strijd te leiden. En als ik dan uitge- foeterd word, ben ik misschien stom bezig geweest. Al dan niet buitenspel roept de meeste reac ties op. Als het publiek bijvoor beeld tijdens een wedstrijd drie keer heeft gejoeld, doe je er als scheidsrechter verstandig aan je positie eens te veranderen. Met dat soort dingen houd ik wel reke ning. Je moet je fout ook durven toegeven hè." Er was een tijd dat clubs bij het horen van de naam Wim Broekho ven al het ergste vreesden. De Middelburger stond als streng be kend, iemand die er niet voor te rugdeinsde om de nodige kaarten uit te delen. „Dat was in een tijd dat er geschopt werd naar alles wat bewoog. Laatst was Sjaak Troost op televisie en werden er beelden van hem bij Feyenoord vertoond. Hij gaf toen toe dat hij tegenwoordig niet meer zo lang had 'meegedaan. Tsja, in die tijd gaf ik misschien wel wat meer kaarten dan een ander. Nu valt het wel mee. Laatst was ik bij OW-Ommoord en heb ik geen enkele kaart moeten geven." „Ik zie nu weieens dat er bij wed strijden negen gele kaarten wor den gegeven, en dat er dan negen voor commentaar op de leiding zijn uitgedeeld. Tsja, dan wordt het tijd om in de spiegel gaan kij ken. Dan heb je het als scheids rechter niet goed gedaan, of ben je iemand die op alle slakken zout legt. Je moet wel altijd beseffen dat voetbal ook een emotiespelle tje is. Als de spelers niet willen, houdt het op, maar soms moet je ook oostindisch doof zijn." Broekhoven floot 25 jaar lang met heel veel plezier in groep 3. Een paar jaar geleden, op zijn 63e, pro moveerde hij echter nog naar groep 2. De tweede klasse en eer ste klasse in het zondagvoetbal werden zijn domein. „Bij clubs die me niet kennen, kijken ze wel eens vreemd op. Dan verwachten ze een jong talent en komt er in eens een vent van 66 de bestuurs kamer binnen. Je ziet ze denken: 'ach, die man zal wel anderhalf uur op de middenstip staan'. Het is dan aan mij om te laten zien dat ik nog wel kan. Natuurlijk heb ik niet die snelheid van die jonge gasten, maar ik ben nog altijd goed getraind en voel me topfit. Ik heb maar één keer in mijn loopbaan een spierscheuring ge had, dat was bij Vlissingen-Neme- laer." Het plezier is door de ja ren heen nooit ver- d' dwenen. „Ik ben al die tijd nog nooit met de pest in mijn lijf naar een wedstrijd gegaan. Het is geen werk hè. Ik mag. Als je er geen zin meer in hebt, moet je wegwe zen. Voet-| bai lers ver dienen een scheids rechter die op en top ge motiveerd en geconcentreerd is." „Ik kom nu voetbal Iers tegen van wie ik de vader en de opa ook nog heb gefloten. Ik heb geprofiteerd van het feit da de leeftijdsgrens door de ja-j ren heen is opgetrokken. Vijftig jaar scheidsrech- ter is de laatste jaren echt mijn drijfveer geworden. Ik wilde dat halen. Uniek is het zeker niet. Er zijn wel scheidsrechters die ouder zijn dan ik, maar die zijn niet meer op dit niveau ac tief." De mijlpaal in zijn carrière gaat waar schijnlijk onge- merkt voorbij. Het valt middenin de winterstop. Broekho ven maalt er niet om. Hij vervolgt straks na de winterstop zijn weg sweer en wie weet zet hij er dan aan het eind van het sei-^ oen uiteindelijk toch een punt achter. „Misschien is ^het na vijftig jaar wel een goed moment om te stop en. Misschien ga ik dan al- leen nog een beetje rapporte-" ren, andere scheidsrechters beoordelen en begeleiden. Ik er nog niet uit. Het lagere voetbal is in elk geval niet aan mij besteed. Dan ben je aan het fluiten, deel je een kaart uit en willen ze die na afloop inrui len voor twee pinten. Nee, dat is niks voor Broek." Jan Dagevos I Wim Broekhoven: „Ik ben al die tijd nog nooit met de pest in mijn lijf naar een wedstrijd gegaan." foto Ruben Oreel DONDERDAC 2 JANUARI 2014 brede rug ft 1- I - - HULST Scheidsrechter Wim' Broek hoven was na afloop van de sireek- derhy HW» Vogelwaarde de gebe ten bond in dn ogen van de 1 luister** supporters. Er moest zelfs politiebe scherming aan te pas komen om hem naar veiliger oorden te loodsen. He den: bij keurde tweemaal een JÏW'24- doelpunl af, van Roger Rottier en Leo Fokke, en de gelijkmaker van Vogel waarde, volgens diezelfde supporters in duidelijke bwitenspclposUie door Richard van IJ ijk gescoord, kende li ij toe. bit laatste pikte de HVV'24-aan- hanc niet. Na afloop siog ze tot daden over cn moest scheidsrechter Broekhoven zelfs enkele slagen en schoppen incasseren voordat hij on der bescherming van HVV- en Vofgeb waarde-bestuursieden de kleedkamer kon bereiken Het. was he o edsi die voera' var d ha l de voovdeelregel toegepast dan was het 1-0 voor Vogelwaarde geweest. Stilaan die eerste helft: kreeg KW een licht veïdoverwicht ai bleven tfc counters van Vogelwaarde, via de snelle Erpelinck en Van Dijk gevasr- lijk. Gevaarlijk werd de Hulsterse ploeg echter niet. Wel Vogelwaarde: toen iedereen zich ai met een 0-0 ruststand bad verenigd haakte de ploeg nog eenmaal wit. Peter Erpeünc-k kopte de bat voor de voeten van Richard van Dijk en dat betekende 1-0. Nauwelijks ecu mi nuut later maakte te» Fokke één van de wtee bultènspelftoi-lpunteii, dat werd afgekeurd. Na de rust is HVV nog t(er> r aanval gegaan. boger de pur 0. it- lengde Ce»" Fokke een vrije trap van Frans Vlassenrood tot tegen het net; 2-1 voor HVV'24. Bve» dreigde HVV'24 toen Vogelwaar da te overspelen. Maar toen de derde treffer uitbleef hervond Vogelwaarde zich langzaam maar zeker. HVV'24 kwam zelfs goed weg toen een schot van Peter Erpelinck op de lat beland de «1 Arie Dekkers doelman F"i' Haak tot een uitstekende red dwong. Totdat Richard van V liuSteustu-lposltte Scheitlsrecb' bal vertro'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35