34 SPORT „Een partij voetbal willen regelen is iets dat je in je moet hebben, anders word je geen scheidsrechter." Was getekend Wim Broekhoven. De 66-jarige Middelburger is vandaag op de kop af vijftig jaar voetbalarbiter. Het is een moment om bij stil te staan. „Ik ben een betweter van het zuiverste water." 355* Zijn voetbalplunje werd al snel verruild voor een scheidsrechters- kostuum. Wim Broekhoven had al op jonge leeftijd in de gaten dat hij niet in de wieg gelegd was voor een carrière als voetballer. „Dat werd bij de eerste trap tegen een bal eigenlijk al duidelijk", zegt hij. „Ik speelde destijds bij Axel met Peter Deij en Tonny Sheilds. Die konden echt voetbal len en daar kon ik niet mee mee. Toch had ik wat met het spelletje. Bovendien was ik een regelaar en dus heb ik me als zestienjarige aangemeld voor de scheidsrech- terscursus. Die begon in oktober 1963 en op 2 januari 1964 had ik mijn aanstelling als aspirant- scheidsrechter. Mijn eerste wed strijd was Steen B2-HW B3. Of het goed ging? Ik heb geen idee. In die tijd ging je op zaterdag ook nog naar school. Ik was zeventien en ging met mijn tasje achterop de fiets zo van school richting het voetbalveld. Ja, en daar stond ik tussen allemaal leeftijdsgenoten. Dat was wel apart." Broekhoven stroomde snel door en kreeg vrij vlot de leiding bij se niorenwedstrijden, veelal de eer ste teams. „Het was een compleet andere tijd. De gele kaart bestond nog niet. Ze werkten destijds met een waarschuwing. Ik gaf mijn eerste waarschuwing pas na drie jaar, aan een speler van IJzendijke. De verhoudingen waren anders. Er was gewoonweg meer autori teit, zoals in het hele maatschap pelijke leven. Als je toen tegen de baas inging, wist je al dat de deur open ging. Dat haalde je dus niet in je hoofd. Zo was het ook in het veld. Nu is het anders, maar daar heb ik geen moeite mee. Ze mo gen best wat roepen. Het hoeft geen begrafenis te zijn. Ach, res pect moet je afdwingen, net zoals in het gewone leven." Broekhoven leidde inmiddels zo'n duizend wedstrijden. Hij Een echte derby. In die bus was het natuurlijk ouwehoeren met el kaar, terwijl ik gewend was aan mijn eigen voorbereiding, met marsmuziek en zonder iemand om me heen. Dat ging dus fout. Ik zag tijdens de wedstrijd de over tredingen niet." werd weieens belaagd, maar nog nimmer kwam het tot een echte molestatie. Hij grijnst en klopt even met de hand op de tafel, in de hoop dat dat hem ook in de ko mende periode bespaard blijft. „Als je een strafschop geeft, weet je dat elf spelers het er mee eens zijn en elf vinden het onterecht. Dat is met buitenspel ook zo. Maar daar ontstaat volgens mij een molestatie niet door. Dat is iets wat zich opbouwt, dus bij voorbeeld door de verkeerde ploeg te laten inwerpen of te veel toestaan bij overtredingen. Dan ontstaat er een sfeer van irritatie en kan het zomaar mis gaan. Daar moet je dus voor waken. En een brede rug wil ook wel helpen hoor." Toch had ook de Middelburger zijn moeilijke momenten. Zijn slechtste ervaring als arbiter? Broekhoven heeft nauwelijks be denktijd nodig. Dat was op de eer ste autoloze zondag in 1973, op 4 november. Vanwege de oliecrisis mochten alleen bussen en taxi's zich op de weg begeven. „Het was een ramp voor de sport en het gaf mij als scheidsrechter extra druk", zegt Broekhoven nu. „Ik was gewend om in mijn autootje naar wedstrijden te gaan en altijd met marsmuziek op. Ja, noem het sportverdwazing, maar als ik geen marsmuziek had gehoord, kon ik niet fluiten. Nu moest ik met de bus naar Hulst voor de wedstrijd van HW tegen Vogelwaarde, een partij tussen de stad en het dorp. In het verslag van de PZC op maandag 5 november is scheids rechter Wim Broekhoven in de ogen van de aanhang van HW de gebeten hond, omdat hij onder meer twee doelpunten van de Hulster ploeg heeft afgekeurd. 'Na afloop ging ze tot daden over en moest scheidsrechter Broekhoven zelfs enkele slagen en schoppen incasseren voordat hij onder be scherming van HW- en Vogel- Betweter met een Fietsen is de andere passie van Wim Broekhoven. In de zomermaanden maakt hij tochten door Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34