26 ZEEUWS-VLAANDEREN NIEUWE ROMAN FRANCA TREUR DE WOON Ruim vier jaar na Dorsvloer vol confetti verschijnt vandaag de tweede roman van Franca Treur: De woongroep. Een boek over idealisme en realiteit, trouw en ontrouw, overvloed en onbehagen. FRANCA TREUR ADACD ie een vervolg op Dorsvloer vol confetti had verwacht, zal verrast zijn. Met De woongroep slaat Fran ca Treur een compleet andere weg in. Terwijl haar debuut ging over een geslo ten boerengemeenschap in Zeeland, staat het nieuwe boek midden in het mo derne leven. „Ik hou ervan om mensen niet te geven wat ze verwachten", zegt Treur. „Ik was niet van plan om wéér over Zeeland en een Zeeuwse familie te schrijven. Daar heb ik voorlopig wel ge noeg over gepraat en gedacht. Daar had ik even geen behoefte aan." Het grote succes van Dorsvloer vol confet ti (150.000 exemplaren verkocht) en de verwachtingen die daarmee zijn gescha pen voor het tweede boek, hebben haar niet verlamd. „Ik ben al vrij snel weer gaan schrijven, maar ik had niet meteen een nieuw boek in mijn hoofd. Ik werk sowieso niet met een plan. Tussendoor heb ik ook opdrachten gedaan en korte verhalen geschreven. Het duurde lang voordat ik een plot had voor een nieuwe roman. „Ik wist al vrij snel dat ik wilde schrij ven over een vrouw die in de diensten sector zit. Daar zijn er nu zoveel van in Nederland: mensen die als freelancer klussen krijgen van verschillende bedrij ven. Het is vaak moeilijk om iets van je zelf in zulk werk te leggen. Je kunt je er niet echt mee identificeren en dus heb je daarnaast iets anders nodig waarin je jezelf wel kunt laten zien." De woongroep speelt zich af in het Am sterdam van 2010 en gaat over de 28-jari- ge Elenoor Jansen, werkzaam als freelan ce taaldocent en als contentmanager van een aantal bedrijvenwebsites. Het werk geeft haar weinig voldoening en op zoek naar een zinvoller bestaan sluit ze zich aan bij een idealistische woongroep, in een poging 'iets goeds' te doen voor de maatschappij. „Idealisme heeft me altijd geïnteres seerd: hoe je bezig bent met de wereld om je heen en of je daar wel of niet iets kunt betekenen. Daar ben ik nog steeds niet uit", zegt Franca Treur. „De vraag in het boek is ook of burgerlijkheid de idea le vorm van leven is. Het is in elk geval een heel dominante vorm. Daar valt veel voor te zeggen, maar je kunt vraagte kens zetten bij die dominantie. Er zitten wel haken en ogen aan. Elenoor is ie mand die met argwaan, met wantrou wen naar de wereld kijkt. Dat vind ik in teressant. Allerlei vanzelfsprekendheden gelden voor haar helemaal niet." Elenoor voelt de drang om samen met haar huisgenoten in opstand te komen, maar weet niet goed waartegen. „Er zijn momenten dat ze een soort urgentie voelt, maar die wordt haar ook weer uit handen geslagen. Het is moeilijk om in actie te komen als je niet precies weet wie de vijand is. Ja, 'het systeem', maar ook dat is nogal abstract." De pijlen van de woongroep richten zich vooral op het kapitalisme en de koopzieke samenleving. „Maar tegelijk hebben we dat systeem volledig geïnter naliseerd. Vrijwel iedereen houdt van luxe en consumeren. Heel veel mensen vinden het eigenlijk wel prima. Elenoor is ook een echte Apple-addict. En als je bij de Apple-famile hoort, ben je toch een cooler persoon. Het geeft je een soort identiteit." De roman telt een veelheid aan verhaal lijnen en personages. Opvallend is dat er ook een Katelijne in voorkomt, zoals de hoofdpersoon van Dorsvloer vol confetti, die vaak wordt vereenzelvigd met Fran ca Treur zelf. In dit geval gaat het om ie mand die afwezig is - ze verblijft in Afri ka - maar op afstand onmiskenbaar haar stempel drukt op de gebeurtenissen. „Ze is een soort God. Ze is onzichtbaar, maar trekt wel aan de touwtjes. Zonder haar gebeurt er niets." „Ik heb nog veel met Katelijne te ma ken", zegt Treur. „Ik moet nog altijd ver- FRANCA TREUR antwoording afleggen over in hoeverre ik nou Katelijne ben of niet en hoe het nu verder gaat met haar. Ze is daardoor iemand die nadrukkelijk in mijn leven is. Daarom vond ik het mooi om dat ook in dit boek te doen." Het schrijven van De woongroep was voor haar niet wezenlijk anders dan Dors vloer vol confetti. „Beide keren had ik in een vroeg stadium een soort paniek: kan ik dit eigenlijk wel? En beide keren had ik het gevoel dat ik vooraf niet precies wist wat ik wilde zeggen. Op een gege ven moment merk je dat het toch ergens over gaat, dat het ergens heen gaat. Heel veel van waar ik me de afgelopen jaren mee bezig heb gehouden, zit in dit boek, zonder dat ik dat van tevoren zozeer had gepland." Wel anders is het gevoel dat ze nu, kort na de voltooiing van de roman, heeft. „Bij Dorsvloer vol confetti was ik in dit stadium echt euforisch. Ik vond het zelf een geweldig boek en wist zeker dat an dere mensen dat ook zouden vinden. Het was een soort naïeve zekerheid. Nu heb ik dat helemaal niet, omdat ik ook weet dat het mis kan gaan. Ik ben heel blij met De woongroep en heb er met veel plezier aan gewerkt. Het is echt iets van mij. Maar het is totaal niet gezegd dat het boek net zo wordt omhelsd als Dorsvloer vol confetti. Tegelijkertijd voel ik me daar ook niet afhankelijk van. Ik werp graag de blik vooruit naar iets nieuws." Ze wil onder meer een bundel met korte verhalen uitbrengen, maar vooral wil ze op zoek naar een nieuwe omgeving, bui ten de grenzen van het eigen land. „Ik denk dat een nieuwe plek, een nieuwe taal en nieuwe mensen inspirerend kun nen werken. Ik ben daarom nu druk be zig om te kijken waar ik wil gaan wo nen. Ik heb heel erg het gevoel dat het tijd is voor een grote, nieuwe stap. Ik heb ook weinig zin om nu te gaan zitten wachten om te horen wat mensen alle maal van De woongroep vinden. Eigenlijk zou ik het liefste nu weggaan." Op zoek naar een zinvoller bestaan Pk FT W" mwm door Rolf Bosboom w Franca Treur (1979) groeide op in Melis- kerke. Ze woont en werkt in Amsterdam. In 2009 debuteerde ze met haar roman Dorsvloer vol confetti, die zich afspeelt in een strenggelovig boerengezin in Zee land. Het boek groeide uit tot een bestseller. Er werden meer dan 150.000 exemplaren van verkocht. De roman werd bekroond met de Selexyz Debuutprijs 2010 en - in het kader van de Zeeuwse Boekenprijs - de Jan Bruijnsprijs. Het boek wordt momenteel verfilmd. De première is waarschijnlijk in september by Film by the Sea in Vlissingen. Franca Treur, 'De woongroep'. Uitgeverij Prometheus, 340 pagina's, 19,95. De schrijfster is dinsdag 7 januari te gast bij Stichting Literaire Activiteiten Zeeland. De bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26