Miljoenen Verhulst: 'Dit is wel een evaluatiepuntje' ZEELAND 23 commentaar Aangifte Satudarah tegen Middelburg Goede voornemens horen bij januari. Waarom? Ongetwij feld omdat een nieuw jaar door veel mensen wordt gezien als een nieuwe kans. Als een uitgelezen gele genheid om te stoppen met een slechte gewoonte. Of om eindelijk iets te doen wat je niet durfde of om een andere reden niet deed. Voor veel inwoners van Vrou wenpolder is 2014 in ieder ge val een nieuwe kans. Dankzij de tientallen miljoenen van Postcodeloterij. Nu wil het ge zegde dat geld niet gelukkig maakt, maar die kanttekening zal de feestvreugde in Vrou wenpolder niet bederven. De meeste Zeeuwen beginnen het nieuwe jaar zonder een der gelijk financiële injectie. Wie de zon in het water kan zien schijnen, geniet op afstand mee. Dat ligt vermoedelijk an ders voor de inwoners van Vrouwenpolder die niet be schikken over een lot. Die kam pen nu wellicht met zelfver wijt. Dat gevoel ebt echter wel weer weg - net als de vreugde over de miljoenen. Wat blijft is het goede gevoel als een goed voornemen tot uitvoer wordt gebracht. Bezoekers die soms al een uur bui ten in de rij staan, worden onge durig. Begrijpelijk als je daar, zo als veel meisjes, in een flinterdun galajurkje staat te rillen. Een bus je van de flex-ME, die in de nieuwjaarsnacht in Goes paraat is, snelt er heen. Verhulst begrijpt het ongeduld wel. „Als je een vip-kaart hebt gekocht en je moet vervolgens lang in de kou staan wachten, ben je niet blij." De bottleneck blijkt de tergend langzaam opererende garderobe. Ook moet iedereen bij binnen komst worden gefouilleerd. Ver hulst, die elke Nieuwjaarsnacht mee op surveillance gaat, is na een kijkje in de Zeelandhallen net weer in de politieauto van hoofd agent Kim Vermeulen gestapt. Een leuk feest met een mooie la sershow én goede beveiliging, want beveiligingsmensen op alle strategische punten, stellen bei den vast. „De lange rijen wachten den en het gedoe bij de garderobe is wel een evualuatiepuntje", no teert de burgemeester. Later komt via het politiekanaal de melding binnen dat iedereen zondere verdere controle en afgif te van jassen de Zeelandhallen binnen mag. De druk is te groot geworden. Dat het die nacht als nog uit de hand zal lopen en de politie de evenementenhal moet ontruimen, kan de burgemeester dan nog niet bevroeden. Kort na middernacht lijkt alles pais en vree in Goes. De vijftien m camera's in het politiebureau to nen weinig schokkende beelden. Het is rustig op straat. De surveillance van Vermeulen en Verhulst ('ik wil weten en zien wat er deze nacht gebeurt') voert langs klein leed en uit de hand ge lopen feestvreugde. Zo blijkt in de buurt van de Thorbeckelaan een onverlaat vuurwerk tussen de rubbers van de kofferklep van een sportwagen te hebben gefrom meld, waardoor een deel van het interieur is gesmolten. Dezelfde straat is goed voor meldingen over zeer zwaar vuurwerk. Op straat rookt een kloeke lanceerin- stallatie na. Vermeulen draait het raampje naar beneden. „De beste wensen! En, gaan we hier nog wat mee doen?" Nee dus, de be zoeker ruimt de boel op. Dezelfde tactiek - vriendelijk doch kordaat - past Vermeulen ook toe bij een vreugdevuur aan de Van Hogendorplaan. Iemand heeft er een oude kast opgesme- ten en de vlammen laaien best hoog op. „Daar mag niks meer bij", maakt ze bewoners duidelijk. Die vinden het allemaal onzin. „We stoken al jaren een vuurtje. Er gebeurt nooit wat", roepen twee dames. Ze moeten 'hard la chen' als de brandweer arriveert, die het vuurtje tussen rijbaan en stoep snel dooft. Vermeulen is hel der: „Als je dit toelaat, blijven mensen er huisraad op gooien." Verder blijft het overal kalm. Een paar kleine vuurtjes smeult na. Op de Grote Markt loopt een handvol mensen. Publiek zit in de cafés, maar het lijkt rustiger dan anders. Verhulst denkt dat het feest in de Zeelandhallen toch een deel van de klandizie heeft weggetrokken, ook al laat de hore ca gratis taxibusjes pendelen tus sen Zeelandhallen en binnenstad. Satudarah had publieke excuses van de Middelburgse burgemees ter Harald Bergmann, formeel het college van B en W, geëist omdat deze de club 'ten onrechte heeft beschouwd als criminele organisa tie'. Bergmann verbood deze zo mer de Markt in Middelburg als startpunt van de jaarlijkse motor rit voor een goed doel (op de Mo- lukken) wegens betrokkenheid van Satudarah bij die rit. Omdat Satudarah zich bezighoudt met 'normoverschrijdend en crimi neel gedrag' wilde het college de rit niet faciliteren op zo'n zichtba re locatie. Het college blijft bij het standpunt dat het géén excuses hoeft aan te bieden. Het verwees onder meer naar het feit dat staats secretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) hetzelfde standpunt over Satudarah heeft. Dunsbergen: „Dat standpunt slaat nergens op omdat Satudarah niets te maken heeft met de motorrit voor de Molukken. De afgelopen zes jaar was die rit nooit een pro bleem." De gemeente Middelburg had de aangifte 'al zien aanko men', maar wil niet reageren. DONDERDAG 2 JANUARI 2014 De Goese burgemeester René Verhulst legt bewoners van de Van Hogen- dorplaan uit dat een feestvuur uit de hand loopt, foto Johan van der Heijden Vuurwerkvandalisme in de Goese Polder. Een deel van het interieur van een sportauto is gesmolten, foto Johan van der Heijden De Goese brandweer blust het te enthousiast opgestookte vreugdevuur aan de Van Hogendorplaan. foto Johan van der Heijden door Frank Balkenende GOES - De Goese burgeneester René Verhulst heeft zijn hielen nog niet gelicht, of de organisatie van het Nieuwjaarsfeest NYX in de Zee landhallen vraagt de politie om hulp. I Toen alles nog gezellig was tijdens het dancefeest in de Zeelandhallen. foto Johan van der Heijden I De brandweer blust een brand in een zeecontainer in de Radenhove in Middelburg, foto Roland de Jong door Michiel Bouwman MIDDELBURG - Motorclub Satuda rah doet aangifte bij het Openbaar Ministerie tegen de gemeente Mid delburg wegens laster. „Laat het OM maar eens kijken of de spier- ballentaal van de gemeente door de beugel kan", zegt Satudarah- raadsman Mark Dunsbergen. Aan de Jakob Brasserstraat in Westkapelle ging een auto in rook op. De brand beschadigde ook de gevels van twee huizen, foto Roland de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23