Jaarwisseling JAARWISSELING 22 ZEELAND brieven KNMI Veilig Wonen Nieuwjaarsnacht verloopt op straat betrekkelijk rustig; brandweer rukt 122 keer uit, met name voor brandjes. Dictee donderdag Zo, ongedeerd in 2014 gearriveerd. Dat mag een klein wonder he ten; het ongeschonden overleven van een jaarwisse ling is tegenwoordig beslist geen sinecure. Loopt u de be richten over de oud- en nieuw- jaarsincidenten even met me door? Op tientallen plaatsen in ons land werden brandweer mannen, politieagenten en am bulancepersoneel weer belaagd door drank en drugs opgefokt schoelje, en moest de ME uit rukken om het wrakhout van de samenleving uiteen te jagen. Leuk hoor, zo'n campagne 'Han den af van onze hulpverleners', maar die heeft weinig zin - de idioot die een verpleger wil be letten een gewond kind te hel pen, is zó stom dat hij waar schijnlijk toch niet kan lezen. Verder door de politierappor ten gebladerd: - Te Nieuwaal gooide een gein ponem een vuurwerkbom on der een politieauto; agente zwaargewond. - In Amersfoort staken een paar debielen een rotje in de kat z'n kont en bliezen hem op. - In Zutphen raakte een man zijn hand kwijt door onhandig gegoochel met vuurwerk. - In het Oogziekenhuis in Rot terdam werden in de nacht van dinsdag op woensdag minstens zestien oud- en nieuwvierders met ernstig oogletsel binnenge bracht. De oorzaak laat zich ra den: vuurwerk. - Te Medemblik overleed een 51-jarige man als gevolg van - wat door de politie wordt ge noemd - een vuurwerkinci dent. - Een 12 jaar oude jongen uit Terborg moet een deel van zijn hand missen na het afsteken van vuurwerk. Doorgaan? Niet nodig, de bood schap lijkt me duidelijk. Tij dens de voorbije jaarwisseling werden honderden vuurwerk slachtoffers behandeld. Jaarlijks richt vuurwerk zo'n tien mil joen euro schade aan. Bij het meldpunt Vuurwerk Overlast werden de afgelopen dagen meer dan 80.000 klachten gede poneerd. Recent onderzoek van Een Vandaag wees uit dat twee derde van de Nederlanders een verbod wenst op consumenten vuurwerk. Rutte c.s. willen daar echter niet van horen; het kabinet lijdt aan een ernstige gehoorbeschadiging. Vermoedelijk opgelopen bij het afschieten van een vuurpijl. Omwille van kostenbesparingen wordt een van de drie (automati sche) meetstations in Zeeland ge sloten. De drie stations zijn Wil- helminadorp, Vlissingen en West- dorpe. Westdorpe noch Vlissin- gen zijn representatief voor Zee land. De eerste heeft heeft een mi cro landklimaat boven de zand grond en de tweede ligt pal aan zee. Net de enige wel representa tieve: Wilhelminadorp, wordt nu opgedoekt. De keuze kan niet on gelukkiger zijn. Bureaufreaks in De Bilt zijn de enigen die zoiets kunnen bedenken. De korpschef van de politie-een- heid Zeeland/West Brabant noemt vijf gemeenten op die niet voldoen aan het Politiekernmerk Veilig Wonen en zegt dat andere gemeenten slecht scoren. Onzin, want veel burgers hebben hun woning of bedrijfspand voor zien van goed hang- en sluitwerk, maar hebben dat niet opgeven aan de politie (is ook niet ver plicht). Ook van een aanzienlijke daling van het aantal inbraken (maar 3 procent) is geen sprake. Het zijn er altijd nog 7709, waar- van slechts 8 procent wordt opge lost. Kortom: er is simpelweg te wei nig politie en dat zegt de korps chef niet. En dat hij Tilburg als goed voorbeeld aanhaalt, is mis schien niet toevallig, want daar ze telt nu de politie-eenheid Zeeland/West Brabant. Ik ben er van overtuigd dat de andere ge meenten ook hun best doen. De korpschef doet er goed aan zijn cijfertjes eens beter te analy seren. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Meegeschreven met het Groot Dictee der Nederlandse Taal? Als tekst een fiasco voor de gemiddel de Nederlander. De jury in Den Haag moet eerst kijken naar cor recte spelling. In de dicteewereld is desgevraagd voldoende kennis voorhandenTelkenjare zitten er blunders in de tekst: koffïege- dronken (los: te gek), groot dictee (hier kleine letters), bij onder- werp 'media' hoort 'reflecteerden' (meervoud), 'zozeer' in GB, VD heeft synoniem 'zo zeer', 'zo dan' fout rekenen terwijl 'zodan' niet bestaat.Ook kende dat 'stijlge- doe' te veel discutabele zaken: groot dictee dat koffiedrinkt (wel leuk in de context van zin 1), waar om alleen fouten in zin 4-8 en niet die in 1 en 3 (irriteren wij ons), hoort (behoort), waarmee (echt fout?), begeestering (fout?), fetisj (velen kennen het woord niet), wapening (wapen), ons in ziens (echt fout?), inactieve activi teit (stijlbloempje in plaats van fout?) en verre van (ver van?). En fin, gauw vergeten, uithuilen en opnieuw beginnen! Rein Leentfaar Dorpsstraat 46, Breskeris MIDDELBURG - De jaarwisseling in Zeeland is op straat relatief rustig verlopen. Hulpdiensten rukten vooral uit voor brandjes, in totaal 122 keer. De politie had wel de handen vol aan dancefeesten in de Zeelandhallen in Goes en het tot discotheek omgetoverd Rey- naertland in Hulst, waar zeven mensen werden aangehouden. In Hulst liep het rond kwart over drie uit de hand, nadat een beveili ger was mishandeld door een be zoeker. De 18-jarige dader uit Hulst bleek ook twee feestgangers te hebben toegetakeld. Een 17-jari- ge Hulstenaar raakte kort daarna slaags met een bezoeker, die door een ruit werd gedrukt en daarbij gewond raakte. Een 21-jarige plaatsgenoot mocht mee naar het bureau, omdat hij een agent op zijn hoofd had geslagen. Tijdens het transport trapte hij een agent tegen zijn been. Verder werden twee Hulstenaren aangehouden voor belediging en het niet opvol gen van een bevel. Om tien over half zes pakte de po litie een 19-jarige man uit Hulst op voor een zedendelict. Het slachtoffer is door een dokter be handeld. Alle verdachten zitten vast in Torentijd in Middelburg. In Goes trok het dancefeest NYX zo'n 4000 bezoekers. Dat maakte al een valse start door op oudjaar te melden dat bezoekers het zon der hoofdact dj Gregor Salto moes ten doen, omdat organisator Troy Evenementen BV uit Bergen op Zoom te laat een vergunning voor een verlenging van het feest had ingediend bij de gemeente. De ergernis ontstond echter voor al doordat massaal toegestroomde bezoekers soms een uur in de kou moesten wachten voordat ze de veiligheidscontrole waren gepas seerd. Ook bij de garderobe liep het al snel mis. Om de gemoede ren te bedaren, werd de hulp van de politie ingeroepen. De organi satie had conform de vergunning zelf 30 man beveiliging rondlo pen. Later die nacht besloot de or ganisatie de deuren te openen en iedereen zonder verdere controle binnen te laten. Na afloop be zweek de garderobe al snel onder de druk van duizenden vertrek kende gasten. Daarbij werden kle dingrekken omgegooid. Zo'n vijf tig bezoekers raakten daardoor hun jas kwijt. Een deel van de be zoekers weigerde de hal te verla ten. Om onrust te voorkomen, zag de politie zich genoodzaakt de hal schoon te vegen. Tijdens het tumult raakten twee poli- De brandweer rukte uit voor 122 brandjes, waarvan meer dan de helft zich op Walcheren afspeelde. tieauto's beschadigd. Ook werden drie verdachten aangehouden. Een 19-jarige jongeman uit Mid delburg sloeg een EHBO'er en be ledigde een agent. De verdachte is ingeslotèn. Verder kreeg een Mid delburger (22) op het politiebu reau een bekeuring omdat hij een agent beledigde. Daarnaast werd een jongeman (gegevens nog niet bekend) aangehouden omdat hij geen gehoor gaf aan een bevel van een agent. Buitenom de dancefeesten hield de politie een 36-jarige vrouw uit Axel thuis aan, omdat ze op de Savornin Lohmanlaan in haar woonplaats met haar auto tegen een geparkeerde auto was gebotst. De vrouw die 3,5 keer zoveel had gedronken als is toegestaan, was daarop naar huis gelopen. De politie hield op de Molenweg in Schore drie jonge mannen uit Utrecht aan. Zij worden ervan ver dacht dat ze hebben ingebroken in een woning in de Plataanstraat in Bergen op Zoom. In totaal verrichte de politie ze ventien aanhoudingen in Zee land. Het aantal vuurwerkslachtoffers bleef beperkt. Op oud jaarsdag ont plofte in Krabbendijke vuurwerk in iemands gezicht. Het slachtof fer is naar het ziekenhuis gé bracht. In een woning in Axel nam de po litie na een tip 22 kilo illegaal vuurwerk in beslag. In Zaamslag bliezen vandalen een bushokje oP- De brandweer rukte 122 keer uit voor allerlei brandjes, waarvan ruim de helft op Walcheren. Daar brandden onder meer een auto (Westkapelle) en een zeecontai ner (Middelburg) uit. De garderobe bleek de achilleshiel van het NYX-feest in de Zeelandhallen, foto Johan van der Heijden Willem van Dam Meeste tumult Voor meer columns; www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede op dancefeesten door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22