ZEELAND Zeeuw kiest andere zorgverzekeraar aimanak Voordrang Dancefeest loopt uit de hand Meer mensen gestorven dan geboren en meer vertrekkers dan nieuwkomers. Eind 2013 telde provincie 380.784 inwoners. treur bi roman Dartster Krappen stc Lakeside voor een la MIDDELBURG - De daling van de Zeeuwse bevolking heeft zich het afgelopen jaar onverminderd voortgezet. Volgens tellingen van de dertien gemeenten woonden er op 30 december 380.784 men sen in Zeeland, 330 minder dan aan het begin van 2013. De krimp wordt duidelijk veroor zaakt doordat in de provincie meer mensen zijn gestorven dan er werden geboren. Ook verhuisden er meer mensen uit Zeeland dan er zich hier nieuw vestigden in het afgelopen jaar. De grootste veer werd gelaten in het noordelijkste deel van de pro vincie. De gemeente Schouwen- Duiveland zag haar inwonertal met 193 mensen slinken tot 33.863. Daar vertrokken er 1018 naar elders en overleden 375 inwo ners. Ook Borsele (-tps), Hulst (-104), Tholen (-90) en Sluis (-73) zagen de bevolkingsomvang verhou dingsgewijs fors teruglopen. In Veere (-32), Goes (-19) en Terneu- zen (-2) bleef de schade nog enigs zins beperkt. Middelburg wist het verlies van 2012 grotendeels weer in te lopen. De provinciehoofdstad groeide met 158 nieuwe inwoners en boek te daarmee het beste resultaat. Middelburg noteerde als enige Zeeuwse gemeente zowel een ge boorte- (65) als een vestigings overschot (93). Ook Reimerswaal hielp de Zeeuwse balans nog enigszins in stand te houden met een groei van 83 inwoners, vooral te danken aan een uitzonderlijk groot geboorte-overschot (113). Het grootste sterfte-overschot komt in 2013 op naam van de ge meente Terneuzen (158), op af stand gevolgd door Hulst (110), Sluis (99), Vlissingen (93), Schou- wen-Duiveland (89), Goes (88) en Noord-Beveland (14). Terneuzen telt met 54.727 burgers ook nog altijd de meeste inwo ners in Zeeland. Middelburg en Vlissingen (+18) sloten 2013 af met respectievelijk 47.681 en 44469 inwoners. Goes (36.952) en Schouwen-Duiveland maken die top vijf compleet. De kleinste ge meente Noord-Beveland zag het inwonertal met 24 groeien tot 7534 mensen. Terneuzen noteerde ook verre weg het grootste vestigingsover schot (156). De gemeenten die de meeste inwoners zagen vertrek ken ten opzichte van het aantal nieuwkomers (vertrekoverschot) waren Borsele met 153 mensen, Tholen (140) en Schouwen-Duive land (104). Bijna 42 procent kiest voor 2014 een andere zorgverzekeraar. Het zijn vooral hoger opgeleide vrou wen die sneller de overstap naar een andere verzekeringsmaat schappij maken. Dat blijkt uit het Nationaal Zorgonderzoek 2013. Belangrijkste oorzaak is dat inwo ners van Zeeland het minst collec tief verzekerd zijn en daardoor minder gebonden zijn aan één verzekeraar. Daarnaast wonen er in Zeeland relatief minder chro nisch zieken, wat het overstappen naar een andere verzekeraar aan zienlijk eenvoudiger maakt. Inwoners van Friesland (15 pro cent) en Noord-Brabant (19 pro cent) stappen het minst vaak over van zorgverzekeraar. De taal machtig is die vierjarige knul nog niet helemaal. Maar de spijker op de kop slaan kan hij als de beste. Bij de zoveelste poging die zijn moe der ondernam om haar kleuter vei lig via het zebrapad naar de over kant van een razenddrukke straat te loodsen, was één blik op zijn ge frustreerde - want door iedereen straal genegeerde - moeder voor hem genoeg om een passend oordeel over het voorbijrazende verkeer te vellen. „Die mensen in die auto's hè mam, die hebben zeker voordrang DONDERDAG 2 januari 2014 krimpt met 330 mensen Zeeland door Marcel Modde GOES - Hoofdact Gregor Salto viel te elfder ure af, toch leek het NYX Nieuwjaarsfeest in de Zeelandhallen een gezellig dancefeest met een fraaie lasershow te worden. Organisator Troy Evenementen schoot ech ter in eigen voet door lange wachttijden bij de entree en de garderobe. O pagina 22 en 23: meeste tumult op dancefeesten Boze bezoekers zorgden ervoor dat de politie de hal moest ontruimen. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Van alle provincies telt Zeeland de meeste mensen die overstappen naar een andere zorg verzekeraar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21