In machine ghost in kerk op zoek naar emoties Tlirnclubs op cursus Hai Raymond, Onrust om brief over reumazorg KOESTERCHALLENCE 24 ZEEUWS-VLAANDEREN De band, want dat is in machine ghost toch bovenal, doet overigens niet zijn best om esoterisch over te komen. De bezoekers van de presentatie van de tweede cd van Stringquartet No 9 op de eerste zondagavond van december zijn geen lid van een geheim of ge heimzinnig genootschap, maar fans van het eerste uur, vrienden en bekenden. Ze zitten in de Catharinakerk, om dat dat gebouw bij toeval de vaste oefenruimte van in machine ghost is geworden. Het was dan ook niet meer dan logisch om geen toegangsprijs te vragen, maar be zoekers een vrijwillige bijdrage voor de kerk te laten geven, stel len Marc Suijkerbuijk, Paul van Meijl en Eddy de Putter. De drie bandleden kennen elkaar als voormalige Terneuzense buurt genoten van kindsbeen af. Als pu bers speelden ze al met elkaar: ge woon voor de lol. Ze maakten sa men muziek, maar niet eerder in een groep, laat staan als band. Als er al een initiator van in ma chine ghost moet worden ge noemd, dan is het Marc. Die wil de de muziek die hij eerder als Corpus Dei de wereld in slinger de een bredere basis en - vooral ook - een groter publiek geven. Dat kon door gedichten of tekst flarden van gerenommeerde dich ters en schrijvers (Sylvia Plath, Thomas Eliot, William Yeats, Louis Ferdinand Celine, Fjodor Dostojevski en Franz Kafka) in de muziek, te verweven en door bij het afspelen van 'soundscapes' beelden op de achtergrond mee te laten draaien. En hoewel Mare ziet (en vreest) dat machines de wereld overne men, laat hij horen dat mensen de ziel en geest van die machines besturen. De ghost van de mens neemt de regie van de machine over als de mens dat wil. „Half mens, half machine geeft in ma chine ghost aan. We trekken de geest, of zo je wilt de ziel, uit het materiële via de muziek." Muzi kanten winnen het meestal van machines, dus had Mare zijn ma ten Eddy en Paul nodig. Die za gen, na een paar keer jammen en oefenen, de muziek én de vor ming van een band direct zitten. Als mensen van vlees en bloed maken ze live-concerten letterlijk levendiger. En ze bewijzen dat muzikanten toch altijd weer an ders klinken dan geluiden uit een machine. „We staan altijd open voor het meespelen van gastmuzi kanten. We testen nu bijvoor beeld uit of een cellist wat aan on ze nummers kan toevoegen", meldt het trio. Het contrast in machinaal en men selijk gevoelig kan groot zijn, doel stelling blijft om, al dan niet hefti ge, emoties bij mensen op te wek ken. „De gedichten en strofen die in onze nummers worden ver werkt, zitten er in omdat ze ons persoonlijk raken", verklaart Mare. En hoewel vorm belangrijk is voor de drie muzikanten willen ze met muziek hetzelfde bereiken als hun inspiratiebronnen met woorden: mensen raken. Zaterdag 25 januari speelt in machi ne ghost in de Grote Kerk in Groede. Thor uit Sas van Gent, Olympus uit Vogelwaarde, 1\irn'87 uit Oost burg en EMM uit Terneuzen doen dat met steun van chemieconcern Dow. Ze volgen de cursus 'Meer Vrijwilligers in Kortere Tijd' van Sportservice Noord-Brabant. In Spierpijn Ray, spierpijn. Op plekken waarvan ik tot nu niet wist dat het daar zo'n pijn kon doen. Dat is het resultaat van mijn eerste weken trainen in mijn 'Burn Calory groepje'; mei den en dames die allemaal willen afvallen en in shape geraken. Zij trainen al enkele maanden in tensief en ik loop hopeloos ach ter. Maar, het eerste resultaat is er; na kilometers cardio, roeien en flink bodypumpen drie keer per week zijn er al kilo's af en ik ben, volgens het meetlint, wat strak ker. Maar ik ben er nog lang niet. Hoeveel er af moet? Ha! Heel wat. Hoeveel? Zeg ik niet. En ook niet hoeveel ik nu weeg. Laat ik het er op houden dat ik volgens mijn BMI-index nogal te klein ben- Ik ben eerlijk; ik zegde een paar weken geleden mijn deelname aan de Challenge toe, maar zo van harte was het niet. Ik heb een gloeiende hekel aan sport. De laat ste keer dat ik me er aan waagde, was toen ik nog studeerde, ruim vijftien jaar geleden. Fitness. Het duurde niet lang. Ik was het al snel beu. En ja, toen ging het hard. Ik ging van curvy, naar mol lig, naar ronduit te zwaar. En het bleef een stijgende lijn. Maar nu is er het besef; als ik er nü niet wat aan doe, dan komt het er nooit van. Mijn groepje en jij houden me gemotiveerd en ik heb met al onze lezers duizenden stokken achter de deur. Opgeven is geen optie. Ik ga die berg op, niet als slanke den - ik hou graag nog wat rondingen over -, maar wel vele kilo's lichter. Een paar weken geleden ontmoet te ik voor het eerst Bauke, mijn 'ei gen' trainer. De man van wie ik dacht, dat ik hem intens zou gaan - haten. Maar hij doet het zo leuk, L_| j V pi I 'X pept ons op, hoort begripvol ons X AvXl geklaag aan over wat we allemaal niet mogen eten en maakt zelfs het wekelijkse weegmoment draaglijk. Hij sleept me door al die sporturen. Maar Ray, ik vind het nog steeds niet leuk, dat spor ten. Jij hebt inmiddels het licht ge zien, je roept vrolijk „ik mag weer!" en staat een kwartier later gutsend van het zweet op de crosstrainer. Bij mij is het nog steeds van te moeten. Laat ik het maar zo zeggen: ik had heel wat meer plezier met aankomen, dan nu met afVallen. Toitoitoi! Sheila aar beginnen we aan Nee, ik moet anders begin nen. We gaan het doen! Ik had er graag de woor den 'gewoon even' bijgezet, maar zo simpel is het nu ook weer niet. We moeten aan de bak. Samen, apart en in een groep. Ik vind het prettig dat we bij Koesterchallen- ge kunnen aanhaken, een groep Zeeuws-Vlamingen die sinds sep tember onder professionele bege leiding traint om hetzelfde doel als wij te halen: het beklimmen vier praktijkgerichte workshops zetten de turnclubs vijf stappen om meer vrijwilligers te werven. Het plichtsbesef bij de leden moet worden aangewakkerd, on der het motto 'iets voor je vereni ging doen, hoort erbij'. Aan leden van de verenigingen wordt dan voortaan ook niet meer gevraagd óf ze iets willen doen, maar wat ze willen doen aan vrijwilligers werk. Zo'n honderd andere vereni gingen in Nederland volgden eer der deze cursus. MIDDELBURG - Reumapatiënten die bij CZ verzekerd zijn, maken zich grote zorgen over een brief van Stichting Reumazorg Zuid West Nederland. Die ontving de afgelopen dagen meer dan dui zend verontruste telefoontjes. Zeven reumatologen die zich van af juli 2014 verenigen in Reuma zorg Zuid West Nederland roe pen 8800 Zeeuwse en West-Bra bantse reumapatiënten op voor 2014 hun zorgpolis te veranderen naar een restitutiepolis. Doen ze dat niet, dan lopen ze volgens de specialisten het risico dat behan delingen niet volledig vergoed worden en dat ze moeten uitwij ken naar artsen buiten Zeeland. De reumatologen, van wie drie in Zeeland werken, richten een zelf standig behandelcentrum op. De belangrijkste reden is een drei gend tekort aan reumatologen. Van de zeven gaan er drie binnen vijf jaar met pensioen. Volgens de artsen kunnen ze door verzelfstan diging beter samenwerken en is het aantrekkelijker voor nieuwe lingen om in de regio te werken. CZ heeft voor 2014 geen contract met het behandelcentrum afgeslo ten. „Wij moeten dat voor 19 no vember bepalen. Het behandelcen trum was er niet klaar voor", zegt een woordvoerder van CZ. De reu matologen bestrijden dat. Volgens CZ hoeven reumapatiën ten niets aan hun zorgverzeke ring te veranderen. door René Hoonhorst HENGSTDIJK - De Heilige Catharina- kerk van Hengstdijk past 'in machi ne ghost' als een handschoen. Ce luiden uit de laptop annex synthesi zer (de machine), gitaar en basgi taar resoneren prachtig tussen de muren en ramen van het godshuis, terwijl de mystiek van de muziek en de vaak poëtische teksten extra lading meekrijgen door de plaats van spelen: het altaar. I Paul van Meijl, Mare Suijkerbuijk en Eddy de Putter (vlnr) vinden in de Hei lige Catharinakerk nog meer mystieke inspiratie, foto Ronald den Dekker door Raymond de Frel TERNEUZEN - Leden van vier Zeeuws-Vlaamse turnverenigingen volgen een cursus om hun tekort aan vrijwilligers op te lossen. In vijf maanden PZC-verslaggevers Sheila van Doorsselaer en Raymond de Frel hebben zich een gezamenlijk doel gesteld: eind mei beklimmen ze de Alpe d'Huez. Ze haken aan bij het Zeeuws-Vlaamse sportproject Koester- challenge. Vanaf januari berichten zij in de wekelijkse rubriek Over de top over hun persoonlijke drijfveer om meer te sporten en anders te eten. Vandaag geven ze de aftrap. Vanaf januari verschijnt Over de top elke zaterdag in de PZC. I Sheila en Raymond volgen aparte train door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 80