Musharraf 2014 wordt cruciaal voor belaagde sultan Erdogan ar B a a «egag' Compleet verzorgd BUITENLAND 7 289 424 524 Ga naar Kras.nl/allegro of bel 0900-9697: KRAS tie de opdracht gaf hem als land verrader te vervolgen. Tot groot ongeloof van Musharraf, krijgt Sharif bijval van een van zijn laat ste trouw steunpilaren. Partijlei der Chaudhry Shujaat Hussain van Musharrafs voormalige Paki staanse Moslim Liga Q_bevestigt dat de ex-president eigenhandig de noodtoestand uitriep. Musharraf beweert dat die beslis sing tijdens een kabinetszitting was genomen. „Musharraf duldde geen kritiek. Wij mochten slechts de woorden 'yes, sir' uitspreken", aldus Hussain. Premier Nawaz Sharif lacht bij dit alles in zijn vuistje. Sinds hij on langs de grijze, onbekende gene raal Raheel Sharif tot legerchef be noemde, weet de premier dat hij ook die weg voor zijn vijand Mus harraf heeft afgesneden. Vermoe delijk wordt Musharraf, opnieuw na tussenkomst van Saudi-Ara- bië, door Sharif na een lang pro ces het land uitgegooid. (2004, meer dan 300 doden) en het Doebrovka-theater in Moskou (2002, ruim 160 doden) plaatsvin den. Er is geen aanleiding om aan te nemen dat in Sotsji de beveili ging zuiverder op de graat zal zijn, want omkoping begint vaak al eerder in de keten. President Poetin heeft de spelen gekoppeld aan zijn prestige. Daar om zal hij de komende dagen nog wel eens zwetend wakker wor den. Alle 'positieve' uitstraling rond de amnestiewet voor Cho- dorkovski, Greenpeace en Pussy Riot is alweer vergeten. het inperken van de macht van het Turkse leger. Langzaam kwamen er - achter de schermen - scheuren in het ver bond tussen Gülen en Erdogan. Fethullah Gülen zou de steeds au toritairder wordende premier steeds minder pruimen. Erdogan, die alles in het land onder zijn controle heeft gebracht, bekriti seerde de 'parallelle' macht van de Hizmet. Een maand geleden ging Erdogan in de aanval door te verkondigden dat de speciale leshuizen - waar miljoenen studenten in het week end worden klaargestoomd voor universiteitsexamens - gesloten worden. Een groot deel van deze dershanes wordt gerund door de Gülenbeweging. Er volgde een pe riode vol moddergooien tussen Er- dogan-aanhangers en Gülenisten, met het corruptieschandaal als cli max. Drie ministers stapten op, waarna Erdogan het halve kabinet verving; evenals een groot aantal politie-functionarissen. De offi cier van justitie die het corruptie onderzoek leidde, is door regering van de zaak gehaald. „We zijn nog niet klaar met u", zo dreigde Erdogan zelfs. De laatste dagen werd weer pijnlijk duidelijk dat er in Türkije geen sprake is van een onafhankelijke rechtsorde. De vraag is of de APK door dit al les stemmen zal verliezen bij de regionale verkiezingen? Ligt Erdo- gans achterban wakker van cor ruptie? Waarschijnlijk niet. Voor veel Türken hebben alle politici nu eenmaal vuile handen. Komt het verkwanselen van de schei ding der machten hem duur te staan? Waarschijnlijk niet. Veel AKP-stemmers kijken naar de nieuwe wegen en parken in de wijken, naar de verbeterde ge zondheidszorg, naar de economi sche groei van de afgelopen jaren. Erdogans echte probleem is dat in vesteerders en aandelenbeurzen niet houden van schandalen, cor ruptie en woedende menigtes op straat. De gestage waardedaling van de Turkse lira kan zelfs sultan Erdogan te veel worden. Erdogans zelfvertrouwen mag dan ongekend groot zijn, 2014 zal - of de Turkse leider nu wil of niet - een beslissend jaar worden. Tot twee keer toe mogen de Tür ken volgend jaar naar de stembus. In maart voor de regionale verkie zingen en aan het eind van het jaar wordt een president gekozen. Die laatste rol ziet Erdogan graag voor zichzelf weggelegd. Of hij die verkiezingen ook gaat winnen? Erdogans aanzien loopt dezer dagen een grote deuk op. De zoveelste dit jaar. Türkije heeft een warme zomer achter de rug. Met vele demonstraties en liters traangas. Een lokaal protest tegen de kap van een aantal bomen in het Gezipark in Istanbul leidde tot een ongekende landelijke be weging tegen het autoritaire regi me van Erdogan. Het keiharde op treden van de politie en de onver zoenlijke woorden van de pre mier leidden ook tot veel kritiek uit het buitenland. En nu is er het omkoopschandaal dat onder meer draait om steek penningen bij de aanbesteding van overheidsbouwprojecten. Tientallen mensen, onder wie fa milieleden van ministers, zijn ge arresteerd. Opnieuw schreeuwen woedende Türken op straat om Er dogans aftreden. Opnieuw walmt er traangas op het Taksimplein. Opnieuw roept de premier dat hij het slachtoffer is van een buiten lands complot. Maar er is meer. Dit keer kraakt het in Erdogans ei gen kring, bij oude vrienden en voormalige vrienden. Oude kame- raden van het eerste uur verlaten zelfs de partij. De invloedrijke Gülenbeweging (in Türkije onder volgelingen be kend als Hizmet ofwel De Dienst) zou de aanzet hebben gegeven tot het corruptieonderzoek. Deze ge matigde moslimbeweging van Fet hullah Gülen, een invloedrijke is lamitische prediker die in zelfver kozen ballingschap in de VS woont, is omstreden. Gülen heeft aanhangers en scholen over heel de wereld. In Türkije heeft de Hizmet grote invloed binnen justitie, politie én politiek. De eerste jaren werd Er dogans AKP dan ook gesteund door Gülen. Zo zou de beweging een grote rol gespeeld hebben bij Opnieuw schreeuwen woedende Turken op straat om het aftreden van Erdogan Het werd weer pijnlijk duidelijk dat er in Turkije geen sprake is van een onafhankelijke rechtsorde t DINSDAG 31 DECEMBER 2013 Exclusief bij Kras: riviercruises per MS Allegro***'. Boek vóór 4 januari en profiteer van korting tot wel 25 p.p.! Kennismakingscruise Vanuit Amsterdam naar Schoonhoven, Dordrecht, Heusden, Nijmegen en Arnhem Inclusief alle maaltijden Personenlift aan boord Kras-reisleiding tijdens reis Vertrek: 29/4 Zie: Kras.nl/91092 5 dagen v.a. IJselmeer en Texel Vanuit Arnhem naar o.a. Kampen, Lemmer, Leeuwarden, Harlingen, Texel en Volendam. Inclusief alle maaltijden Personenlift aan boord Kras-reisleiding tijdens reis Vertrek: 17/5, 28/6, 2-23/8 Zie: Kras.nl/91037 Zuidelijke Rijn en Moezel Vanuit Keulen naar Andernach, Cochem, Bernkastel, Zeil, Beilstein en Koblenz. Inclusief alle maaltijden Busreis NL - Duitsland v.v. Kras-reisleiding tijdens reis Vertrek: 14/6,19/7, 6-27/9 Zie: Kras.nl/91042 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. Pflj/en P.p o.b.v. 2 pejv excl./is.koMener CaUmiteilenfonds in Sotsji Het wrak van de trolleybus na de explosie gisteren in Volgograd. Bij de aanslag kwamen zeker 14 men sen om het leven en raakten er 28 gewond, foto EPA ANALYSE CORRUPTIESCHANDAAL door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Gaat premier Erdogan het grote corruptieschandaal dat het land in zijn greep houdt, overle ven? De Turkse leider zelf twijfelt daar geen moment aan. Hij is ervan overtuigd dat zijn aanhangers wel zien dat hij het slachtoffer is van een buitenlands complot. Premier Recep Tayyip Erdogan foto Adem Altan/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7