Laatste kans Rechtbank stuurt veelpleger (45) voor twee jaar naar ISD-inrichting HALVE PRUS! DELSCHER ZEELAND 23 commentaar Hoge stroomprijs ook fataal voor Zalco-zusje Aldel Vlaamse loods had twee keer te veel gedronken LAATSTE DAG Nederland lijkt toe aan een ander oudejaarsfeest. De ongeremde knalfuif nadert haar houdbaarheidsda tum. Een ruime meerderheid heeft zijn buik vol van vuur werk. Dat is geen wonder. Jaar op jaar is er ernstig letsel, veel overlast en angst, en grote scha de. En de traditie dan? Op een recente stelling van deze krant gaf een kleine meerderheid aan, daar geen boodschap aan te hebben. Oud Nieuw kan volgens heel veel mensen best zonder al dat geknal. De boodschap aan iedereen die toch met vuurwerk de straat op gaat, is duidelijk: let een beetje op wat je doet, bescha dig niemand en niks, jaag nie mand angst aan, ruim na afloop de troep op. Als deze simpele regels ook deze jaarwisseling weer te moeilijk blijken, heeft de overheid weinig andere op ties dan ingrijpen. Het draag vlak voor een vuurwerkverbod is er. Maar het is mooier als de feestvierders uit eigen bewe ging wat beschaving tonen. DELFZIJL - Aluminiumfabriek Al- del in Delfzijl, het zusje van het vroegere Zalco in Nieuwdorp, moet de poort sluiten. De recht bank sprak gisteren het faillisse ment uit. Aluminiumsmelter Aldel verkeer de al langer in financiële nood. In oktober ontving Aldel nog 8 mil joen euro subsidie van het Rijk en de provincie Groningen. Aldel zat onder meer in de problemen doordat het bedrijf aanzienlijk meer geld kwijt was aan elektrici teit dan concurrenten in bijvoor beeld Duitsland. Een oplossing daarvoor zou een directe elektrici- teitslijn naar Duitsland zijn ge weest. Met de subsidie kreeg Al del de tijd en financiële ruimte om dat plan uit te werken. Dat bleek 40 miljoen euro te kosten. Het Rijk en eigenaar Gary Klesch (die ook Zalco bezat) weigerden dat bedrag op tafel te leggen. Bij Aldel werken ongeveer 320 mensen. Het faillissement kost ook nog eens zo'n vierhonderd ba nen bij de toeleveranciers van Al del, zo verwacht bestuurder Al- bert Kuiper van FNV Bondgeno ten. VLISSINGEN - Een Vlaamse loods (55) heeft zondag een zeeschip be geleid, terwijl hij bijna twee keer zoveel alcohol had gedronken als toegestaan. De kapitein van het schip dat hij had beloodst, trok aan de bel. Bij terugkeer in de Vlissingse Koop manshaven is de loods door de po litie gecontroleerd. Hij blies 405 ugl. De limiet is 220 ugl. De Vlaming was verbaasd over het resultaat van de blaastest. Hij zei tijdens de lunch één glas rode wijn te hebben gedronken en voelde zich in staat om te werken. Tegen de loods is proces-verbaal opgemaakt. De man stapte op 6 september in Middelburg een kledingzaak bin nen, pikte een blazer uit een rek en vertelde de verkoopster dat zijn moeder was overleden, kon nadat zij de blazer had gekocht. Of hij de blazer mocht ruilen. Het zelfde gebeurde bij een parfume riezaak. Toen zou zijn moeder ook net zijn overleden nadat ze een geurtje had gekocht. Dezelfde dag was het raak in Goes. Toen wilde hij de zogenaamde pas ge kochte jas van zijn - overleden - moeder ruilen. Bij een andere kle dingzaak ging het mis. Toen was niet zijn moeder, maar een nicht je overleden, en rook het perso neel onraad. De politie werd ge beld en de oplichter kon kort daar na worden aangehouden. Volgens de man was hij door om standigheden gedwongen. Net uit detentie, geen geld, geen woning, niet verzekerd en psychisch man keerde hij van alles. Hij kon niet worden geholpen en zat dus in een vicieuze cirkel. Ook was hij van mening dat oplichting de minst erge vorm van criminaliteit was. Het strafblad van de man, die zich sinds de jaren negentig bezig heeft gehouden met diefstal, op lichting en verduistering bedraagt inmiddels 37 pagina's. Daarnaast heeft hij zeven behan- deltrajecten achter de rug en liep hij deze keer nog in twee proeftij den. PRIJZEN v;;i.'. Veertoestel speeltuin 465 euro Hardhouten bank 372 tot 483 euro Bloembak 655 tot 867 euro Brievenbus 750 euro Omnidunk 1164 tot 1553 euro DINSDAG 31 DECEMBER 2013 het vaak ontgelden door Ad Roos MIDDELBURG - Een 45-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisteren voor drie oplich tingen en één poging daartoe door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot de ISD-maatregel: een verblijf van twee jaar in een inrich ting voor veelplegers. Ook moet hij nog twee maanden uitzitten van een eerder vonnis. Het vonnis was conform de eis. Voor het vervangen dan wel herstellen van enkele veelvuldig vernielde spullen Nieuw bushokje: 5000 euro. Verkeersbord: 50 tot 75 euro (exclusief plaatsing). Ticketautomaat: 8500 euro (exclusief plaatsing). Herstel twee ingeslagen ruiten van bushokje: 998 euro. Manuren voor reparatie twee vierkante meter aan losse straatstenen: 51 euro. - v-Ct v 'f y" - - ""*V -** infographic Rob Paardekam MapnMM Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71