Zeven jaar heeft de Astrid hen al leen maar geluk gebracht. Tot deze zomer toen hun 'piratenschip' voor de Ierse kust zonk. 2013 IN BEELD 17 ayday, mayday. Met die woorden begon de nachtmerrie. Het was 24 juli, precies 12.00 uur. Het zeil schip de Astrid met aan boord 30 men sen was een speelbal van de golven ge worden. De motor was uitgevallen. Pieter de Kam uit Kamperland voer met een kleine bemanning en zo'n 25 jongeren van Oysterhaven naar Kins- ale. Een te verwaarlozen afstand voor het 42-meter lang stoere schip. Alles kwam rond het middaguur sa men, wat niet samen moest komen. De storm, de stroming, maar vooral het water dat in de diesel was geko men. Naar de oorzaak daarvan is on derzoek gedaan met het resultaat dat hetbuiten zijn schuld in de tank is gekomen.' De ervaren zeerot ging toen de motor stilviel naar de machinekamer en pro beerde er weer beweging in te krij gen. „Het was zinloos. Ik heb toen be sloten om de zeilen te hijsen." Dat leek goed te gaan, maar de Astrid kwam niet op snelheid. Ze voeren am per twee knopen, terwijl ze de rotsen dreigend dichterbij zagen komen. Pieter: „Met die lage snelheid kunnen we niet overstag gaan. In de buurt voer een bootje. Ik kreeg contact met de schipper en vroeg of hij een zetje wilde geven, zodat we overstag kon den gaan. Dat is in Nederland geen gekke vraag, maar in Ierland wel. Die man weigerde. Vermoedelijk omdat hij bang was dat zijn boot schade op zou lopen. Dan krijg je een nieuwe, zei ik nog. Maar hij liet ons zitten." De Astrid was stuurloos. De Kust wacht die maar een klein eindje hoef de te varen, 'deed er lang over'. Te lang in elk geval om nog een lijn uit te gooien en de Astrid naar veiliger water te trekken. En toen eindelijk de reddingsboot kwam, besloot Pieter di rect tot evacuatie. „De eerste zes trai nees (jongeren combineerden een zeil vakantie met zeillessen) sprongen in de boot. Die hadden jonge botten. Maar ik wist wel dat niet iedereen de ze sprong zou kunnen maken. We hebben toen onze driehoeks reddings vlotten gebruikt en iederen een voor een op het vlot geduwd." Pieter ging als laatste van boord. „Ik ben de hele reddingsactie kalm geble ven, tot Ineke belde." Ineke de Kam reist bijna altijd mee, maar deze keer bleef ze thuis. „Ik volg dan vanuit huis het schip via marinetraffic.com", zegt Ineke. „Ik werd die ochtend wak ker met een naar voorgevoel. Ik weet ook niet waarom, maar ik dacht: het gaat niet goed met Pieter en het schip. Ik keek op de site en zag dat de Astrid geen positie meer had." Ze belde Pieter. Hij stond net aan de wal. Hij nam op en zei dat alle beman ningsleden en de jongeren die zeilles sen volgden gered waren. „Maar dat de Astrid aan het zinken was. En toen begon hij te huilen." Ook nu maakt de herinnering weer veel emoties los. „Het is een rouwpro ces. De verwerking wordt bemoeilijkt door de trage afwikkeling door de ver zekeringsmaatschappij. De berging is nu betaald en nog een paar andere gro te bedragen. Maar wij krijgen nog geld en de jongeren ook. Die zijn alles kwijtgeraakt. Ze gingen met een T-shirt en broek van boord. De smart- phones, laptops, alles ligt op de bo dem." Ineke (63) zal nooit meer varen. „Ik doe vrijwilligerswerk en ik wil mijn kleinkinderen vaker zien." Pieter (63) kan het zoute water nog niet missen. „Als ik een schip zie, dan denk ik al leen maar dat ik daar op wil zitten." Ik werd die ochtend in juli wakker met een naar voorgevoel DINSDAG 31 DECEMBER 2013 De Ierse kust verslond alles door Edith Ramakers De gemoederen lopen maandag 29 juli hoog op bij vakantiepark Marina Beach op de Braakman bij Hoek. De hulpdiensten rukken en masse uit om te voorkomen dat de vlam in de pan slaat. Honderden mensen zijn boos omdat ze hun geboekte vakantie huisje niet in kunnen. Velen krijgen dat pas te horen, nadat ze al uren in de brandende zon in de rij hadden gestaan, foto Mark Neelemans Behalve Nederland, krijgt ook België een nieuw koningspaar. Ko ning Albert II maakt op 21 juli plaats voor zijn zoon Filip en diens vrouw Mathilde. Met 'Leve België!' in drie talen, sluit ko ning Filip de plechtigheden rond zijn eedaflegging af. Hij is de zevende koning der Belgen, foto Robin Utrecht Ineke en Pieter de Kam: een scheepsbel en veel mooie herinneringen zijn de overblijf selen van de Astrid. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53