'Onvoldoende saldo' basis voor debuutroman 30 CULTUUR Voor de zesde keer geven Ko de Laat en Coenraedt van Meerenburgh hun oudejaarsshow in De Drvkkerij. MIDDELBURG - 'Wat is het jaar weer snel voorbijgegaan', wordt vaak verzucht op een dag als van daag. Toch blijkt er in zo'n snel vervlogen jaar vaak veel te kun nen gebeuren. Coenraedt van Meerenburgh (pseudoniem voor Marcel van den Driest) uit Vlissin gen en Ko de Laat uit Tilburg ne men vanmiddag in de Drykkerij in Middelburg het jaar 2013 op lu dieke wijze door. Zij doen dat in de vorm van 52 snelsonnetten, één voor elke week. Beiden leveren al jaren wekelijks zo'n sonnet voor de website: ge- dichten.nl; De Laat doet dat op dinsdag, Van Meerenburgh levert op woensdag zijn bijdrage. De overige deelnemers aan deze ge dichten-website zijn: Frank Fabi an van Keeren, Nico Noorman, Axel van der Ende, Hendrik te Pas- ke en Aar Noordam. Het Zeeuws/Brabantse duo biedt met zijn inmiddels traditionele oudejaarsshow een extraatje. „Meestal neem ik ongeveer maand van tevoren contact op met Ko om te polsen of het niet eens tijd wordt dat we een selec tie gaan maken. We nemen het jaar chronologisch door en lezen steeds om en om een sonnet uit eigen werk. Dat wil dus zeggen dat we er elk 26 uitpikken", licht Van Meerenburgh toe. Volgens hem levert dat meestal direct een leuke mix op, omdat de gedichten van hem en van De Laat verschil len, zowel in stijl als in keus van onderwerpen. Een breed scala daarvan passeert de revue. Zelf gebruiken de man nen graag de omschrijving 'van wereldleed tot komkommer- nieuws' om hun gevarieerde selec tie te duiden. De actualiteit biedt hen meestal voldoende inspiratie. Soms is het weerbericht de aanleiding. Zo schreef De Laat het volgende snel- sonnet: DE DERTIGER DAGEN Ze rekenen op hitte deze dag Een dag van twijfelachtige ver trouwdheid Met onze typisch Hollandse be nauwdheid Dat maakt ons weer chagrijnig en van slag Maar wat is hierbij nou de grootste kwelling? De uitkomst of de hitsige voorspel ling? De Laat voegde dit jaar aan zijn lange staat van dienst als dichter weer wat verdiensten toe: een be kroning in de Driek van Wissen Sonnettette Competitie, publica ties in Querido's Poëziespektakel en Kortverhaal. Verder schrijft hij theaterteksten voor onder ande ren Sandra van Megen en Ellen Evers. „Onderwijs is een onder werp dat mij zeer bezighoudt en dus met enige regelmaat opduikt in mijn gedichten. Hoewel ik niet zo koningsgezind ben, werd ik even geraakt bij de troonsafstand toen ik toch wat menselijke emo tie zag bij prinses Beatrix. Verder wijdde ik een in memoriam in dichtvorm aan Lou Reed en aan Michel van der Plas", blikt De Laat terug. Van Meerenburgh houdt van de structuren die traditionele vor men als sonnet, rondeel en villa nelle hem bieden. Hij vertaalde al le sonnetten van Shakespeare en bracht die uit in een speciale bun del, die goed werd ontvangen. Ver der won hij dit jaar dichtwed strijd 'De Raadselige Roos'. Een opvallend sonnet van zijn hand dit jaar op gedichten.nl is: KEN-NE-DIE? Nu bijna vijftig jaren na zijn dood, Is over hem opnieuw een boek ge schreven, De president had kunnen blijven le ven, Tenminste, als het Oswald was die schoot. Waarschijnlijk weten wij de waar heid pas, Als niemand zich herinnert wie hij was. „Ik ben nogal geïnteresseerd in de Amerikaanse actualteit. Vooral het afluisterschandaal van de NSA heeft me zeer beziggehou den. Verder komt het Vaticaan en kele keren terug in mijn weekson- netten. In feite hoef ik nooit te zoeken naar een onderwerp", zegt Van Meerenburgh. Hij heeft het gedicht voor zijn wekelijkse bijdrage aan de landelijke website meestal een dag van tevoren op de plank liggen. „Ik geef echter pas dinsdagsavonds een druk op de knop nadat ik het Achtuur journaal heb gezien. Dan heb ik de mogelijkheid het sonnet desge wenst nog aan de actualiteit aan te passen." Van Meerenburgh houdt naast dichten ook wel van enige perfor mance bij de presentatie ervan. Enkele jaren geleden nam hij dan ook het initiatief bij elk sonnet ook een passende illustratie te projecteren tijdens de Oudejaars show. „Dat scheelt bovendien in de uit leg die nodig is om bij het pu bliek weer even de onderwerpen in herinnering te brengen. Als ze zo'n plaatje zien, hebben ze meestal ook direct weer de her kenning." Naast projecties introdeerde de Vlissingse dichter vorig jaar ook muziek en een lied, waarbij het publiek het refrein snel kon mee zingen. Dat is hem goed bevallen en hij zal dat vandaag dan ook ze ker weer doen. Overigens verliep het met de Oudejaarsshow vorig jaar heel an ders dan gepland. „Op het laatste moment moest ik afhaken, want ik was totaal geveld door de griep. Het was me in 23 jaar niet overko men dat ik een optreden moest af zeggen, maar nu ging het echt niet. Ik zag er niet.eens overheen om van Tilburg naar Middelburg te gaan", memoreert De Laat. Voor Van Meerenburgh beteken de het plotseling een solo-optre den. „Tsja, volledig annuleren was ook zo wat. Ik heb er dus nog snel wat extra sonnetten van me zelf bij gezocht om toch een chro nologisch jaaroverzicht te heb ben. Het ging best goed hoor, maar het is natuurlijk veel leuker dat we het dit keer weer gewoon samen doen. Ook voor het pu bliek wordt het programma dan veel gevarieerder en dus aantrek kelijker." Brakema baseerde zijn boek op ei gen ervaringen. Hij studeerde communicatie in Rotterdam, werkte daarna in het bedrijfsle ven totdat zijn psychische proble men hem dwongen daarmee te stoppen. In 2000 verhuisde hij naar Vlissingen waar hij begon te werken als beeldend kunstenaar. Het boek begint op het moment dat er voor de hoofdpersoon een mooie toekomst in het verschiet ligt. Dan overvalt hem een onbe stemd gevoel en voor het eerst gaat hij een casino binnen. Uitein delijk verliest hij de grip op zijn leven en raakt gokverslaafd. „Ik heb er bewust voor gekozen het verhaal door een derde per soon te laten vertellen. Zo creeër ik enige afstand tot mezelf. Het verhaal is natuurlijk gebaseerd op mijn eigen ervaringen, maar er zit ook fictie in verweven", vertelt Brakema. Als beeldend kunstenaar vestigde hij de aandacht op zich met onder meer een moderne icoon, die hij maakte naar aanleiding van de dood van Michael Jackson. Vanuit zijn opleiding communica tie was hij al vaak met tekst bezig geweest en nadat hij zich ook als dichter manifesteerde, besloot hij dat het tijd werd voor een boek. Bij Tobi Vroegh kreeg hij steun. Deze uitgeverij wil een brug slaan tussen psychiatrie en maat schappij en taboes rondom psychi sche ziektes doorbreken. „Ik heb van de redactrice daar goe de adviezen gekregen bij het schrijfproces. Zij heeft me diverse keren stevig uitgedaagd goed na te denken over de manier waarop ik dingen beschreef en persona-' ges introduceerde", erkent Brake ma. Hij verrast vooral in het eer ste deel van het boek vaak met vlot en toegankelijk taalgebruik: Een tijd waarin je leert dat de aarde een rare plek is waar mensen negen van de tien keer het omgekeerde doen van wat ze zeggen. Naarmate de hoofdpersoon af glijdt in zijn gokverslaving en het chaotischer wordt in zijn hoofd, neemt ook de loop van het ver haal grilliger vormen aan. De le zer wordt deelgenoot gemaakt van een paar halfslachtige zelf moordpogingen, het afbrokkelen van kansarme relaties en uiteinde lijk van de moeilijke worsteling vanuit het dal omhoog. AGENDA Jaaroverzicht in snelsonnetten Coenraedt van Meerenburgh uit Vlissingen. door Ali Pankow Ko de Laat uit Tilburg Vandaag, De Drykkerij, Markt 51, Mid delburg, 14.00 uur. door Ali Pankow VLISSINGEN - Wie hoog inzet, kan diep vallen. Het is een beproefd concept in films en boeken om toe schouwers en lezers te binden. Tjeerd Brakema (1980), beeldend kunstenaar, dichter en tekstschrij ver uit Vlissingen maakt er vaardig gebruik van in zijn debuutroman Onvoldoende Saldo, die kort gele den is uitgekomen bij Uitgeverij To- bi Vroegh. Tjeerd Brakema: beeldend kunste naar en tekstschrijver. Onvoldoende Saldo, Uitgeverij Tobi Vroegh, 12,50 144 pagina's, ISBN:9789078761396. Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 31 DECEMBER Middelburg Dichterlijke Oudejaarsshow: Coenraedt van Meerenburgh en Ko de Laat nemen het jaar door in 52 snelsonet- ten, De Drukkerij, 14.00 uur Oostburg Oud en Nieuw, The Lane, 00.30 uur Terneuzen De Pit New Year's Party, De Pit, 00.30 uur WOENSDAG 1 JANUARI Goes Arno van Wijk presenteert cd met or gelwerken van Johann Sebastian Bach: af trap voor fondswerving ten behoeve res tauratie Marcussen-orgel, Grote of Maria Magdalenakerk,16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30