TO0S PZC 'Coureurs zijn op zoek naar kick' 66 Subsidies gaan meestal naar inbraakpreventie, niet naar brandveiligheid 66 In Engeland is het tegelijk installeren van een traplift en mobiele sprinkler al gemeengoed PZC BRANDVEILIGHEID 2 IN HET NIEUWS Ouderen moeten langer op zichzelf wonen. Dat kan gevaarlijk zijn, waarschuwt de brandweer. COLOFON Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS toosenhenk.nl D T: 0113- 31 5670 ARNHEM - „De gemeente instal leert een traplift bij mensen die moeilijk ter been zijn. Maar wie boven op bed ligt en afhankelijk is van zo'n lift, is in geval van brand reddeloos verloren. Die komt nooit op tijd het huis uit. Waarom dan niet meteen een mo biele sprinklerinstallatie ophan gen? Die heb je tegenwoordig." René Hagen, lector brandpreven tie bij de Brandweeracademie, kan er met zijn pet niet bij. De overheid wil dat ouderen steeds langer zelfstandig blijven wonen, maar aandacht voor brandveiligheid blijft in de mees te gemeenten achterwege. Terwijl juist ouderen bij brand moeilijk wegkomen. In combina tie met de vergrijzing neemt het aantal oudere doden als gevolg van brand hierdoor enorm toe. Dat is de reden dat men zich bij Brandweer Nederland zorgen maakt. Om niet elk afzonderlijk het wiel te hoeven uitvinden, heeft de brandweer in Europees verband de koppen bij elkaar ge stoken. Oplossingen in de vorm van nieuwe technologische ont wikkelingen zijn voorhanden, is de ervaring van de Nederlandse brandweer. Het begint met een goede rook melder op de goede plek. „Tegen woordig heb je rookmelders op bluetooth, waardoor je het alarm kunt doorkoppelen naar de bu ren", vertelt Hagen. „Als ik oude re buren heb, vind ik het heus niet erg dat hun rookmelder ook bij mij afgaat. Die burenzorg wil ik best op me nemen. Dat is ook wat we samen met de brandwon denstichting promoten." Dan die sprinklerinstallatie. Zo duur is dat niet meer, stelt de brandpreventiedeskundige. „In Engeland is het tegelijkertijd in stalleren van een traplift en mo biele sprinkler al gemeengoed. Als de bewoner komt te overlij den, halen ze met de lift ook de sprinklerinstallatie weg." Voor ouderen die in de war raken, kan het een goede zet zijn om elektrische apparaten en het for- Na zijn afscheid van de Formule 1 kondigde hij aan 'leuke dingen' te gaan doen. Het werd geen klaver jassen. Schumacher hield het bij jetskiën, motorracen, paragliden en vooral ook alpineskiën. „De fac tor adrenaline speelt nu eenmaal een grote rol bij coureurs. Ze zijn telkens weer op zoek naar die be vrediging, naar die kick", vertelde sportpsycholoog Lars van der Eer den daar onlangs al over. Jos Verstappen is ervaringsdes kundige. Ook de vroegere Formu le i-coureur houdt van snelle speeltjes. Bovendien was de Lim burger lange tijd goed bevriend met Schumacher, skiede met hem en zag hem frequent bij kartwed- strijden van hun zoons. Het ski-ongeluk van Schumacher, die nu in coma ligt, houdt Ver stappen bezig. De Nederlander reed in 1994 bij Benetton in een team met de Duitser. „Ik ben ge schrokken en volg de ontwikkelin gen op de voet. Ik heb ook een be richtje naar zijn vrouw gestuurd, maar verder kan je niets doen." Verstappen rangschikt het onge luk van Schumacher niet onder de noemer 'eigen schuld, dikke bult'. „Michael is wel iemand die de grenzen opzoekt, maar roeke loos is hij zeker niet. Hij skiede met zijn zoon van 14 jaar. Dan ga je geen levensbedreigende zaken doen. Nee, dit is pure pech." Dat was het bij andere ongeluk ken van voormalige coureurs meestal niet. De bereidheid om zich pijn te doen is en blijft onlos makelijk verbonden met het type mens dat het schopt tot de Formu le 1. Die extreme zucht naar ge vaar nam meer dan eens buiten proportionele vormen aan. Meest prominente voorbeeld is Didier Pironi, een coureur die in 1982 op weg leek naar de wereldtitel, maar in 1987 voor de kust van Southampton verongelukte bij het powerboatracen. René Hagen, lector brandpreventie Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie. Abonnees hebben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden). Vragen? Bel: 088-0139910 Abonneren, wijziging van uw adresge gevens? Gebruikmaken van de vakantieservice? Abonnement opzeg gen? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl 'Traplift? Dan ook sprinkler' René Hagen, lector brandpreventie Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 door Saskia Wassenaar ROERMOND - Flirten met de dood. Michael Schumacher werd er multi miljonair van. Keer op keer kroop de Duitser achter het stuur van zijn pijlsnelle bolide en nam het gevaar op de koop toe. pagina 31: Zorgen om Schumacher "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee (V) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2