-4 Dijkgraaf wil eerdere sluiting stormvloedkering P 4 4 P 4 P 4 4 4 Zeeschepen en binnenvaart zitten in eikaars vaarwater op Westerschelde De laatste dag 22 ZEELAND VANDALISME Gemeenten en bedrijven zijn elke jaarwisseling veel geld kwijt door vernieling van hun eigendommen. dinsdag De schikgodinnen had den er zin in de .laat ste tijd, of schik mis schien zelfs. Na de knie die er vorige week mee op hield, was het leed nog niet ge leden. De dames Fates meldden zich bij de hemelse sluismeester met een snood plan. De sluis meester kreeg een kaartje met daarop de prachtige Sasdijk als doelwit van onophoudelijke stromen hemelwater. Ik ging die dag op tijd naar bed om de zo broodnodige rust te krijgen. Midden in de nacht maakte mijn man me wakker en zei: Je moet even komen kij ken Marleen, we hebben een probleem." Hij wilde me mee nemen naar de kelderverdie ping, of zoals mijn Haagse man dat noemt, het souterrain. „Je moet wel even iets aan je voe ten doen." Inwendig mokkend en mopperend nadat ik vaststel de dat het half drie was, liep ik zwijgend achter hem aan. Na twintig jaar huwelijk weet je dat je soms beter je mond kunt houden dan eenvoudig zeggen wat er op dat moment in je op komt. Aldus geschiedde. Het ta fereeltje op de onderste verdie ping kon inderdaad rustig on der de categorie 'probleem' worden geschaard. De ruimte met parket en tapijt was duide lijk op weg naar een andere functionaliteit. Of het daarbij om aquarium of zwembad zou gaan, was nog niet duidelijk. Centimeters water. Het tapijt golfde sierlijk op de betonvloer. En bij'iedere stap klotste het water kalmpjes tegen de plin ten aan. Rustgevend zou het kunnen zijn, ware het niet dat het midden in de nacht was en dit mijn huis. De volgende twee dagen bestonden uit het opruimen van de ravage. Toen ik dacht dat we de zaken enigszins onder controle had den ging mijn autoalarm een ei gen leven leiden. En dan gaat zo'n accu toch nog lang mee. Voor vandaag staat er daarom niets op het plan. Werkelijk niets. Geen frituurpan, geen vuurwerk, geen champagne. Le vensgevaarlijk. Ik kruip in bed met de dekens over mijn hoofd en wacht tot dit onzalige jaar is afgelopen. Op naar een goed en fris begin van 2014. Voor u allen een zalig Nieuwjaar. Tijdens de extreem hoge water stand bij de storm in de nacht van 5 op 6 december ging de ke ring dicht. Desondanks bleek dat de kreukelberm van de dijk aan de Val bij Zierikzee was 'opge bold'. Poppelaars is geschrokken van de problemen die daar zijn opgedoken. „Het blijkt nog maar eens wat een zware golfslag bij die waterstand kan aanrichten." De dijkgraaf heeft binnenkort overleg met Rijkswaterstaat. Tien jaar geleden bepleitte het toenmalige waterschap ook al eens een eerdere sluiting van de kering. Daarmee zou 25 miljoen euro kunnen worden bespaard op dijkversterking en onderhoud, was toen de redenering. Een lager sluitpeil betekent in theorie dat de kering vaker dicht gaat, aange zien die hoogwaterstand eerder wordt gehaald dan de huidige grens. Als ex-gedeputeerde weet Poppelaars dat het sluitregime ge voelig ligt bij milieu-organisaties en mosselkwekers. Toen de ke ring na de ingebruikname in 1986 kort na elkaar drie keer dicht ging, klonk er protest in verband Het jaar 2013 begon in Terneuzen alvast goed. Schade door vernieling van ge meentelijke eigen dommen tijdens de jaarwisseling: 29.473,50 euro. Inclusief kosten voor reparatie en plaatsing, welis waar, maar toch. Een triest cijfer, vooral als je be denkt wat er allemaal voor goeds met het geld had kunnen gebeu- Fen. In Terneuzen moesten vooral de afvalbakken het ontgelden; dit jaar worden ze preventief verwij derd. Ook Post NL haalt voor de zeker heid brievenbussen weg op 'hot spots', laat woordvoerder Hanne Kluck weten. „Waar, wordt lokaal bepaald door collega's die dat goed kunnen inschatten. Denk aan een bepaalde verkeerssituatie of een brievenbus bij een café waarvan we verwachten dat het daar tijdens de jaarwisseling wel heel erg 'gezellig' wordt. Of een plek waarvan we weten dat daar altijd iets sneuvelt. Vroeger dacht ik altijd: het gaat vooral in de Randstad mis. Maar nu weet ik dat het op het platteland ook flink tekeergaat. Zo'n 'hotspot' kan net zo goed in een Zeeuws dorp lig gen." Jaarlijks sneuvelen er zo'n tweehonderd brievenbussen: een schadepost van 15.000 euro. In Zeeland, laten de gemeenten weten, zijn de afgelopen jaarwis seling veel afvalbakken vernield, in brand gestoken of opgeblazen, verkeersborden en paaltjes gemo lesteerd, ruiten van abri's inge gooid, speeltoestellen en parkeer automaten vernield. Ook licht masten en een lichtslang moesten het ontgelden. In Middelburg wa ren na de jaarwisseling vijftien minicontainers vermist en zeven ondergrondse containers uitge brand. Joost Scholen van VelopA, marktleider in producten voor de inrichting van de openbare ruim te: „De kosten van vervanging zijn niet eenvoudig inzichtelijk te maken. We hebben alleen al tien verschillende afvalbakken en elke bak is in talloze uitvoeringen ver krijgbaar. De prijs kan variëren tussen de 220 en 741 euro." KOSTEN TIJDENS JAARWISSELING 2012/2013 met nadelige ecologische effecten die daardoor optraden. De schui ven sloten toen nog bij een hoog waterstand van 2,75 boven NAP. Vanaf oktober 1987 werd dat nood- sluitpeil opgetrokken tot drie me ter. Secretaris Hans van Geesbergen van de Producentenorganisatie Mosselcultuur staat sceptisch te genover een lager sluitpeil. Daar door zouden mosselpercelen on dieper komen te liggen, met het risico dat de golfslag eerder scha de toebrengt aan de kwetsbare kweek. Sluiting van de kering op zich kan (onder de huidige condi ties) weinig kwaad, aldus Van Geesbergen. „Dat beperkt zich meestal tot één tij. Dat houden die mossels wel vol." De Zeeuwse Milieufederatie wijst een lager sluitpeil niet bij voorbaat af, zegt beleidsmedewerker Melissa Ernst. „We hebben nog geen idee wat het ecologische effect zou kunnen zijn. Maar veiligheid gaat ook voor ons boven alles." Lia van Dijke van Rijkswaterstaat reageert terughoudend op de voor zet uit het waterschap. Ze wijst op wettelijke kaders die aan het sluitregime ten grondslag liggen. „Alle belangen moeten eerst zorg vuldig worden afgewogen. Een aanpassing ligt niet zo simpel." In de eindejaarsbijlage bij deze krant blikt Poppelaars terug op het verloop van de stormachtige nacht. Borsele 17.183 8.807 Reimerswaal 1 Goes iöss 9.460 350 a/GS** Sluis 1 Hulst 26.000 29.475 i Terneuzen 1 Kapelle 17.000 11.910 Tholen Middelburg 24.750 3.596 Veere N-Beveland 3.950 4.000 tot 6.000 t Vlissingen Afvalbak 280 tot 360 euro Paaltjes Hout: 100 euro Omklapbaar: 214 euro Dat maakt het scheepvaartverkeer op de drukst bevaren rivier van Europa er niet veiliger op. Ook leidt het tot vertragingen omdat schepen soms moeten inhouden. Die noodkreet klonk gisteren tij dens de jaarvergadering van de af- m schip persvereniging Koninklijke Schut- tevaer. Volgens voorzitter Jaap Lems wordt het tijd dat Rijkswaterstaat de afspraken over het baggerbe- leid nakomt. „Verschillende par tijen hebben samen beleid ont wikkeld om de binnenvaart zo veel mogelijk via de nevengeulen te laten varen. Dat betekent dat je deze geulen ook op diepte moet houden. Dat gebeurt in de prak tijk onvoldoende. Het gevolg is dat binnenvaartschepen en ple zierboten in de hoofdgeul moeten varen. Ja, dat maakt de situatie er niet veiliger op." De Schaar van de#oq$, een zij geul in het Nauw van Bath, is op dit moment het meest kritieke punt in de vaarroute, zegt Lems. Zeeschepen hebben daar een be paalde snelheid en ruimte nodig om de bocht te kunnen maken. Dan is het wel zo handig als er geen binnenvaartschepen in de hoofdgeul varen. Voor diezelfde schepen is het prettig wanneer ze geen hoge golven van voorbij den derende oceaanstomers voor hun kiezen krijgen. Lems wijt de situatie niet aan on wil bij Rijkswaterstaat. Volgens is hem is het budget van de dienst gewoon te krap om de zijgeulen met enige regelmaat uit te di^jaeii^ Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - Dijkgraaf Toine Pop- pelaars van waterschap Schelde- stromen wil het sluitpeil van de Oosterscheldekering verlagen. Nu gaan de schuiven omlaag bij een hoogwaterstand van 3 meter bo ven NAP. Poppelaars bepleit een sluiting bij 2,5 meter, om de kans op schade aan de achterliggende dijken verder te verkleinen. Afvalbak moet door Ondine van der Vleuten Schade in euro's door vernielingen van gemeentelijke eigendommen Van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn geen gegevens beschikbaar. In Goes werden onder andere afvalbakken, een zonnepaneel en een abri vernield. 1 In Terneuzen werden vooral afvalbakken vernield. Dit jaar zijn ze preventief verwijderd. door Frank Balkenende NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Het be leid om op de Westerschelde zee schepen van de binnenvaart en de pleziervaart te scheiden, komt niet uit de verf omdat Rijkswaterstaat de nevengeulen onvoldoende op diepte houdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22