2013 Zeeland in 2014 PZC C* Corendon Een kwart van alle doden als gevolg van brand is ouder dan 65 jaar. De brandweer maakt zich grote zorgen. Ethiek Frans Lievens Herstel Mark Faasse in beeld Han Polman Feest Lilian Janse Kathrin Ginsberg Niet slechter Buitenland Haven in Zicht o Lichtpuntjes Ireen Dekker Bezuiningen Arnd Thomas zeeland seaports 8 en 9 www.corendon.nl Word ook abonnee! Ga naar www.pzc.nl/abon neren DINSDAG 31 december 2013 ARNHEM - Bij branden in een wo ning of bedrijfspand zijn dit jaar 52 doden gevallen. Dat is veel meer dan de gemiddeld 43 in voorgaande jaren. Een kwart van de dodelijke slachtoffers was ouder dan 65. De cijfers komen uit tellingen van Brandweer Nederland. Een verkla ring voor de stijging heeft de brandweer nog niet. Het onder zoek Fatale woningbranden 2013 moet uitsluitsel bieden. De resul taten daarvan worden in het voor jaar verwacht. Twee dingen vallen op, stelt René Hagen, lector brandpreventie bij de Brandweeracademie. Aller eerst het aandeel van branden die zijn ontstaan door koken of fritu ren. Hierbij zijn dit jaar zeker acht doden gevallen. „Vlam in de pan, met een duster boven een gas vlam hangen of's avonds met een slok op de frituurpan aanzetten en in slaap vallen", somt Hagen op. Dit soort branden is simpel te voorkomen. „Zorg voor een scho ne pan, waar geen vet aan de bui tenkant zit, en blijf erbij als je gaat frituren", adviseert hij. Ook opvallend is het hoge aantal ouderen onder de dodelijke slacht offers (13 van de 52). Het is een toenemende zorg van de brand weer, zeker met het oog op de ver grijzing en het overheidsbeleid om ouderen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. Brandweer Nederland heeft bere kend dat het aantal doden door brand als gevolg van de vergrij zing tot 2030 stijgt met 13 procent en onder ouderen met 60 pro cent. In combinatie met het lan ger zelfstandig wonen wordt dit respectievelijk 19 en zelfs 80 pro cent. Een verband tussen het aan deel branden door koken'of fritu ren en het hoge aantal oudere brandslachtoffers is er volgens Ha gen niet. De brandweer telde dit jaar in Ne derland circa 6000 woningbran den, dat is gemiddeld 16 per dag. Hierbij zijn 45 doden en meer dan 600 gewonden gevallen. In Zeeland overleed dit jaar een 52-jarige man uit Kortgene bij een brand in zijn woning. Lijsttrekker SGP Vlissin- gen. „Ik hoop op minstens één raadszetel, als het kan twee. Zodat het ethisch ge luid terugkeert in de raad en ik dromen kan waarma ken, zoals lagere schulden, minder lege winkels en een gezelligere binnenstad." Schouwburgdirecteur. „Ik hoop op herstel van de bezoekersaantallen. We heb ben harde klappen gehad, maar de bodem is bereikt. En ik hoop dat we snel we ten welk mandaat Middel burg ons geeft, zodat het weer over de inhoud gaat." Voorzitter NVM. „Het kan haast niet slechter worden op de woning markt. Ik voorzie in 2014 meer transacties. Prijzen sta biliseren of dalen nog iets. Toch ben ik vrij optimis tisch. Mensen worden onder nemender, weg uit de nega tieve spiraal." Jaarwisseling droog, 8° Commissaris v.d. Koning. „Ik vind het eervol om voor de eerste keer gastheer te zijn bij de Four Freedoms Awards. En Zeeland wordt 200 jaar. Fantastisch om te zien hoeveel Zeeuwen zich inzetten om daar een prach tig feest van te maken." Directeur CBK Zeeland. „In 2014 zullen de bezuini gingen voelbaar worden. Dat is moeilijk, maar we blijven wel creatief en inno vatief en ik verheug me op de opening van het Landart Project in de Wilhelmina- polder eind april." Student personeelweten- schappen (22) uit Goes. „Ik ga vijf maanden stude ren in Bmo in Tsjechië. Heel erg spannend! Ik ben benieuwd hoe de col leges daar zijn. Ik hoop op veel feestjes en dat ik veel nieuwe leuke mensen ga ontmoeten." Zie in deze krant: DE STELLING UW MENING 411 reacties Flikt John de het trucje weer met Utopia? Directeur Dow Terneu- zen. „Voor 2014 hoop ik op een economische opleving. Ik verwacht die ook. Er zijn lichtpuntjes, op de woning markt, in de auto-industrie. Mijn vurige wens is dat de maakindustrie de waarde ring krijgt die ze verdient." Editie: Walcheren 255e jaargang nr. 311 Los nummer €1,95 Abonneeprijs€-1,02 Brand eist veel levens ouderen Pagina 2 3: 'Traplift? Dan ook sprinkler' tm 2014 wordt een fantastisch jaar Reageer op pzc.nl Wie meer fysiotherapie nodig heeft, moet zich maar aanvullend verzekeren EENS 56% ONEENS 44%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 1