Nederlander wacht op redding op in zuidpoolijs vastgelopen schip Spanning in Jemen Van Rompuy ziet herstel 6 BUITENLAND Het voorzitterschap van de EU mag de Grieken niet te veel geld kosten. Dat zou een verkeerde indruk kunnen wekken. LEDEN AL-QAEDA DE CEL IN Hoe is de sfeer aan boord? „Er wordt goed voor ons gezorgd. Er zijn voldoende voorraden en er is ook voldoende water, we kun nen zelfs douchen. Ons schip is niet beschadigd en sterk genoeg om het ijs te weerstaan. We zijn dus veilig. Toch is het wel een beetje spannend. Het is een raar gevoel aan het eind van de wereld te zitten en niet te weten wat er gaat gebeuren." Waarom zijn jullie vastgelopen? „We zijn drie weken geleden naar Antarctica gegaan om wetenschap pelijke data te verzamelen. Toen we klaar waren, werden we over vallen door een storm en raakten we ingesloten. Binnen de kortste keren was de zee dichtgevroren en konden we niet meer voor- of achteruit. Het gaat om ijs dat al tien of vijftien jaar oud is, dat al die tijd aan Antarctica vast heeft gezeten en nu is losgeraakt. Er zit sneeuw op en er zijn duinen ont staan met scheuren en wakken." Is er hulp onderweg? „In de buurt ligt een Chinees schip, maar dat is niet sterk ge noeg om door het vier meter dik ke ijs heen te breken. Morgen komt er een Australische ijsbre- ker bij en dan proberen ze samen een kanaal voor ons te maken, zo dat we in een parade naar zee kun nen varen. Mocht dat niet lukken, dan worden de helikopters van die schepen ingezet om ons van boord te halen." Wat doen jullie de hele dag? „We kunnen van boord en ik maak van de gelegenheid gebruik metingen te doen. Ik ben oceano- graaf en heb gaten in het ijs ge boord om de temperatuur en het zoutgehalte van de oceaan onder het ijs te meten. Daarnaast is er ook tijd voor leuke dingen. We hebben iglo's gebouwd en sneeuwbalgevechten gehouden." Jullie lopen kans behalve kerst ook oud en nieuw te vieren in het ijs? „Als ik één ding heb geleerd op het ijs, dan is het om positief te blijven en dat proberen wij dan ook." BRUSSEL - Herman van Rompuy, voorzitter van de Europese Raad, verwacht dat de Europese econo mie volgend jaar opleeft. Dat zei hij in een interview met het Vlaamse VTM Nieuws. Volgens Van Rompuy laten ook de zwakke landen Griekenland en Spanje tekenen van economi sche groei zien. Dit jaar is de crisis overwonnen en in de loop van 2014 zal het her stel zichtbaar worden, stelde Van Rompuy. Aan de werkloosheids cijfers is dat nog niet af te lezen. Daarvoor is meer tijd nodig, gaf hij toe. „In de hele eurozone, be halve in Slovenië en Cyprus, gaan we naar positieve economische groei." ATHENE - „We hadden kunnen pas sen. Griekenland kan het EU-voor- zitterschap nu niet aan", zei Gian- nis Boutaris, de populaire burge meester van Thessaloniki eerder deze maand. Hij verwoordde daar mee het gevoel van veel Grieken - en van veel Europese diplomaten. Zij vinden het curieus dat een land in grote economische proble men een half jaar voorzitter wordt van de club die het land fi nancieel op de been houdt. En die club trekt daarvoor in tijden van massale bezuinigingen, ontslagen en kortingen op lonen en pensioe nen, 50 miljoen euro uit. Het is toeval dat Griekenland nu aan de beurt is; de volgorde van het roterende voorzitterschap ligt immers al jaren vast. Heel anders waren de omstandigheden de laat ste keer dat Griekenland EU-voor- zitter was, in 2003. Het kon niet op in het jaar voor de Olympische Spelen in Athene. Europese minis ters werden voor hun vergaderin gen van het ene naar het andere idyllische eiland gevlogen. Weliswaar stelde het voorzitter schap destijds veel meer voor, om dat alle ministerstoppen en bij eenkomsten van regeringsleiders in de lidstaten plaatsvonden. Sinds het verdrag van Lissabon in 2009 in werking trad, zijn dat al leen nog de informele overleggen. De echte besluiten worden geno men tijdens toppen in Brussel. Griekenland'gaat nu voor een Spartaanse variant. Alle vergade ringen vinden plaats in het Zap- peion, een monumentaal com plex van 80 hectare in het cen trum van Athene. En ook de spaar zame culturele evenementen zijn in de hoofdstad gepland. Met pijn in het hart vertelt Kostis Koutras, woordvoerder van minis ter Venizelos van Buitenlandse Za ken, hoe Griekenland breekt met de traditie om stropdassen en sjaals met het logo van het voor zitterschap te maken voor de mi nisters en hun delegaties. „Niet omdat we die 120.000 euro niet kunnen betalen, maar omdat er een verkeerd signaal van uit gaat. In plaats daarvan krijgen de bezoekers producten van het Griekse land", zegt Koutras. Griekenland mag net als zijn voor gangers een stempel op het voor zitterschap drukken door priori teiten voor het EU-beleid van het komende halfjaar te bepalen. Het zal de nadruk leggen op economi sche groei en werkloosheid, de bankenunie en immigratie. Dat zijn niet toevallig thema's die in Griekenland zelf een grote rol spe len. Het financiële noodpakket voor Griekenland en de bezuini gingen die het land in ruil daar voor moet uitvoeren, vallen offici eel niet onder het voorzitter schap. Daarover gaan immers niet de 28 lidstaten van de Europese Unie, maar de achttien EU-lan- den met de euro. Toch zijn de Grieken zich ervan bewust dat ze straks onder het vergrootglas van de andere EU-lid- staten liggen. En dat ze tijdens het voorzitterschap daarom elk dubbeltje moeten omdraaien. „Die 50 miljoen euro is een boven grens. Alles moet eruit betaald worden - de vergaderingen, de rei zen, de salarissen van het onder steunende bureau", stelt Koutras. Op de website van het voorzitter schap komt een teller te staan die bijhoudt hoeveel waaraan wordt uitgegeven. „Het gaat om publiek geld, dus we moeten transparant zijn. We kennen onze reputatie. Het is logisch dat de Europeanen die ons steunen, ons nauwlettend in de gaten houden." Tegelijkertijd ziet de regering de extra aandacht in de komende zes maanden als een kans om te laten zien hoe Griekenland zich door de crisis slaat. „Vertegenwoordi gers van alle EU-Ianden kunnen straks met eigen ogen zien welke offers de Grieken brengen, hoe hard we werken en hoe we on danks alle problemen leven en overleven", voorspelt woordvoer der Koutras. „Onze partners zul len zien dat dit geen land van cri sis en chaos is, maar van een trots Europees volk." SANA'A - Jemenitische militairen bewaken een politiebus met daarin mannen die ervan werden verdacht al-Qaeda militanten te zijn. De bus is op weg naar de rechtbank in de hoofdstad Sana'a. Daar hebben de veronderstelde leden van de terreurbeweging gisteren van de rechtbank te horen gekregen dat ne gen van hen veroordeeld zijn tot straffen uiteenlopend van twee tot tien jaar cel. De rechter acht hen schuldig aan lidmaatschap van de organisatie al-Qae- da op het Arabische schiereiland. Daarnaast zouden ze van plan zijn geweest een moordaanslag te plegen op de Jemenitische president Abdo Rabbo Man- sour Hadi. foto Yahya Arhab/EPA door onze correspondent Robert Portier SYDNEY - De Nederlandse weten schapper Erik de Sebille zit sinds kerstavond met collega's van de University of New South Wales vast op de Zuidpool. Het schip dat hen terug zou brengen naar Nieuw-Zeeland, zit met 74 opvaren den muurvast in het ijs. Griekenland schuchtere 'EU-baas' door onze correspondent Thijs Kettenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6