Petitie voor behoud middensluis Sjiek? ZEEUWS-VLAANDEREN almanak Presentaties van grotere Zeeuwse musea trekken samen in 2013 meer dan tweehonderdduizend mensen. Opbouw feestje in de Veerhaven is in volle gang Graf 68 heeft een symboliek vari cpntr. Bouwwerkzaamheden voor de nieuwe zeesluis vormen een be dreiging voor deze sluis, die in 1903 is gebouwd. „Deze sluis heeft een maritieme, historische en vestingbouwkundige waarde. Hij is gebouwd in een tijd dat Ter- neuzen nog een vesting was. Naast de middensluis lag nog een inundatiesluis (om de westelijke vestingwerken onder water te zet ten), waar de profielen nog duide lijk zichtbaar van zijn", aldus his toricus Van Nieuwenhuijzen. Re den genoeg om het gebied rond om de middensluis te behouden en zelfs de waarde te benadruk ken, vindt de historicus. Hij hoopt dat zoveel mogelijk mede standers zijn petitie tekenen. Dat kan op www.peti- ties24.com/behoud_middensluis_ terneuzen en via www.face- book.com/oud.terneuzen. Dat Vlissingse echtpaar ging zater dag gezellig 'stadten'. Dus na het doen van de boodschappen volgde er in een lunchroom het gebruikelij ke kopje kopje met een jlink stuk ap peltaart. Aan het tafeltje naast hen zat een gezelschap uit België, met een klein hondje. „Wat een leuk hondje heeft u", merkte de Vlissingse mevrouw op. En daarmee was de juiste toon ge zet. Ja, we komen uit Knokke, en wij zijn sjiek", grapte de eigenares, „en dan heb je ook een sjieken önd." Bij het vertrek van het Belgische ge zelschap en het hartelijk groeten, lichtte den sjieken önd in het por taal nog even zijn poot op. MIDOELBURC - De grotere Zeeuwse musea hebben dit jaar over het al gemeen meer publiek getrokken dan vorig jaar. De kracht zat voor al in nieuwe en wisselende exposi ties. Toppers waren het Watersnood museum in Ouwerkerk (van 54 000 naar 87.000 bezoekers) en het Zeeuws Museum (ruim 42.000) in Middelburg. Het Watersnoodmuseum heeft be gin dit jaar het vierde caisson op het terrein ingericht. Bovendien bracht het herdenkingsjaar van de Ramp van 1953 extra belangstel ling. Ook bij het Zeeuws Museum zette de opwaartsetrend (38.965 in 2012) van de afgelopen twee jaar zich duidelijk voort. Een andere opvallende stijger is het Historisch Museum De Beve- landen in Goes. Dat trok dit jaar tweeduizend meer bezoekers en komt daarmee uit op zo'n 23.000 klanten. Volgens directeur Hans Oomen doet met name het kant en textiel het goed. Volgend jaar wordt met de musea in Sint-Annaland en Veere de gezamenlijke expositie 'Zeeland zet kant in beeld' opge zet. Oomen verwacht veel interna tionale belangstelling. Het Bevrij dingsmuseum Zeeland in Nieuw- dorp zag de toestroom eveneens doorschieten naar bijna 23.000. Dat is nu ook wat het gebouw maximaal aankan, zegt directeur Stef Traas. De tentoonstelling wordt buiten uitgebreid met een 'bevrijdingspark', dat in 2015 open gaat. Daarnaast blijft het volgens Traas zaak dat musea niet zelf alles in huis moeten willen halen. „Ik kan veel beter doorverwijzen naar een bestaande bunker voor de landing van Westkapelle, dan dat ik er hier één compleet probeer na te bouwen." Het Maritiem Muzeeum in Vlis- singen heeft dit jaar 20500 bezoe kers ontvangen, zo'n duizend meer dan in 2012. De hete zomer zorgde voor wat minder aanloop, maar dat is goedgemaakt door openstelling van de kazematten, havenrondvaarten en educatieve projecten. Het Stadhuismuseum in Zierik- zee werd april 2012 na een drasti sche verbouwing heropend en ver welkomde in 2013 bijna zestien duizend bezoekers. Dat is iets minder dan het Visserijmuseum in de haven van Breskens, dat de voorbije twaalf maanden 16.300 gasten trok. Dat zijn er driehon derd minder dan het voorgaande jaar. TERNEUZEN - Zo'n twintig veelal jonge vrijwilligers zijn zaterdag begonnen met de opbouw van het evenement New Years Xpe- rience in de Terneuzense Veerha ven. De stichting EventS4U wil van avond proefdraaien met alle facili teiten in de verwarmde hal. Op het laatste moment werd beslo ten een kleinere tent neer te zet ten dan aanvankelijk bedacht. „We denken aan ongeveer dui zend bezoekers te komen. Dan kun je wel een tent voor tweedui zend mensen neerzetten, maar een halfvolle tent gaat ten koste van de sfeer", aldus Peter van Poe- le van EventS4U. Op de eerste editie van het nieuw jaarsfeest draaien tal van bekende en lokale deejays. Alvaro en MC KC Jones luiden vanaf 23.45 uur het oude jaar uit en het nieuwe jaar in. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Amateur-historicus Dennis van Nieuwenhuijzen wil met een petitie het behoud van de historische middensluis op het Ter- neuzense sluizencomplex bewerk stelligen. Tip? redactie@pzc.nl Musea trekken meer publiek door Marcel Modde MAANDAG 30 december 2013 ffl Zo n twintig vrijwilligers zijn sinds zaterdag bezig met de opbouw van het feestterrein in de Veerhaven, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45