'Kleine pijltjes, die zijn gevaarlijk' Koenckelpotfanfare loopt morgen in nieuwe uniformen door Yerseke 200m2 KEUKEN OUTLET WINKEL Uit de bocht BEVELANDEN en THOLEN 17 VAN IWAARDEN MIDDELBURG - Reken maar, zo zeg gen twee jongens in de Middel burgse wijk Veerse Poort als hen gevraagd wordt of ze illegaal vuur werk hebben. Een derde vriend lacht en zegt dat iedereen dat toch heeft. „Bijna iedereen. Al leen mijn moeder niet." De drie willen onder geen beding met hun naam in de krant, zelfs niet alleen met hun voornaam. Maar de jongens van zestien en vijftien vertellen wel dat ze via vrienden aan het illegale vuur werk zijn gekomen. „En die zijn ook weer via-via aan gekomen." Ze willen het illegale spul ook niet laten zien. Maar ze adviseren om de komende avonden maar eens goed te luisteren. „Dan kan je ons horen." Op hun middelbare school weet iedereen volgens de drie hoe je aan illegaal vuurwerk kan komen. Op school zelf is volgens hen niet gehandeld. „Maar daar worden wel de afspraken gemaakt." Hun illegale vuurwerk, komt vol gens hen uit België. „Er zijn ge noeg oudere broers die daar hun spullen halen en dan hier wat doorverkopen." Bang dat er iets met hen kan gebeuren, zijn ze niet. „Want we weten hoe je met vuurwerk om moet gaan." Wat volgens hen echt verboden moet worden, zijn de kleine vuurpijl- tjes 'waar kleine kinderen mee spelen'. Die zijn volgens hen zo licht dat ze 'makkelijk door een windvlaag van koers veranderen en dan in je ogen kunnen komen'. De Koenckelpotfanfare bestaat sinds 1992; al die jaren liep de fan fare in dezelfde kleding. Hoe het nieuwe uniform eruit ziet, is een verrassing: de nieuwe outfits zijn te zien tijdens de traditionele rondgang op oudejaarsdag. De fanfare heeft ook het instru mentarium vernieuwd: de oude koenkelpotten, gemaakt van klei ne houten vaatjes, waren versle ten. De fanfare heeft besloten om er meteen maar wat extra te laten maken. De vijftig extra koenkel potten zijn allemaal genummerd en voorzien van een echtheidscer tificaat. De potten zijn voor twin tig euro te koop bij de fanfare; wie er één afneemt, krijgt meteen de cd 'Te Haere Mie' cadeau. De rondgang door Yerseke begint morgen om 13.30 bij het Multi functioneel Centrum aan het Moerplein. Kinderen met een koenkelpot verzamelen om 14.00 uur bij het koenckelmonument op het Kerkplein. De route gaat daarna via de Stenge, de Marijke- laan, de Rozenlaan en de Erica laan terug naar het Moerplein. On derweg is er een prijsvraag; ieder een die meekoenkelt en met de prijsvraag meedoet, krijgt een prijs. Koenkelen is een Zeeuwse tradi tie: kinderen gaan met hun koen kelpot, van oorsprong een met een varkensblaas bespannen pot met een stok erin, langs de deu ren om muziek te maken en te zingen. Ze halen zo snoep op. De Koenckelpotfanfare houdt de tra ditie in Yerseke levend: leden van de fanfare gaan elk jaar langs de scholen om samen met kinderen koenkelpotten te maken. SPUITCABINE MIDDELBURG - Een 23-jarige inwo ner van Borssele is vrijdagavond rond half elf gewond geraakt toen hij bij de rotonde op de Schroe- weg in Middelburg uit de bocht vloog en tegen een boom reed. Goedkoper ban niet... leuker wel! door Nadia Berkelder YERSEKE - De Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfare loopt morgen in nieuwe uniformen door het dorp. En dat niet alleen: ook de koenkelpotten zijn nieuw. Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 tal. Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Grauenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Oneninasfijden zie umjw.feeubenoutletiuinfcel.nl MAANDAG 30 DECEMBER 2013 Sebastiaan met zijn wensenlijstje bij de vuurwerkwinkel in 's-Gravenpolder. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43