'Glowkarten' zorgt voor extra beleving Planvorming Duurzame Jachthaven van de Toekomst nadert voltooiing Verkoop startershuizen Haamstede van start I 4 16 SCHOUWEN-DUIVELAND VUURWERK Fietsenzaak trekt tientallen 'vuur werkstokers' met veiling op de eerste dag van vuurwerkverkoop. Volgens instructeur Jaco Pekels ma slaat de activiteit meteen goed aan. In de kerstvakantie staan de 'clinics' elke avond op het pro gramma en de sessies zijn steeds volgeboekt. Veel ervaring is er ech ter nog niet mee opgedaan. „Zater dag waaide het de hele dag goed, maar 's avonds stond er te weinig wind. Om te blokarten heb je mi nimaal windkracht vier nodig", vertelt Frédérique Fourdraine. En inderdaad, het verlichte karre tje komt met een windkracht drie nauwelijks vooruit. Om de groep jongens die geboekt heeft voor de clinic niet teleur te stellen, heb ben de instructeurs de fietslamp- jes aan 'powerkites' (grote vlie gers) bevestigd. „Dit hebben we vandaag pas bedacht, maar het werkt ook", zegt Frédérique. Powerkiten in het donker is leuk, maar haalt het niet bij glowkar ten, zegt Jaco. Niet alleen geeft het blokarten in het donker een extra beleving, ook de andere om standigheden zijn goed. Tegen de avond is het strand leeg en 's win ters is het zand altijd hard. Glowkarten is volgens Jaco be dacht om het clinicsaanbod in het laagseizoen te vergroten. De kite- surfschool krijgt steeds meer aan vragen voor groepsactiviteiten. Mede daarom is Natural High be zig met een uitbreiding, die in april 2014 gereed moet zijn. Het nieuwe gebouw geeft onderdak aan materiaalopslag, douches, en kleedruimtes. Ook wordt het ter ras van de beachclub groter. ZIERIKZEE - „Ik laat zien wat er alle maal in zit, vertel wat het start bod is en met welk bedrag er kan worden geboden. De hoogste bie der mag bij de dames aan de kas sa afrekenen en als er niet gebo den wordt op een kavel, gaat-ie weer terug", legt veilingmeester Martijn den Boer de spelregels uit aan de bezoekers van de 'spectacu laire vuurwerkveiling' in zijn fiet senzaak aan de Meelstraat in Zie- rikzee. „Verder mag iedereen on beperkt oliebollen eten en glüh wein, koffie of chocomel drin ken", sluit hij -wijzend op het houten kraampje in de hoek- zijn welkomstpraatje af. Het publiek, een mannetje of vijf tig groot, bestaat vooral uit groep jes jongens. Het zijn echter vooral de wat oudere mannen die hun hand opsteken zodra Den Boer be gint met de door hem zelf samen gestelde pakketten te veilen. „Je moet in het begin toeslaan, als ie dereen nog afwacht", zegt één van de oudere kopers nadat hij voor tweede keer zijn pinpas door het betaalautomaat haalt. Dit maal rekent hij drie 'multishots' af: dozen die enkele tientallen pijl tjes achter elkaar de lucht in schie ten. „Dit is echt mooi grondvuur- werk. Ik heb er nu 42 euro voor betaald, maandag betaal je er weer gewoon 80 euro voor." De koper, die liever niet met zijn naam in de krant wil, is niet van plan om alles tijdens oud en nieuw af te steken. „Het meeste is voor de zomer. Het is veel gezelli ger om wat af te steken als buiten warm is, na een feestje of zo." Dit jaar wordt de vuurwerkvei ling voor de tweede keer gehou den. „Vorig jaar was ik er niet bij, toen had ik mijn vuurwerk al in België gekocht. Dit jaar was ik te laat, want als je de controles wil ontlopen moet je in november gaan." Als de rest van het publiek los begint te komen biedt op de pakketten die Den Boer enthou siast aanprijst, heeft de oudere ko per zijn buit al grotendeels bin nen. „Ik wacht nog een pakket met grote pijlen." Zodra een pak ket dat normaal 76 euro kost van af 26 euro wordt aangeboden steekt hij zijn weer hand op. Uit eindelijk houdt hij het langste vol en mag hij het pakket voor 40 eu ro afrekenen. Terwijl den Boer nog bezig is de laatste kavels voor de pauze te veilen gaat hij er van door. „Dag hè, nu ga ik thuis San de koffie. En een afleveringetje Breaking Bad kijken." Den Boer sluit het eerste deel van de veiling af met een 'kavel voor de echte vuurwerkstokers onder ons'. „Dit pakket met rotjes en matjes gaat voor maar 34 euro naar deze jongen hier vooraan." Veel winst maakt Den Boer niet op de veiling, geeft hij in de pau ze toe. „Maar het is ook niet de be doeling dat het geld kost. Met de veiling maken we er een beetje show van. We willen er iets leuks van maken. Zo krijgt iedere klant een lootje en verloten we de laat ste dag nog een paar mooie pak ketten die tot 200 euro kosten." Dat zou betekenen dat er nog voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 19 maart 2014 een besluit ligt. Een aantal partijen is fel ge kant tegen het plan. Onder meer PvdA, GroenLinks en Alert! stel den zich in het verleden kritisch op tegenover het plan om op en rond de Middelplaathaven 400 huisjes en andere recreatieve voor zieningen te bouwen. Het is overigens nog niet zeker dat de besluitvorming in februari op de politieke agenda komt. Het zogeheten einddocument dat Ar- cadis opstelt moet nog worden be oordeeld door ambtenaren van de gemeente. Eind 2010 sloten de gemeente en de Duurzame Jachthaven van de Toekomst een intentieovereen komst. De bedoeling was dat het einddocument, met daarin onder meer onderzoeken naar de ruimte lijke inpassing, de economische haalbaarheid en de technische as pecten van het project voor 1 ja nuari 2014 gereed zou zijn. Om dat deze datum niet is gehaald, heeft het college van B en W de intentie-overeenkomst verlengd tot 1 januari 2016. Voorafgaand aan de besluitvor ming geeft initiatiefnemer Mat- thijs Zeelenberg 23 januari een openbare presentatie voor de ge meenteraad. Daarin vertellen ook betrokken ambtenaren en een af gevaardigde van Boskalis over het plan. Het baggerbedrijf heeft een aandeel in het project dat als werktitel Brouwerseiland heeft meegekregen, vanwege de drie schiereilanden die in het Grevelin- genmeer worden opgespoten. Met de bouw van de huizen wordt de doodlopende straat een stukje verlengd. Dat is mogelijk omdat de gemeente Schouwen- Duiveland een deel van een ach tertuin aan de Zandweg heeft be- stemd voor woningbouw. Dit ge beurde op initiatief van de gebroe ders Toorman uit Sliedrecht, die de betreffende tuin en woning aan de Zandweg erfden. Volgens Aard-Jan Verschuure van Schrijver-Versluys begint de bouw als zeven van de tien hui zen zijn verkocht. Hij heeft goede hoop op een snelle verkoop. „In de Westhoek zijn heel veel jonge ren op zoek naar een betaalbare woning." Verschuure denkt dat het bouwplan, dat de naam Vlas hof heeft gekregen, extra aantrek kelijk is voor starters vanwege de prijs (vanaf 168.500 euro) en de duurzame bouwmethode. 'Tftjlr Jaco Pekelsma en Frédérique Fourdraine van Natural High demonstreren hoe je in het donker kunt blokarten en powerkiten. foto Ronald den Dekker door Joeri Wisse OUDDORP - Glowkarten, misschien wordt het wel dé sportieve hit van 2014. Natural High aan de Brou- wersdam experimenteert deze kerstvakantie voor het eerst met de nachtelijke variant van blokar ten, oftewel zeilen over het strand. We maken er een show van door Joeri Wisse I Voorbeelden van wat als het gevaarlijkste illegale vuurwerk wordt gezien: vlnr: Cobra 7, Big Boy Profi, Big Boy Cipolla en de Dela Varana Profi. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Als alles voorspoedig verloopt, stemt de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland nog in fe bruari over de definitieve plannen voor de Duurzame Jachthaven van de Toekomst op de Brouwersdam. door Joeri Wisse BURGH-HAAMSTEDE - De tien nieuw te bouwen starterswoningen aan de Lijnzaad in Burgh-Haamstede gaan vanaf volgend jaar in de ver koop. Aannemersbedrijf Boogert uit Oosterland bouwt de rijtjeshui zen en makelaarskantoren Sinke en Schrijver-Versluys zullen de wonin gen aan de man brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38