i Beloofde veldslag wordt Wüst haar zegetocht 3 SPORT 27 J den dat het vaak misgaat. Even los van Kjeld, zag ik bij veel jon gens dat ze vreselijk gespannen waren. Ik was juist redelijk ont spannen. De spanning van zo'n soort wedstrijd kan ik prima ge bruiken." Maar, gaf Groothuis toe, tot een paar weken geleden had hij zelf ook weinig houvast. „Man wat was ik aan het knoeien en het prutsen in de bochten. Fit was ik wel, maar de techniek ha perde. Pas op het laatste trainings kamp in Collalbo ben ik helemaal opgeknapt." Ondertussen las Groothuis het wel eens links of rechts, dat zijn beste tijd achter hem zou liggen. „Logisch hoor, zo kijk ik zelf ook naar anderen. Maar ik dacht: wacht maar, ik kom er nog wel aan. Al moet ik nu ook niet te snel juichen. Vorig jaar reed ik ook een keer 1.08 en daarna was het ook lange tijd niks." "Riitert werd in de catacom ben van Thialf met een 'proficiat ouwe' gefeliciteerd met zijn derde plek. De 33-jarige Tükker moet dan nog wel afwachten, velen had den hem niet opgeschreven op de 1000 meter. „Ik ben vooral blij dat ik mee kan strijden. Daar ontleen ik de lol in deze sport aan. In trai ningswedstrijden werd ik de laat ste tijd zo vaak op seconden gere den door gastjes van twintig. Dat vreet aan je, van binnen kun je het wel uitschreeuwen. Maar de laatste tijd ging het beter en ik dacht alleen maar: ik geef me niet zomaar over. Rijden met hart en ziel, dan maar strijdend ten on der. Er zakken er hier alleen een paar door het ijs en ik niet." De 1500 meter van vandaag wordt beslissend. Wint Koen Verweij, of bijvoorbeeld Sven Kramer, dan is Hiitert safe. Als hij zelf wint, is hij overal vanaf. Maar voor Nuis (zijn tegenstander) is het ook de laatste kans. Thitert: „Het wordt nog krankzinniger dan vandaag." „Ik had goede grip, een goede glij", merkte Wüst 's ochtends bij het inrijden. „Ik had er vooral veel zin in vandaag. En wie mij kent, weet dat ik nooit op save rijd. Ik wil altijd het uiterste uit mezelf, en altijd winnen. Maar dat het een 1.51.31 zou worden, had ik niet durven hopen." Het betekende een nieuw wereldre cord voor een laaglandbaan. Op save gaan was gezien de con currentie ook geen optie voor de Brabantse. Wüst mocht dan met harde hand hebben geregeerd op de schaatsmijl, anderen vielen haar troon aan, die daardoor soms wankelde. Er waren gisteren op het kwalificatietoernooi mis schien wel zeven kanshebbers voor drie (zekere) olympische startbewijzen. „Marrit (Leenstra) en Lotte (van Beek) focussen zich heel bewust op de 1000 en 1500 meter", noemde Wüst er twee. Ter Mors hoorde daar vanzelfspre kend bij. De Twentse shorttrack ster dreigde alleen haar kansen te vergooien nadat ze ziek was ge worden en vrijdag op de drie kilo meter bleek dat ze nog inhoud miste. De mijl moest gisteren uit haar tenen komen (1.56.04), goed voor de derde plek, net voor Leenstra (1.56.12) en achter Van Beek (1.55.66). „Het liep echt niet. Het was vechten om snelheid te maken", analyseerde ze. „Het is al de zwaarste afstand, maar dan is de 1500 meter een hel om te rij den." En ze was opgelucht. „Uit eindelijk wel, als het niet loopt zo als je wilt, en je je toch nog weet te plaatsen. Dat het niet lukte op de drie kilometer, raakte me meer dan ik had verwacht." Ter Mors maakte het, nu ze zich op eigen kracht plaatste, KNSB-di- recteur Arie Koops en passant iets minder lastig, als hij dinsdag de tien schaatssters voor Sotsji moet aanwijzen. Maar daar was de Twentse 'totaal niet mee bezig'. Mores uit het langebaanschaatsen - ze had zich eventueel ziek kun nen melden in de hoop via een omweg een startbewijs veilig te stellen - heeft ze niet. „Dat kwam totaal niet in me op. Uiteindelijk schaats je voor wat je waard bent en dat heb ik gedaan." Margot Boer (achtste na 1.57.00) en Diane Valkenburg (zesde in 1.56.67) toon den aan hoe hoog het niveau is op de 1500 meter. Boer reed een per soonlijk record, Valkenburg was niet eerder zo snel. „Maar gewoon goed is niet genoeg. Je moet hier supergoed zijn", stelde de laatste. Voor Valkenburg dreigt haar olym pische missie compleet te misluk ken, maar daarover wilde de Zuid-Hollandse niet speculeren. „Ik heb maandag nog een vijf kilo meter. Mijn 1500 en 3000 zijn mijn beste afstanden, maar ik kan ook een goede vijf rijden. En mor gen is nog zover weg." Wüst meldde nog dat ze in januari het EK in Hamar schaatst. Ploegge noot Sven Kramer laat dat toer nooi bewust schieten. „Zes we ken zonder belangrijke wedstrijd vind ik te lang. Het EK gebruik ik om mijn lichaam prikkels te ge ven. Maar ik zal daar minder goed in vorm zijn, omdat ik ook nog train voor Sotsji." Wotherspoon niet op 500 meter Sotsji Schaatser Jeremy Wother spoon heeft geen startbe wijs kunnen veroveren voor de 500 meter op de Olympi sche Spelen in Sotsji. Hij ein digde op de Canadese trials als zesde. Alleen de beste vier schaatsers mogen Cana da in Rusland op de kortste afstand vertegenwoordigen. De 37-jarige Wotherspoon keerde afgelopen zomer te rug op het ijs omdat hij een olympische titel aan zijn ere lijst wilde toevoegen. Ammann leidt in Vierschansen De Zwitserse skispringer Si mon Ammann heeft de lei ding genomen in het Vier- schansentoernee, het presti gieuze toernooi over vier wedstrijden rond nieuw jaar. De viervoudig winnaar van olympisch goud was gis teren de beste op de schans van Oberstdorf, de eerste halte. Op nieuwjaarsdag gaat het verder in Garmisch-Parten- kirchen. Ingmar Berga wint tumultueuze sprint In de strijd om de KPN Mara thon Cup heeft Ingmar Ber ga zaterdag de krachtmeting in Enschede op zijn naam ge schreven. De BAM-schaatser kwam weliswaar als tweede over de finish, achter Cris- pijn Ariëns. Volgens de jury had de winnaar in de mas sasprint echter geduwd. Daardoor werd Ariëns gede classeerd en schoof Berga op naar de eerste plaats. Bij de vrouwen zegevierde Janne- ke Ensing. Roda licht optie in contract Hupperts Guus Hupperts heeft de con tractaanbieding die Roda JC hem heeft gedaan gepar keerd. De Kerkraadse club bood de aanvaller een nieu we verbintenis jaar aan, maar Hupperts weigerde vooralsnog. Na die medede- ling heeft Roda de optie in het huidige contract - dat af loopt in de zomer van 2014 - meteen gelicht. Hupperts ligt daardoor vast tot dè zo mer van 2015. Ajax heeft in teresse in de speler. Van Geel wil door met Koeman Technisch directeur Martin van Geel van Feyenoord heeft zich gisteren bij RTV Rijnmond positief uitgela ten over trainer Ronald Koe man. Volgens de Rotterdam se clubleiding is er voldoen de perspectief om nog mini maal een jaar met elkaar door te gaan. Beide partijen praten komende maand over een mogelijke contract verlenging. ca MAANDAG 30 DECEMBER 2013 Stefan Groothuis kan nauwelijks geloven dat hij de 1000 meter heeft gewonnen en daardoor naar de Olympische Spelen mag. foto Vincent Jannink/ANP door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - De vooraf voorspel de veldslag op de 1500 meter vol trok zich gisteren inderdaad bij de vrouwen in Heerenveen en mond de uit in een verwachte maar niet minder sensationele zegetocht van Ireen Wüst. Maar uit die strijd stond ook een niet onbelangrijke overlever op: Jorien ter Mors. Op de 1500 meter ko men tijdens de Winter spelen in Rusland drie Nederlandse vrouwen in actie. CALGARY OBERSTDORF ENSCHEDE KERKRADE ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27