SPORT Olympisch kampioen Mark T\iitert moet vandaag 1500 meter winnen om zijn titel te kunnen verdedigen in Sotsji. 30 en 31 Minnaard is baas in eigen huis heerenveen - Als geen ander weet Mark Tliitert hoe hij moet pieken. Hij liet dat ruim drie jaar geleden zien op de Winterspelen van Van couver. Maar of de geboreh Hol- tenaar in Sotsji zijn olympische ti tel kan verdedigen, is nog maar de vraag. Dan moet hij vandaag, op de slotdag van het Olympisch Kwalificatie Toernooi (OKT) in Heerenveen, de snelste tijd op de 1500 meter rijden. De 33-jarige schaatser verrastte gisteren met een derde tijd op de 1000 meter. Of dat genoeg is voor een ticket naar de Winterspelen'in Sotsji, hangt af van de laatste afstand die vandaag op het OKT wordt verre den: zijn 1500 meter. Het koningsnummer van het lan gebaanschaatsen bezet op de pres- tatiematrix een lage plaats. In de praktijk betekent dat alleen de winnaar vandaag zeker is van reis naar de Kaukasus. Wint iemand die nog geen start bewijs voor Sotsji heeft, dan zou Tliitert alsnog buiten de boot kun nen vallen. Problemen met het re kenkundig model dat de schaats bond KNSB hanteert, heeft Tlii tert niet. „Het enige dat mij tegen staat is dat de 1500 meter een unieke afstand is. Het is de afgelo pen jaren niet gebeurd dat twee schaatsers achtereen een World Cup winnen. Word je op de vijf kilometer tien keer tiende, dan weet je dat je op de Spelen geen goud gaat winnen. Maar de 1500 meter is lastig in een matrix te vangen. Ik ben daar het levende bewijs van." In 2010 in Vancouver reed Tliitert de race van zijn leven. Tot verras sing van velen veroverde hij 'zo maar' het olympisch goud. Na die schaatsmijl won de Holtenaar al leen nog de 1000 meter op het NK afstanden. En ook het huidige schaatsseizoen verloopt niet zoals Tliitert vooraf had gehoopt. Het NK afstanden leverde hem op de 1500 meter een vierde plek op, tij dens de wereldbekerwedstrijden in Calgary en Berlijn werd hij tiende op zijn afstand en in Salt Lake City ging Tliitert onderuit. Zorgen maakt de 33-jarige specia list zich echter allerminst. Zijn derde tijd op de kilometer van gis teren sterkt hem. „Na een goede 1000 meter volgt bij mij altijd een goede 1500 me ter. Ik heb een lijn uitgezet en daar hou ik me aan. De voorberei ding is niet verlopen zoals ik het had verwacht. Hoe dat komt? Ik weet het niet. Je kunt niet op be stelling iets afleveren, soms is het heel ongrijpbaar. Dat gevoel moet je loslaten en is ook de uitdaging voor een topsporter. Als je een keer wat minder rijdt, dan krijg je meteen het deksel op de neus. Je kunt je nergens verstoppen. Aan de ene kant is dat moeilijk en mentaal heel zwaar, maar aan de andere kant ben ik het ook ge wend." Zijn olympische titel zegt hem de ze dagen niet veel. „Ik ken het ver haal van haver tot gort, maar daar heb ik nu niets aan. Het verleden is history, het gaat nu om nu." Tliitert zegt nog geen seconde te hebben gedacht aan een misluk ken van zijn olympische missie. „Dat niet-scenario sluit ik af, vind het totaal niet relevant. Ik kan me voorstellen dat mensen denken dat ik het niet ga halen. Maar nie mand staat in mijn schoenen, ik ben de enige die dat doet. Het doet me niks, raakt me niet. Nie mand zit de hele dag met mij op gescheept en weet waar ik mee be zig ben. In de aanloop naar Van couver ging het ook niet goed. Maar ik heb mezelf al vaker ver baasd. Ik weet wat me te doen staat, het doel is duidelijk. Daar kan ik een heel verhaal over op hangen, maar het is do or die." Het vormt zijn positieve blik op een goede afloop. „Omdat ik als enige weet wat ik in me heb en wat ik kan. Dat is mijn drijfveer. Hier draait het om, het is alles of niets. Daar geniet ik van, die span ning vind ik heerlijk. Topsport van de bovenste plank. De klok tikt. De snelste gaat. Ik heb nog één kans en die ga ik pakken. Het wordt een krankzinnige wed strijd." Regilio Pinas per direct weg bij Hoek Regilio Pinas vertrekt bij Hoek. De aanvaller verruilt de zaterdag-hoofdklasser per direct voor het Bel gische SK Lochristi. Bij de eerste-provincialer is zijn voormalige ploeggenoot Alain van Mieghem sinds kort speler/trainer. Hoek wil nu graag nog één nieu we speler aantrekken. 'Schumacher in coma na ongeluk' Er zijn grote zorgen over de toestand van racelegende Mi chael Schumacher (44). De veelvoudig wereldkampioen in de Formule 1 kwam giste ren zwaar ten val bij een ski ongeluk. Gisteravond meld de zijn management dat hij in coma ligt. Zijn familie is bij hem in het ziekenhuis van Grenoble. Gouden speld voor Verhaeren vergeten Jacco Verhaeren is zaterdag tijdens zijn afscheidsfeest door voorzitter Erik van Heijningen van de zwem- bond onderscheiden met de gouden KNZB-speld. Toch zal het nog even duren voor dat Verhaeren de speld in ontvangst kan nemen. Een medewerkster van de KNZB was het kleinood ver geten. Verhaeren ontvangt de speld vanwege zijn uit zonderlijke verdiensten. Darter Van Gerwen zwetend verder Michael van Gerwen heeft gisteravond zwetend de hal ve finales bereikt van het WK darts in Londen. De 24-jarige Brabander versloeg zijn veerkrachtige tegenstan der Mark Webster uit Wales in Alexandra Palace met 5-3, na een voorsprong van 4-1. Webster was vrijdagavond in de achtste finales Ray mond van Barneveld nog de baas (4-3). Vandaag speelt Van Gerwen de halve finale. Mark Tuitert heeft nog één kans om de Olympische Spelen te halen. Vandaag moet hij het laten zien op de 1500 meter, foto Vincent Jannink/ANP Pieken als het moet door Ralph Blijlevens TERNEUZEN pagina 32: Pinas van Hoek naar Lochristi PARIJS pagina 28: Schumacher zoekt grenzen op EINDHOVEN LONDEN MAANDAG 30 december 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25