ZEELAND KNFM Zeeland moet op zoek naar eigen geld Sjiek Roy Julen geeft dansles -7/1 Het mooiste Presentaties van grotere Zeeuwse musea trekken samen in 2013 meer dan tweehonderdduizend mensen. almanak SYTYCD Bestel nu online op www.intratuinvuurwerk.nl intratuin V3 A N Afhaaldagen erl losse verkoop: 30 december van 9.00 tot 17.30 uur 31 december van 9.00 tot 17.00 uur MAANDAG 30 december 2013 De Zeeuwse afdeling van de fede ratie van muziekverenigingen klaagde eind november in de Sta tencommissie haar nood over de situatie die dreigt te ontstaan. Het wegvallen van het subsidie vol gend jaar gaat volgens de koepel ten kosten van de talentenontwik keling en voeding van Zeeuwse en landelijke orkesten. Verschil lende fracties, waaronder de coali tiegenoten CDA en PvdA, gaven aan te voelen voor 'reparatie' van de cultuurnota 2013-2015 op dit vlak. In een reactiebrief aan de commissie geven GS aan geen re den te zien voor zo'n reparatie. „De activiteiten van de KNFM Zeeland passen niet in het vastge stelde beleid. Het voortbestaan van de organisatie hangt niet al leen van onze subsidie af." Het college vindt dat in eerste instan tie de aangesloten muziekvereni gingen (meer) moeten bijdragen aan die gezamenlijke activiteiten. Dat is nu minimaal, aldus GS. Dat Vlissingse echtpaar ging zater dag gezellig 'stadten'. Dus na het doen van de boodschappen volgde er in een lunchroom het gebruikelij ke kopje kopje met een Jlink stuk ap peltaart. Aan het tafeltje naast hen zat een gezelschap uit België, met een klein hondje. „Wat een leuk hondje heeft u", merkte de Vlissingse mevrouw op, waarmee de juiste toon was ge zet. „Ja, we komen uit Knokke, en wij zijn sjiek", grapte de eigenares, „en dan heb je ook een sjieken önd." Bij het vertrek van het Belgische ge zelschap en het hartelijk groeten, lichtte den sjieken önd in het por taal nog even zijn poot op. MIDDELBURG - De grotere Zeeuwse musea hebben dit jaar over het al gemeen meer publiek getrokken. De kracht zat vooral in nieuwe en wisselende exposities. Toppers waren het Watersnood museum in Ouwerkerk (van 54.000 naar 87.000 bezoekers) en het Zeeuws Museum (ruim 42.000) in Middelburg. Het Wa tersnoodmuseum heeft begin dit jaar het vierde caisson op het ter rein ingericht. Bovendien bracht het herdenkingsjaar van de Ramp van 1953 extra belangstelling: Ook bij het Zeeuws Museum zette de opwaartse trend (38.965 in 2012) van de afgelopen twee jaar zich duidelijk voort. Een andere opvallende stijger is het Historisch Museum de Beve- landen in Goes. Dat trok dit jaar 2000 meer bezoekers en komt daarmee uit op zo'n 23.000 klan ten. Volgens directeur Hans Oomen doet met name het kant en textiel het goed. Volgend jaar wordt met de musea in Sint-An- naland en Veere de gezamenlijke expositie 'Zeeland zet kant in beeld' opgezet. Oomen verwacht veel internationale belangstelling. Het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp zag de toestroom eveneens doorschieten naar bijna 23.000. Dat is nu ook wat het ge bouw maximaal aankan, zegt di recteur Stef Traas. De tentoonstel ling wordt buiten uitgebreid met een 'bevrijdingspark', dat in 2015 opengaat. Daarnaast blijft het vol gens Traas zaak dat musea niet zelf alles in huis moeten willen halen. „Ik kan veel beter doorver wijzen naar een bestaande bun ker voor de landing van Westka- pelle, dan dat ik er hier één com pleet probeer na te bouwen." Het Maritiem Muzeeum in Vlis- singen heeft dit jaar 20500 bezoe kers ontvangen, zo'n 1000 meer dan in 2012. De hete zomer zorg de voor wat minder aanloop, maar dat is goed gemaakt door openstelling van de kazematten, havenrondvaarten en educatieve projecten. Het Stadhuismuseum in Zierikzee werd april 2012 na een drastische verbouwing hero pend en verwelkomde in 2013 bijna 16.000 bezoekers. Iets onder het Visserijmuseum in Breskens, dat 16.300 gasten trok, 300 minder dan het voorgaande jaar. Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, 0118-551623 FZC Musea trekken meer volk GOES - „Ik zie lachende gezichten! roept Ruy Julen. „Dus dat is goed! De hoofdchoreograaf van danstalentenjacht So You Think You Can Dance was gis teren te gast b'ij Dansstudio Shirley in Goes om twee workshops te geven. Tachtig dansers, van acht tot vijfenveertig jaar, leerden in anderhalf uur tijd een reeks nieuwe moves, foto Johan van der Heijden door Marcel Modde MIDDELBURG - Koepelorganisatie KNFM Zeeland moet op zoek naar financiële steun uit eigen gelede ren. GS zijn niet van plan terug te komen op een besluit om de pro vinciale subsidie te schrappen. Tip? redactie@pzc.nl door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13