maakt had. Het is klip en klaar bewijs dat u op een bepaald tijdstip op een bepaalde dag in die trein, bus of metro heeft geze ten. Een beetje geheime dienst kan daar na tuurlijk wel bij, en komt daar ook bij, zo is gebleken. De politie kan zo vrij simpel be wijzen dat u in de trein naar een plaats de lict bent gereisd. Maar wat gebeurt er als uit het sleepnet dat de AIVD geregeld op in ternet los laat om metadata bij elkaar te ve gen, blijkt dat u weieens op een jihadis- tisch forum bent geweest en uit ov-chip- kaartgegevens ook nog blijkt dat een jihadi op hetzelfde moment als u in dezelfde trein zat? Dan kan iemand die niet weet dat u 'goed volk' bent, eigen conclusies trek ken. Voor u het weet, wordt u vermalen tussen de raderen van de wet. De wake up call die Snowden ons heeft ge geven met betrekking tot de digitale voet sporen die we overal achterlaten, gaat ge paard met een gevoel van verwarring. Van schijnheiligheid ook. De verbolgenheid over de alwetende systemen die ons in de gaten houden, staat in schril contrast met de zucht naar informatie en gegevens die we allemaal wel eens voelen als het over het privédomein van anderen, van kwaad willenden gaat. Privacy is geen punt van discussie wanneer daarmee een oude moordzaak opgelost kan worden. Sterker nog: dan staan we vooraan om het meest ei gene dat we bezitten, DNA, af te staan. De privacy van een ander is ook ondergeschikt als het gaat om het opsporen van 'laffe' da ders van zinloos geweld. Is het collectief af struinen van sociale media, op zoek naar aanwijzingen en profielfoto's van de Eind- hovense kopschoppers minder erg dan wat de politie of de geheime dienst doet als zij met een groter sleepnet op zoek gaan naar een potentiële terrorist? De paradox van privacy is dat we haar al leen verdedigen als 'goed volk' er de dupe van wordt. Maar wie goed is en wie kwaad, dat willen we vooral zelf beslissen. Hadden we maar meer camera's langs de snelwe gen gehad die kentekenplaten lezen. Had de politie maar meer bevoegdheden om die te bewaren, dan hadden we misschien eerder geweten waar de lichamen van de broertjes Ruben en Julian dit jaar waren verstopt door hun vader. Misschien, heel misschien, als de overheid nog veel meer De paradox van privacy is dat we haar alleen verdedigen als 'goed volk' er de dupe van wordt zou mogen met het grootschalig opslaan en filteren van metadata, was de vader van de jongetjes, op grond van steekwoorden in zijn mailverkeer of een plotsklaps veran derd gedragspatroon, wel achterhaald. Het blijft een kwestie van 'als dit, dan dat'. Voorlopig zijn de zichtbare successen van Big Data schaars. En daarmee ook moeilijk te verkopen. Als er aanslagen mee zijn voor komen, dan willen of mogen de geheime diensten dat niet melden. Wat we wel van metadata merken? Dat na elk bezoek aan bol.com of sunweb.nl op elke volgende website wéér die aanbieding volgt. Of dat Albert Heijn, vanwege de gegevens op uw bonuskaart, u de afgelopen week de juiste kerstaanbieding heeft voorgeschoteld. Edward Snowden zei deze week in een in terview met de Washington Post dat hij 'al gewonnen heeft': de werkwijze van de NSA ligt nu onder een vergrootglas, er zijn rechters die de dienst 'Orwelliaans' noe men en zeggen dat het anders moet. Maar wat vindt het goede volk? U en wij die on ze gegevens voor onszelf willen houden, maar die ook willen dat Ruben en Julian misschien op tijd gevonden waren? U en wij moeten in 2014 maar hopen dat we geen match worden in een database van de geheime dienst. Gelukkig hebben u en wij niets te verbergen. Toch? HET JAAR VAN SNOWDEN ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 VERDIEPING 9 De ontheiliging van onze privacy Edward Snowden (30) begon in juni van dit jaar in het Britse dag blad The Guardian met het lekken van geheime informatie van de NSA. Snowden werkte voor de dienst en zou er met 200.000 digitale do cumenten vandoor zijn gegaan, slechts over een klein deel daar van is tot nu toe gepubliceerd. Na The Guardian volgden dagbla den in heel West-Europa met ont hullingen uit de Snowden files. De Amerikanen en Britten blijken burgers én bevriende regeringslei ders op grote schaal af te luiste ren. Meerdere parlementen heb ben nu plannen hun geheime dien sten strenger te controleren. Snowden, die met een asielvergun ning in Moskou leeft, zei in een kersttoespraak op de Britse tv: „Een kind dat nu geboren wordt, groeit op zonder besef van priva cy. Dat is een probleem, want pri vacy doet ertoe. Privacy bepaalt wie we zijn en wie we willen zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9