Behoud Zak blijft Sloepoort afwijzen Qestran(J jn Borsele combineert activiteiten nieuwjaar Het is oorlog om Vlissings Landingsmonument 26 BEVELANDEN en THOLEN WONDERBAARLIJKE ONTKNOPING Vermiste Martin Borst (90) uit Clinge zat drie dagen zonder eten of drinken met auto vast in een sloot. Raad probeert impasse theater te doorbreken „De argumenten zijn nog onver kort van kracht. Misschien nog wel sterker, nu door de economi sche crisis de behoefte aan (nieuw) bedrijfsterrein verder is ingezakt. Voor niet-havengebon- den activiteiten, waarvoor Sloepoort volgens Zeeland Seaports prima geschikt is, zijn voldoende andere mogelijkheden, zeker in de regio. Herstructure ring van bestaande terreinen en zorgvuldig ruimtegebruik bieden zeker soelaas. Niet voor niets geeft de provincie in het Omge vingsplan hoge prioriteit aan re gionale planning en afstemming van bedrijventerreinen", stelt het bestuur in de laatste editie van de nieuwsbrief. De Raad van State haalde in 2009 een streep door het plan voor aan leg van een nieuw industrieter rein buiten de rand van het Sloe- gebied bij 's-Heerenhoek. Een ge bied van ongeveer dertig hectare zou volgens Zeeland Seaports en de gemeente Borsele ontwikkeld moeten worden. De BZZB, de dorpsraad 's-Heeren- hoek en de familie Van Stee teken den tegen het plan bezwaar aan. De Raad van State vernietigde het bestemmingsplan. Er was volgens de Raad onvoldoende bewezen dat het terrein noodzakelijk is voor uitbreiding van het Sloege- bied. De Raad van State stelde vast dat zeker tot- 2020 voldoende aanbod aan bedrijfsterrein verzekerd is. In het ontwerpplan was tevens onvoldoende aandacht voor ge luidhinder, stelde de Raad. Recent kondigden Zeeland Seaports en de Borselse wethou der Ad Schenk aan Sloepoort toch te willen ontwikkelen. Er bestaat immers wel degelijk behoefte aan bedrijfsterrein voor niet havenge bonden activiteiten. Vooral met het oog op de verdubbeling van de Sloeweg, stellen Schenk en Zeeland Seaports. De PvdA Borsele blijft zich verzet ten tegen het gewraakte plan. Als teken van protest is onlangs een grenslinde in het gebied geplant. „Als de herkansing van Sloepoort wordt doorgedrukt, kan het hoe dan ook straks nog een aardige discussie worden in de gemeente raad", stelt het bestuur van de BZZB. Dat gebeurt op maandag 6 januari van 19.30 tot 23.00 uur in SVRZ-lo- catie Dijkstede aan het Kamille plein 5 in Heinkenszand. Inwo ners, bestuurders, ondernemers en andere geïnteresseerden zijn welkom. Tijdens deze avond zijn Borselse organisaties aanwezig die vertellen over hun activiteiten en doelstellingen. De Jongeren- raad, de Seniorenraad, de Wmo raad, de Culturele raad, de Zuide lijke Land- en Tuinbouw Organi satie, Ondernemers Vereniging Borsele, het Vrijwilligershuis en Land van Borsele zullen zich op een bijzondere manier presente ren. Mensen die slecht ter been zijn kunnen in overleg gebruik maken van de Borselse Sprinter. Contact hierover via het Vrijwilli- gersHuis (0113-311999.) CLINCE - Ze eten voor het eerst sinds weken weer samen. Aan een tafeltje, in de ZorgsSaamkli- niek in Hulst. Martin (90) en Coc ky (86) Borst uit Clinge. Martin is slechthorend, slechtziend, licht dementerend, maar goedlachs. Cocky komt net uit het zieken huis in Terneuzen, mist een teen, kijkt ernstig en loopt moeilijk. Zonder verzorging kunnen bei den lastig uit de voeten. Daarom lijkt een terugkeer naar hun wo ning aan de Hoogestraat in Clinge onmogelijk. „Maar we zijn blij dat we nu weer even samen zijn", zegt Cocky. Daar zag het eind oktober niet naar uit. De Borsten waren toen landelijk in het nieuws. Martin was spoorloos, Cocky ten einde raad. Drie dagen lang verkeerde zij in onzekerheid over het lot van haar man. „Hij had moeder op donderdagochtend naar het busstation aan de Zandstraat in Hulst gebracht. Vandaar uit moest zij naar het ziekenhuis in Terneu zen",' zegt zoon Marco (56) uit Utrecht. „Ze moest daar een nachtje overblijven en toen ze vrijdags tegen vieren met de taxi thuiskwam, was pa er niet." Hij was in zijn favoriete houthak- kershemd in zijn rode 45-km-au- tootje gestapt en de wijde wereld ingetrokken. Cocky had op maan dag de moed al opgegeven. Overal hadden ze, met en zonder politie, gezocht. Martin leek met zijn Lig- ier van de aardbodem verdwenen. Op die 28ste oktober voltrok zich echter het mirakel. Boer Gerard Knoops (56) uit de Riet -en Wulfs dijkweg bij Absdale nam na een zware herfststorm de schade aan zijn mais op. In een doodlopend pad zag hij een rood autootje. „Er zat iemand in die met zijn hoofd op het stuur lag." Het autootje stond met een wiel in de greppel naast het zandpad. Toen Knoops het portier opende, schrok de man wakker. „Hij vroeg of ik zijn auto eruit wilde slepen. Toen ik hem vroeg hoe lang hij er al stond, zei hij: een paar uur." De boer wist toen nog niet dat het om de vermiste Martin Borst uit Clinge ging. Toen hij na een week om een borreltje vroeg, wist ik dat-ie weer de oude was De eerlijke vinder belde wel met een politie en ambulance. Die wa ren snel ter plekke om de onder koelde en deels uitgedroogde Borst te helpen. „Hij heeft dagen lang in het ziekenhuis verschrik kelijke dorst gehad", zegt zoon Marco. „Toen hij na een week om een borreltje vroeg, wist ik dat hij weer de oude was." Samen met zijn vriendin heeft hij de Ligier nog uitgeruimd. „Dat was geen pretje. Hij heeft zijn behoefte al die dagen in zijn broek in de auto gedaan. Daar hing me een lucht." Het wagentje staat nog bij de gara ge. De bodemplaat is beschadigd en de motor vertikt het. „Vader zal er niet meer in rijden. Maar moeder wil nu het brommercerti ficaat halen om erin te kunnen rij den. We proberen het uit haar hoofd te praten. Maar ze is nogal gesteld op haar vrijheid." Aan Martin zijn de sores hele maal voorbij gegaan. „Ik denk dat hij bij Absdale een verkeerde af slag heeft genomen en zichzelf klem heeft gereden op dat zand pad. Gelukkig is hij niet bang uit gevallen", stelt zijn zoon. Zelf weet de veroorzaker van de commotie zich amper iets van zijn avontuur te herinneren. „Ze zeggen dat ik zoek ben geweest. En waarom bent u hier? Voor de krant. Oh." En dan lachend: "Maar ik ben toch oud nieuws?" Maar wel opzienbarend, weet ook zoon Marco. „Tot in Indonesië, Spanje en Curacao hebben beken den van ons het bericht op tele tekst zien staan. 'Was dat jouw va der die kwijt was', zeggen ze als ik erover vertel. Nou ja, hij leeft nog en als ik hem zo zie, kan ie wel 120 jaar worden." „We zijn bereid om te vechten", zegt Hans Tabbers van het actieco mité Groene Boulevard. „Met woorden lukt het blijkbaar niet om het gemeentebestuur te over tuigen." De gemeente Vlissingen heeft plannen: het beeld moet naar de andere kant van de dijk en in de Oranjemolen komt een expositie over de bevrijding: het moet een 'herdenkingsgebied' worden waar verhalen over de oorlog en de bevrijding een plaats krijgen. Verplaatsing van het mo nument zou nodig zijn om de rela tie met het water te herstellen. De plannen zijn voor de zomer ge presenteerd. Eigenlijk was het ook nog de be doeling om het grasveld waar het beeld op staat te vervangen door parkeerplaatsen, maar dat idee heeft de gemeente inmiddels la ten varen, onder druk van het ver zet van buurtbewoners en andere Vlissingers. Tabbers heeft met zijn comité 1200 handtekeningen opgehaald tegen de plannen. Dat de gemoederen nu weer hoog oplopen, komt door een brief die bij omwonenden is bezorgd. Daar in kondigt de gemeente een infor matiebijeenkomst aan. Op 9 janua ri worden de 'definitieve' plannen gepresenteerd. „De essentie van het plan gaat gewoon door", zegt Tabbers. „Dat beeld moet zo no dig als toeristische attractie naar de andere kant van de dijk wor den verplaatst." Het beeld is in 1953 op het veld aan de Commandoweg geplaatst, vertelt Tabbers, op de plaats van de Slijkhaven, waar de geallieer den aan land kwamen om Vlissin gen te bevrijden. En daar hoort het ook thuis vindt hij. „Mensen zijn met dat beeld verweven. Kinderen spelen hier, de herdenkingen zijn hier: het is emotie." Tabbers weet wel waarom het mo nument zo nodig richting de mo len moet: „Ze moeten iets essen tieels doen om de Europese subsi die voor dat project binnen te kunnen halen. Alleen rondleidin gen en een paar foto's in de mo len zijn niet genoeg. Het is ineens een herdenkingsgebied en dan krijg je Europees geld." Dat de gemeente na maanden stil te de dag voor Kerstmis een brief heeft laten bezorgen, noemt Tab bers 'een regelrechte oorlogsver klaring'. „Ze hebben ons maan den aan het lijntje gehouden om op een onverwacht moment toe te slaan." Wethouder Rob van Dooren heeft gisteren laten weten de term 'oorlogsverklaring' niet pas send te vinden. MIDDELBURG - De Middelburgse raadsfracties zoeken zelf naar een meerderheid die het schouwburg dossier vlot kan trekken. Daarbij wordt, aldus fractievoorzitter Krijn Hamelink (CU) door alle fracties gezocht naar een meerder heid. Hij sluit niet uit dat er straks een meerderheid is die be staat uit enkele fracties die het col lege steunen samen met enkele fracties die nu tot de oppositie be horen. De voorzitters van de ne gen raadsfracties kwamen begin deze week bijeen om te overleg gen omdat ze vinden dat er een oplossing moet komen voor de schouwburgkwestie. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) houdt onverkort vast aan haar standpunt bedrijventerrein Sloepoort niet te ontwikkelen. Het bestuur ziet geen enkele aanlei ding dit standpunt, waarmee de be zwarenprocedure bij de Raad van State gewonnen werd, te wijzigen. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele combineert voor de eerste keer de traditionele nieuwjaarsbij eenkomst met het welkom heten van nieuwe inwoners. koekblik op vier wielen door Henk Boot Marco, zoon van Martin Borst door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het is oorlog rond het landingmonument aan de Vlissing- se Commandoweg. De actiegroep die zich verzet tegen verplaatsing van het beeld van de soldaat naar de andere kant van de dijk voor spelt harde acties als de gemeente de plannen doorzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94