Na 32 jaar kan Jacolien weer zelf gaan zeilen mm* big 1 I I I I 24 BEVELANDEN en THOLEN Inzamelingsactie voor voedselbank Sint-Annaland TERUGKIJKEN Binnenvaart boos op Terneuzen 2013 was stond in Goes in het teken van Latijns Amerika. Burgemeester René Verhulst kijkt tevreden terug. Man gewond door ongeluk op dijk bij Tholen www.vuurwerkzeeland.nl Watersportliefhebbers in Neder land en België hebben geen tom tom nodig om in de yachtclub te Colijnsplaat te geraken. Dat heeft Jacolien de Waard bereikt: na 32 jaar neemt zij afscheid van haar Yachtclub, het honk van de water sportwereld van Colijnsplaat. „En dan te bedenken dat ik destijds maar voor 'even' ben begonnen", verzucht ze. Haar ouders dreven vijf horecazaken, vanuit brasserie De Zandkreek in Kortgene. „Voor elke dochter een bedrijf, zei mijn vader. Maar ik wilde juist minder werken, met twee jonge kinde ren." Dat heeft ze geweten. De wa tersportvereniging was net begon nen, leden hielpen met schilde ren in ruil voor korting op het lig geld voor hun boten. De Yacht club werd het met honderden vaantjes behangen hart van de jachthaven. Vader Jaap van de Plasse, zeilfanaat, initieerde de Veronicazeilrace, en in de winter ontstonden de zeer bekende 'Goofyraces': vernoemd naar de twee mannen, allebei genaamd Goof, die eens een wedje maak ten wiens boot harder kon. De maandelijkse winterraces over de SINT-ANNALAND - De Voedselbank van Stichting Goed Ontmoet in Sint-Annaland kampt met een groot tekort aan verzorgingspro ducten. Op donderdag 2 januari wordt daarom in De Wellevaete in Sint Annaland een inzamelingsactie gehouden. Er is voor dit doel be hoefte aan artikelen als shampoo, deodorant, zeep, tandpasta, was middelen. Tussen 18.00 en 20.30 uur worden de goederen ingeza meld. Iris Krijnen geeft tijdens de actie gratis Zumba-lessen voor kinde ren vanaf vier jaar en volwasse nen. Oosterschelde brengen leven in de stille wintertijd. „O, anekdotes. Ik denk nu; had ik het toen maar allemaal opgeschre ven. In deze dagen komen er zo veel verhalen naar boven", be denkt ze. Een hoogtepunt was haar hartewens: eens alle Neder landse zeilers van de Whitbread Round the world Race, nu be kend als de Volvo Ocean Race, bij haar aan tafel te hebben. „Ik be wonder die mensen enorm. Die varen in negen maanden de we reld rond en maken werkelijk al les mee." Dat lukte haar: in 2009 zaten 35 van die zeilers bij de Yachtclub aan de sliptong. Uiteraard, sinds Kees Saaman in 1984 in de keuken kwam, zijn de gebakken tongetjes hèt succes van de Yachtclub. Hij bakt ze op ver zoek zelfs in de keukens van de va kantiehuizen van het naastgele gen Pare Ganuenta. Donderdag 2 januari, bij de nieuwjaarsreceptie van Noord-Beveland bij Land- en Zeezicht in Kamperland bakt hij ze ook. Jacolien draagt het café-restau rant met een gerust hart over aan Saaman. Ze gaat ze met haar man voor het eerst op zomervakantie, in Noorwegen of Wales, waar hij mosselfabrieken stichtte. Ze gaat na 32 jaar eindelijk weer zelf zei len. En ze zoekt 'iets leuks' om te doen, buiten de horeca. „Het is heerlijk geweest. En ik kan hier nog gewoon aanschuiven. Ik vind het leuk met vrienden op het ter ras te zitten - ik weet wanneer het beste plekje vrij is." TERNEUZEN - De binnenvaartschip pers verzetten zich tegen mogelij ke beperkingen die hen worden opgelegd door de bouw van appar tementen in het plangebied Ken- nedylaan-West in Terneuzen. Het gebied wordt deels omsloten door Zijkanaal A van het Kanaal Gent- Terneuzen. Sinds jaar en dag zijn daar veertig ligplaatsen beschikbaar. Schippers meren daar niet alleen af voor het doen van boodschappen in de binnen stad, maar ook om reparaties uit te laten voeren. Er zijn verschillende reparatiebe drijven gevestigd. Als het aan de gemeente ligt mogen die enkel nog werkzaamheden op eigen ter rein uitvoeren. GOES - Wat heeft Goes nou eigen lijk met Latijns Amerika? Burge meester René Verhulst heeft die vraag wel honderd keer gehad het afgelopen jaar en gelukkig had hij er een antwoord op. „Lucas Pol, was het antwoord. De man die in de zeventiende eeuw getuigde te gen de Britse gouverneur van To bago. Hij deed dat in Goes, waar hij zijn laatste jaren in het Man huis woonde. Een belangrijk stuk in de geschiedenis van Tobago, of Nieuw Walcheren zoals het toen genoemd werd, lag bij ons in het archief. De getuigeverklaring van Lucas Pol." Samen met Danker Jan Oreel schreef René Verhulst een strip over 'De Banneling van Tobago' die, eventueel met een facsimi le-uitgave van de getuigenis, nog steeds in de boekhandel verkrijg baar is. „Het scenario voor het stripboek mag dan een hoogte punt zijn in mijn carrière, een hoogtepunt in het Latijna Ameri- kajaar was het niet; ik had het al THOLEN - Bij een ongeval op de Oud Vossemeersedijk bij Tholen is vrijdagochtend 44-jarige man uit Oud-Vossemeer gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde iets na negen uur. Het slachtoffer was de bestuurder van de auto. Door een stuurfout raakte de auto van de dijk en kwam hij op zijn zij kant in de sloot terecht. De be stuurder bleef daarbij boven wa ter, maar zat wel bekneld. De brandweer is gekomen om de bestuurder te bevrijden. Het slachtoffer is met een hoofdwond naar het ziekenhuis vervoerd. De opgeroepen traumahelikopter is later weer afbesteld. m;iu;i<\s <;oi:i>koi>i:u af voordat het LA-jaar begon. Voor mij was het hoogtepunt toch het spektakelspel Kausay Pacha, een productie die alle voor stellingen compleet was uitver kocht. Daar hebben heel veel men sen van genoten." Het hele LA-jaar heeft vier ton ge kost, 250.000 euro van de gemeen te en 150.000 euro aan sponsor geld en subsidie. „Als je mij nou vraagt is het dat waard geweest, dan zeg ik: dubbel en dwars. We hebben er zo veel voor gekregen: de openluchttentoonstelling van de Argentijnse foto's van Willem Mieras. Die is tot een maand gele den blijven staan. We hadden een fantastische taptoe, de scholen hebben veel gebruik gemaakt van de speciale lespaketten en ook het filmfestival was een succes. De schrijversavonden trokken ook veel belangstelling. Bij Carolijn Visser zaten tachtig man." Het allerbelangrijkste is, volgens Verhulst, dat honderden mensen hebben meegedaan om het tot een succes te maken. „Dat geldt voor de mensen die jaarlijkse acti viteiten in een Latijns Ameri kaans jasje hebben gestoken, zo als de Culifair, voor organisatoren van salsa dansavonden tot de dan sers van Studio Free, die een Ma ya-carnaval in elkaar staken. Er is veel meer enthousiaste inzet in het LA-jaar gegaan dan geld." Gaandeweg het jaar zijn er steeds meer nieuwe ideeën ontstaan en veel daarvan konden ook gewoon worden uitgevoerd. „Enkele niet, en dat vind ik nog steeds jam mer", zegt Verhulst. Ik heb bij voorbeeld contact opgenomen met Zeeland Nazomerfestivals om het terrein van Kausay Pacha EP Jacolien de Waard-Van de Plasse is na 32 jaar vrij van haar tijdelijke' taken in De Yachtdub. foto Mechteld Jansen door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Als een Amster damse zeilster onzeker is over de exacte ligging van Colijnsplaat, be sluit ze ter hoogte van Rotterdam aan te pikken bij een auto met een bumpersticker van de Watersport vereniging Noord-Beveland. En komt ter plekke. In LA-jaar ging veel meer inzet dan geld door Mieke van der Jagt I Zangeres Pearl Jozefzoon trad op tijdens de Taptoe op de Grote Markt in Goes, foto Johan van der Heijden Spoorstraat 7c, 's-Gravenpolder Showroom open: di 24 en vr 27 dec. 9.00-17.30 uur za 28 en ma 30 dec. 7.30-21.00 uur di 31 dec. 7.30-17.30 uur Kleine, maar zeer krachtige, 9 shots burst cake 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92