Vrijheid Toezicht verdwijnt door nieuwe alcoholwet' Zeeuwse parel heeft alleen emotionele waarde HAUTE PRUS! commentaar Recordaantal bezoekers voor Rampmuseum DELSCHER ZEELAND 23 GOES - Orthopedagoge Aafke van der Hoop van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis maakt zich zor gen. Ze is samen met kinderarts Isabelle Boone verantwoordelijk voor de alcoholpoli van het ADRZ. Dit jaar werden daar al 32 jonge ren opgenomen die door overma tig alcoholgebruik in een coma ge raakt waren. Over de situatie na 1 januari, als de verkoop van alco hol aan jongeren onder de 18 ver boden wordt, is ze niet al te opti mistisch. „Wij zien vooral jonge ren van vijftien en zestien jaar. Net zoveel meisjes als jongens. De jongste was twaalf. Laatst had ik hier een jongen van zeventien. Die vond de nieuwe regels bela chelijk. 'Ik ga iedere week uit en ik drink. Dat zou ik dan na 1 janua ri opeens niet meer mogen!', zei hij. Deze jongen gaat echt niet stoppen met drinken; alleen doet hij dat dan waarschijnlijk niet Want parels zijn niet alleen zeld zaam in Zeeuwse oesters, Zeeuw se parels zijn ook nog eens waar deloos. „Economische waarde heb ben ze niet", zegt de Goese juwe- meet in een café, maar bij iemand thuis of in een zuipkeet. Dat bete kent dat het toezicht verdwijnt." Daar komt nog iets bij. Een café schenkt afgepaste hoeveelheden. Een baco'tje bevat een standaard hoeveelheid alcohol, bijvoorbeeld, net zoveel alcohol als een Sourz of Coebergh-jus. Drie drankjes zijn echt drie drankjes. Thuis wordt het scheutje alcohol in een mixdrankje al snel ongemerkt ver dubbeld. „Of de fles gaat gewoon aan de mond", merkt Van der Hoop droogjes op. De alcoholpoli is, anders dan de naam doet vermoeden, geen zaal tje met bedden waarin jongeren hun roes uitslapen. Het is een door kinderarts Nico van der Lely bedachte aanpak waarbij 'coma zuipers' uitgenodigd worden om, samen hun ouders, eens beter te kijken naar het alcoholgebruik en de gevolgen. Daarna kan even tueel een cursus bij hulpverle ningsinstantie Indigo volgen, hulp aan het gezin of een neuro- lier Mare de Regt. „Alleen emotio nele. Al geeft het natuurlijk wel een schatgevoel als je een parel vindt als je oesters zit te eten. De waarde van een parel wordt be paald door een aantal factoren: glans - of lustre -, de kleur, het formaat en de gaafheid. Als een parel geen lustre heeft, dan is hij niks waard." En lustre hebben de Zeeuwse niet. „Ik heb nog nooit een Zeeuwse parel gezien die wat waard was." Een parel wordt gemaakt door psychologisch onderzoek. Van der Lely en Mireille de Visser, oprich ters van de eerste alcoholpoli in Nederland, schreven het boek 'De alcoholvrije puber'. Het is een praktische gids voor ouders die niet goed weten wat ze met hun drinkende kind aanmoeten en be vat onder meer een modelcon tract voor ouder en kind en tips voor een goed gesprek met je kind over alcohol. Het boek maakt onderdeel uit van een socia le normcampagne (zie ook de Wij zien vooral jongeren van vijftien en zestien jaar. De jongste was twaalf. stofjes die een schelpdier zoals een oester, produceert. „Een parel is opgebouwd uit hele kleine la mellen, die je alleen met een mi croscoop kunt zien, en een soort lijmstof waarmee ze aan elkaar worden geplakt. De combinatie van de gaafheid van die laagjes en de lijm zorgen bij bepaalde rassen oesters voor optimale parels", ver telt De Regt. „Je kijkt als het ware in een bolle spiegel, en je kijkt er bovendien een beetje in." websites www.naan8jaar.nl, www.nix18.nl en de provinciale website www.laatzenietverzui- pen.nl). De boodschap: onder de 18 moet je gewoon niet (willen) roken en drinken. „Drank brengt echt schade toe aan hersenen in de groei. Boven dien kan er van alles gebeuren als je niet meer goed weet wat je doet. We krijgen jongeren binnen die heel hard gevallen zijn en daardoor ook nog een hersen schudding hebben. Ze kunnen een soa oplopen, meisjes kunnen ongewenst zwanger raken en niet eens weten van wie. Dat gebeurt. Ik weet het omdat ik ze na zes we ken opnieuw spreek. Voor je her senen is in coma raken door drank hetzelfde als een klap met een honkbalknuppel. Soms heb ben ouders bij gesprekken een houding van: ach, een keer in je le ven stomdronken worden, dat moet toch kunnen? Dan beseffen ze duidelijk niet wat de gevolgen zijn." De Regt heeft in zijn carrière zo'n 150 Zeeuwse parels gezien, zegt hij. „Er is zelfs iemand met een doosje met 38 parels langs ge weest. Die man werkte bij een schelpdierbedrijf en had ze al die jaren opgespaard. Die staan nu in het natuurhistorisch museum in Leiden. Je kunt natuurlijk een sie raad maken van Zeeuwse parels, maar dan is het niet meer dan een wit bolletje in een ring of een ket ting. Zo'n juweel heeft verder geen enkele waarde." In 2012 bedroeg dit aantal nog 54.000. De stijging overtreft alle verwachtingen, zegt directeur Siemco Louwerse. „Het bestaans recht als museum van bovenregio nale betekenis is hierdoor meer dan bewezen", vindt hij. Het Watersnoodmuseum kreeg ook een hoge publieke waarde ring: een 8,5 op basis van de Zoo ver klantenenquête. Volgens Lou werse is de grote publieke belang stelling mede te danken aan het feit dat het dit jaar precies zes de cennia geleden was dat de Waters noodramp zich in de Zeeuwse en Zuid-Hollandse delta voltrok. Dat leverde veel aandacht op in de lan delijke en internationale media. Ook een duidelijk pluspunt was de ingebruikname van het laatste (vierde) caisson. In die ruimte werd een expositie ingericht over innovaties in de zuidwestelijke delta. Het museum wordt draaien de gehouden door 120 vrijwilli gers en kleine betaalde staf. Met ingang van 1 ja nuari geldt de nieuwe alcohol- wet. Aan jongeren onder de 18 mag dan geen alco hol meer worden verkocht. Ook mogen ze geen drank bij zich hebben. Veel jongeren vin den het maar niks dat de regels strenger worden. Ook caféba zen hebben er moeite mee. Ze vrezen boetes. Zelfs deskundi gen zijn niet onverdeeld blij. Sommige denken dat jongeren de zuipkeet zullen opzoeken. De wetgever kan echter weinig met die weerzin en die vraagte kens. Den Haag vindt terecht dat het alcoholgebruik van de jeugd moet worden afgeremd. Dus is het logisch de drempel leeftijd te verhogen. Dat is geen sympathieke maatregel voor jonge mensen die juist op zoek zijn naar vrijheid. Zij hebben er geen boodschap aan, dat de nieuwe wet hen wil beschermen tegen schade aan hun gezondheid en tegen ver slaving. Toch zijn dit de dingen die iemand pas echt gevangen houden. SLECHTS ÉÉN WEEK ZATERDAG 28 DECEMBER 2013 door Ondine van der Vleuten door Nadia Berkelder GOES - Het is natuurlijk best bijzon der, een parel in je oester vinden, zoals twee Yersenaren met kerst gebeurde, maar als je geld met de parelhandel wil verdienen, moet je geen Zeeuwse oesters eten. Aafke van der Hoop, ADRZ OUWERKERK - Het bezoekersaantal van het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk is dit jaar met 60 procent gestegen tot 87.000 belangstellen den. Vanaf 1 januari is het strafbaar om alcohol te verkopen aan jongeren onder de 18 jaar. Alle jongeren onder de 18 jaar zijn bovendien strafbaar als ze alco hol bij zich hebben op voor publiek toegankelijke plaatsen, foto Roos Koole/ANP Grote Markt 11-13. Goes 0113 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 91